Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ölümcül Pihtiya Karsi Koruyucu Tedavi Yapilmali

Dünyada ölüm nedenleri arasinda üçüncü sirada yer alan venöz tromboemboli, her yas grubunda ortaya çikabiliyor. Uzun süren uçak seyahatlerinde hareketsiz kalmaya bagli olarak da görülebilen hastaligin cerrahi operasyon geçiren hastalarda görülme sikligi oldukça yüksek. Sanofi-aventis’in destekledigi, Türkiye genelinde 20 farkli merkezden 18 - 96 yas araliginda toplam 1472 hasta ile gerçeklestirilen RAISE çalismasinda hastaliga karsi koruyucu tedavi yaklasimi arastirildi. Risk altinda olan genel cerrahi hastalarinin yarisina koruyucu tedavi uygulaniyor.

Tip dilinde toplardamarlarda kan pihtisi (trombüs) olusmasi olarak tanimlanan venöz tromboemboli, dünyada ölüm nedenleri arasinda 3. sirada yer aliyor. Sanofi-aventis’in destekledigi, Türkiye genelinde 20 farkli merkezden 18 – 96 yas araliginda toplam 1472 hasta ile gerçeklestirilen RAISE çalismasinda hastaliga karsi koruyucu tedavi yaklasimi arastirildi. Arastirmanin sonuçlari 17. Ulusal Cerrahi Kongresi’nde açiklandi. Arastirma; Türkiye’de venöz tromboembolizm (VTE) için yüksek risk gurubunda oldugu tespit edilen cerrahi hastalarda eslik eden koruyucu tedavi gereksinimlerinin büyük ölçüde göz ardi edildigini gösterdi.

Çalismanin koordinatörü I.Ü Istanbul Tip Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kurtoglu, çalisma sonuçlarini degerlendirdi: “Çalisma sonuçlari, VTE koruyucu tedavi rehberlerinde kuvvetle önerilmesine ragmen, VTE açisindan yüksek risk grubundaki hastalar için, VTE koruyucu tedavi yöntemlerinin uygulamasinin belirgin sekilde ihmal edilmekte oldugunu göstermektedir. Benzeri durumun yine sanofi-aventis tarafindan desteklenen; 6 kitada, 32 ülkede 60 bin hasta üzerinde yürütülen ve VTE risk tanimi ve eslik eden koruyucu tedavi gereksinimlerinin dâhili servis hastalari basta olmak üzere hastanede yatan tüm hastalarda göz ardi edildigini gösteren ENDORSE çalismasinin genel ve Türkiye sonuçlari ile de dogrulaniyor olmasi, bu konuda evrensel bir ihmale isaret etmektedir” dedi.

RAISE çalismasi, herhangi bir cerrahi operasyon nedeniyle hastanelerin genel cerrahi servislerinde yatan hastalarda; toplardamar pihtisi olarak adlandirilan VTE riskinin saptanmasi ve koruyucu tedavi uygulamalarina yönelik ulusal bir kilavuzun hazirlanmasina katkida bulunmayi amaçliyor. Çalisma ayrica ülkemizdeki durumu tespit etmek ve gelistirilen form araciligiyla hekimlerin bu konudaki farkindaligini artirmak için gerçeklestirilen ilk arastirma olma özelligini tasiyor.

Bin 500’e Yakin Hasta Arastirildi

Genel cerrahi servislerinde yatan toplam 1472 hastadan elde edilen verilerin degerlendirildigi

RAISE çalismasina; Ankara Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi, Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi, Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Hastanesi, Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Hastanesi, Dicle Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi, Elazig Devlet Hastanesi, GATA Gülhane Askeri Tip Akademisi Hastanesi, Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi, Gaziantep Devlet Hastanesi, Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi, Haydarpasa Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi, Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi, Malatya Beydagi Hastanesi, Malatya Devlet Hastanesi, Okmeydani Egitim ve Arastirma Hastanesi, 19 Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi, Sisli Etfal Egitim ve Arastirma Hastanesi, Taksim Egitim ve Arastirma Hastanesi ve Trakya Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi olmak üzere 20 ayri merkez katildi.

VTE her yas grubunda görülebilir

Toplardamarda olusan pihti, kan akisinin kismen ya da tamamen kesilmesine neden oluyor ve bu bölgede agri, kizariklik ve sisme meydana geliyor. Bu olay vücuttaki derin bir toplardamarda meydana geldiginde derin ven trombozu (DVT) adini aliyor. Genellikle bacak ve kalça derin toplardamarlarinda ya da kolda görülüyor.

Derin ven trombozunun en önemli tehlikesi, pihtinin damar duvarindan kopup kan akimiyla kalbe ve oradan da akcigere ulasip, akciger damarini tikamasi olarak tanimlanan akciger embolisi olarak gösteriliyor.

Yapilan testler veya otopsi çalismalari toplardamarda pihti olusma riskinin herhangi bir nedenle hastanede yatan hastalarda normal nüfusa oranla yaklasik 10 kat daha fazla oldugunu ortaya koyuyor. Ayrica hastane ölümlerinin % 10'dan fazlasinin akciger embolisi nedeni ile oldugu biliniyor.

Akciger embolisi yaninda uzun dönemde bacak ve akciger damarlarinin tikali olarak kalmasi sonucu varis gelisimi, bacaklarin alt kisimlarinda sisme ve yara olusumu meydana gelebiliyor.

Toplardamarlarda pihti olusumu her yas grubunda meydana gelebilecegi gibi ileri yas gruplarinda görülme sikligi daha da artiyor. Özellikle 60 yas üzeri her 100 kisinden birinde venöz tromboemboli görülebiliyor.

VTE Dünyada Ölüm Nedenleri Arasinda Üçüncü Sirada Yer Aliyor

Venöz tromboemboli (VTE) dünyada ölüm nedenleri arasinda 3. sirada yer aliyor. Özellikle ameliyat sonrasi koruyucu tedbirler alinmazsa, VTE’ye bagli ölümler %10 gibi yüksek oranlara çikabiliyor. Ameliyat sonrasi uzun süreli hareketsizlik (immobilizasyon) ve ameliyat stresi / travmasi, genetik yatkinlikla da birlesince toplar damarlarda pihtilasma, bu pihtinin koparak akcigere ulasmasi ve burada damar tikanmasina neden olmasi (akciger embolisi) nedeniyle ölüm vakalari görülüyor.

Akciger embolisine bagli ölümlerin sayisi ABD’de yilda 300 bin, Ingiltere’de yilda 30 bin civarinda oldugu biliniyor ki bu meme kanseri, prostat kanseri ve AIDS’e bagli ölümlerin toplamindan daha fazla ölüm vakasi anlamina geliyor.

Koruyucu Tedavi ile Hastalik Önleniyor

Bu ölümlerin önüne geçebilecek koruyucu önlemler esas olarak ameliyat öncesinde baslamak üzere koruyucu ilaç tedavisi ve mekanik yöntemlerden (basinç çoraplari gibi) olusuyor. Her hastanin risk profili farkli oldugundan, hastaya özel tedbirler alinmasi gerekiyor ve bu amaçla hazirlanmis uluslararasi kilavuzlarin yanisira ülkemizde benzeri bir ulusal kilavuz hazirlama çalismalari da yürütülüyor.

Risk Degerlendirme Sonuçlari Koruyucu Tedaviye Yansimiyor

RAISE çalismasi sonuçlari, hastalarin % 83 gibi büyük bir kisminda aslinda risk degerlendirmesi yapildigini gösteriyor. Buna karsin % 62’si yüksek risk grubunda oldugu belirlenen hastalarin sadece %66’sinda ve tüm genel cerrahi hastlarinin ise yarisinda koruyucu tedavi uygulanmis olmasi, risk degerlendirme sürecinin temel amacina aykiri düsüyor.

Genel cerrahi hekimlerinin çalisma kapsaminda form ile ilgili olarak bilgilendirilmis olmalari çalismanin ilerleyen dönemlerinde risk degerlendirme formu kullanimini Bati ülkelerindeki örneklere nazaran daha düsük oranda da olsa artirmis olmakla birlikte, risk degerlendirme formunda elde dilen sonuçlar koruyucu tedavi için yol gösterici rol oynayamadigi sürece klinik olarak çok anlamli olmuyor.

Risk Yüksek, Farkindalik Yok

RAISE çalismasinin sonuçlarina göre; hastanelerin genel cerrahi servislerinde yatan hastalarin yüzde % 62’sinin VTE için yüksek risk grubunda oldugu saptanirken; risk altindaki hastalarin sadece % 66’sinda VTE koruyucu tedavisi uygulandigina dikkat çekiliyor.

Ülkemizde ne yazik ki risk altindaki hastalara uygun koruyucu önlemler uygulanmasi açisindan bati ülkelerinden daha iyi durumda olmadigimizi belirten Prof. Dr. Kurtoglu; “Risk belirleme formunun kullanimi ile hekimler arasinda saglanan farkindalik artisinin da batida belirlenenden daha düsük olmasi nedeniyle, ülkemizdeki hekimlerin yüksek VTE riski tasiyan hastalarda uygun VTE koruyucu tedavi kullanmalari yönünde egitilmeleri gerekmektedir” dedi.

Hastane Protokolü Risk Degerlendirme Formlari Içermeli

Genel cerrahi kliniklerinde yatan, yüksek VTE riski tasiyan hastalarin sadece % 66’sinin uygun koruyucu tedavi alma sansi buldugu düsünüldügünde, etkin ve güvenilir koruyucu tedavilerin varligina ragmen yapilan bu ihmal halk sagligi açisindan önemli bir tehdit olusturuyor.

Hekimleri tarafindan risk degerlendirme formu kullanilarak degerlendirilen hastalarda planlanan koruyucu tedavilerin uluslararasi kilavuzlarda önerilen koruyucu tedaviler ile daha uyumlu oldugu görülüyor. Bu nedenle standart bir VTE risk degerlendirme formunun hastane protokolünde yer almasi ve bilgisayar destekli karar verme stratejilerinin yayginlasmasi hekimlerin ris k degerlendirme sürecini gerektiginde koruyucu tedavi uygulama karari alma yönünde destekleyecegi düsünülüyor.

VTE Hakkinda

Tipta derin ven trombozu (DVT) olarak bilinen bacaklardaki derin toplardamarlarin tikanmasi ve pulmoner emboli (PE) denilen akcigerde toplardamar tikanmasi ile ortak özellikleri nedeniyle venöz tromboembolizm (VTE) olarak adlandirilir. VTE hastalarda bazi belirtilere neden olabilecegi gibi, belirtisiz olarak da seyredebilir. Bu durum, hastanede yatan hastalarin daha ciddi saglik sorunlariyla karsilasmalarina veya hastanin hayatini kaybetmesine neden olabilir. Yapilan çalismalardan da anlasilacagi üzere, VTE’den koruyucu ve uygun tedavinin VTE riski altindaki hastalarin sadece yarisinda uygulaniyor olmasi; VTE’den korumanin tüm dünyada yeterince önemsenmedigini ve uygun tedavinin de dogru uygulanmadigini gösteriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası