Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beynimiz nasil yaslaniyor?

Saglikli bir beynin nasil yaslandigini ve bu degisimlerin hafizamizi nasil etkiledigini biliyor musunuz? Bu sorularin yanitlarini bilmek aslinda unutkanlik yasadigimiz anlarda hafizamizla ilgili endiselerimizin giderilmesinde de yardimci olacaktir. Genellikle beynimizin bedenimizdeki diger organlardan daha farkli oldugunu düsünürüz. Halbuki, beynimiz de tipki diger organlarimizda oldgu gibi zaman içinde bazi degisimler yasar. Iyi genler ve saglikli bir yasam tarzi bu degisimin geciktirilmesinde yardimci olsa da süreci tamamen durdurmak olanaksizdir.

Genel kaninin aksine beyindeki sinir hücreleri (nöronlar) yasla birlikte toplu sekilde yok olmaya baslamaz. Arastirmalar, bazi nöronlarin gerçekten de kaybedildigini ancak yavas da olsa yeni nöron üretiminin oldugunu göstermektedir. Esasinda olan beyindeki sinir hücrelerinin küçülmeye baslamasidir. Bunun bir sonucu olarak nöronlar arasindaki baglantilar (sinapslar) zaman içinde bozulmaya baslar ki bu da kimyasal ileticilerin (nörotransmitterler) bilgi tasima kabiliyetinin zayiflamasi anlamina gelmektedir. Bu degisiklikler, yas ilerledikçe beyinin içinden geçen sinir akimlarinin (impuls) iletimine etki etmeye baslar ve bilissel islemin yavaslayarak hafizamizdaki kayitli bilgiye erisimde gecikmelere neden olur. Buna göre normal bir beynin yaslanmasi su sekilde gerçeklesir:

20’li yaslar: Bu yaslardaki insanlar uzun süreli anilar olusturmak ve karmasik muhakemeler yapabilmek anlaminda zihinsel kapasitelerinin en üst noktasinda olurlar. Yaraticiligin da bu yillarda zirve yapma olasiligi vardir. Ancak bu yaslar insanlarin yaraticilikta sinir tanimadigi da bir dönemdir. Birçok yazar, sanatçi ve müzisyen bu yaslarda en yaratici dönemlerini geçirir. Önemsiz derecede az da olsa nöron küçülmesi gibi beyindeki ufak fiziksel degisiklikler insan 20’li yaslarindayken baslar.

30’lu yaslar: Önemsiz derecede de olsa nöron küçülmesi yoluyla beyin hacmi yavas yavas gerilemeye devam eder. Gerçeklestirilecek bilissel testler serisi bazi bölgelerde meydana gelen küçük gerilemeleri tespit edebilir. Fakat bilissel gerilemeye dair bu küçük isaretler genellikle ne birey ne de çevresindekiler tarafindan fark edilmez.

40’li yaslar: Kirkli yaslardaki pek çok insan, basta aktif (kisa dönem) hafiza alaninda olmak üzere bazi zihinsel islemlerde biraz yavaslama oldugunu hissedecektir. Telefon numaralari hatirlamak, kafadan hesap yapmak veya hafizaya dayali zorlu kagit oyunlari oynamak önceki yillara göre daha yorucu olacaktir. Beyin hacmindeki yavas azama devam edecektir ve hatta hizlanabilir.

50’li yaslar: Ellili yaslar bir esiktir: beyin hacmi azalma sürecinin hizlanmasiyla birlikte hafizada ve diger baska bilis (kavrama) alanlarinda daha belirgin degisiklikler ortaya çikacaktir. Bu yaslardaki kisilerde yeni bir sey ögrenmek biraz daha fazla zaman gerektirir ancak ögrenilen bilgiler genellikle unutulmaz. Kelimeleri ve isimleri hatirlamak eskiye nazaran daha uzun sürer. Ayni anda birden fazla isle mesgul olmak daha zor hale gelir. Ayrintilara olan ilgi azalir. Yasanmis bir olayin gerçeklestigi yeri ve zamani hatirlamak zorlasir. Görsel-mekansal islem yapmak daha güçlesir. Örnegin üç boyutlu tasarimlari kopyalamak veya parçalarina ayirdiginiz birseyi tekrar biraraya getirmek gibi islemler.

60’li yaslar: Beyin hacmindeki kayiplar devam eder. Beynin hafiza ve diger bilissel becerileri için gerekli olan yapilar özellikle tehlikeye açiktir. Söz konusu yapilar gençlik yillarina kiyasla yüzde 25 oraninda küçülmüs olabilir. 50’li yaslarda kendini göstermeye baslayan bilissel degisiklikler 60’li yaslarda daha da fark edilir hale gelir. Bilissel islem yapma hizi daha da yavaslayarak yeni bilgi ögrenme veya karmasik zihinsel islerde uzmanlasmak daha da zorlasir. Bununla birlikte odaklanmak ve dikkat dagitici unsurlardan etkinlenmemek de güçlesir. Beyin yeni anilar olusturmak ve hafizadaki anilari hatirlayacak çagrisimlar bulmakta da zorlanacaktir. “Dilimin ucunda” deneyimleri giderek siklasir çünkü beyin isim, tarih ve kelimelere erisebilmek için daha fazla emek sarfetmek zorundadir.

70’li yaslar ve sonrasi: 70’li ve 80’li yaslarindaki insanlarin bilissel kabiliyetleri büyük farkliliklar gösterir. Birçogu bu yaslarda uyanikligini korumak bir yana bilgi edinmeye devam ederler. Digerleri için, yani bedenleri yüksek tansiyon, diyabet, asiri alkol kullanimi gibi saglik sorunlari nedeniyle tahrip olmus insanlarda hafiza ve genel bilissel becerilerde ciddi gerilemeler gözlemlenir. Bunayacak kimseler bu bozuklugun belirtilerini genellikle 75-80 yaslari arasinda göstermeye baslar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası