Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beynimiz nasil yaslaniyor?

Saglikli bir beynin nasil yaslandigini ve bu degisimlerin hafizamizi nasil etkiledigini biliyor musunuz? Bu sorularin yanitlarini bilmek aslinda unutkanlik yasadigimiz anlarda hafizamizla ilgili endiselerimizin giderilmesinde de yardimci olacaktir. Genellikle beynimizin bedenimizdeki diger organlardan daha farkli oldugunu düsünürüz. Halbuki, beynimiz de tipki diger organlarimizda oldgu gibi zaman içinde bazi degisimler yasar. Iyi genler ve saglikli bir yasam tarzi bu degisimin geciktirilmesinde yardimci olsa da süreci tamamen durdurmak olanaksizdir.

Genel kaninin aksine beyindeki sinir hücreleri (nöronlar) yasla birlikte toplu sekilde yok olmaya baslamaz. Arastirmalar, bazi nöronlarin gerçekten de kaybedildigini ancak yavas da olsa yeni nöron üretiminin oldugunu göstermektedir. Esasinda olan beyindeki sinir hücrelerinin küçülmeye baslamasidir. Bunun bir sonucu olarak nöronlar arasindaki baglantilar (sinapslar) zaman içinde bozulmaya baslar ki bu da kimyasal ileticilerin (nörotransmitterler) bilgi tasima kabiliyetinin zayiflamasi anlamina gelmektedir. Bu degisiklikler, yas ilerledikçe beyinin içinden geçen sinir akimlarinin (impuls) iletimine etki etmeye baslar ve bilissel islemin yavaslayarak hafizamizdaki kayitli bilgiye erisimde gecikmelere neden olur. Buna göre normal bir beynin yaslanmasi su sekilde gerçeklesir:

20’li yaslar: Bu yaslardaki insanlar uzun süreli anilar olusturmak ve karmasik muhakemeler yapabilmek anlaminda zihinsel kapasitelerinin en üst noktasinda olurlar. Yaraticiligin da bu yillarda zirve yapma olasiligi vardir. Ancak bu yaslar insanlarin yaraticilikta sinir tanimadigi da bir dönemdir. Birçok yazar, sanatçi ve müzisyen bu yaslarda en yaratici dönemlerini geçirir. Önemsiz derecede az da olsa nöron küçülmesi gibi beyindeki ufak fiziksel degisiklikler insan 20’li yaslarindayken baslar.

30’lu yaslar: Önemsiz derecede de olsa nöron küçülmesi yoluyla beyin hacmi yavas yavas gerilemeye devam eder. Gerçeklestirilecek bilissel testler serisi bazi bölgelerde meydana gelen küçük gerilemeleri tespit edebilir. Fakat bilissel gerilemeye dair bu küçük isaretler genellikle ne birey ne de çevresindekiler tarafindan fark edilmez.

40’li yaslar: Kirkli yaslardaki pek çok insan, basta aktif (kisa dönem) hafiza alaninda olmak üzere bazi zihinsel islemlerde biraz yavaslama oldugunu hissedecektir. Telefon numaralari hatirlamak, kafadan hesap yapmak veya hafizaya dayali zorlu kagit oyunlari oynamak önceki yillara göre daha yorucu olacaktir. Beyin hacmindeki yavas azama devam edecektir ve hatta hizlanabilir.

50’li yaslar: Ellili yaslar bir esiktir: beyin hacmi azalma sürecinin hizlanmasiyla birlikte hafizada ve diger baska bilis (kavrama) alanlarinda daha belirgin degisiklikler ortaya çikacaktir. Bu yaslardaki kisilerde yeni bir sey ögrenmek biraz daha fazla zaman gerektirir ancak ögrenilen bilgiler genellikle unutulmaz. Kelimeleri ve isimleri hatirlamak eskiye nazaran daha uzun sürer. Ayni anda birden fazla isle mesgul olmak daha zor hale gelir. Ayrintilara olan ilgi azalir. Yasanmis bir olayin gerçeklestigi yeri ve zamani hatirlamak zorlasir. Görsel-mekansal islem yapmak daha güçlesir. Örnegin üç boyutlu tasarimlari kopyalamak veya parçalarina ayirdiginiz birseyi tekrar biraraya getirmek gibi islemler.

60’li yaslar: Beyin hacmindeki kayiplar devam eder. Beynin hafiza ve diger bilissel becerileri için gerekli olan yapilar özellikle tehlikeye açiktir. Söz konusu yapilar gençlik yillarina kiyasla yüzde 25 oraninda küçülmüs olabilir. 50’li yaslarda kendini göstermeye baslayan bilissel degisiklikler 60’li yaslarda daha da fark edilir hale gelir. Bilissel islem yapma hizi daha da yavaslayarak yeni bilgi ögrenme veya karmasik zihinsel islerde uzmanlasmak daha da zorlasir. Bununla birlikte odaklanmak ve dikkat dagitici unsurlardan etkinlenmemek de güçlesir. Beyin yeni anilar olusturmak ve hafizadaki anilari hatirlayacak çagrisimlar bulmakta da zorlanacaktir. “Dilimin ucunda” deneyimleri giderek siklasir çünkü beyin isim, tarih ve kelimelere erisebilmek için daha fazla emek sarfetmek zorundadir.

70’li yaslar ve sonrasi: 70’li ve 80’li yaslarindaki insanlarin bilissel kabiliyetleri büyük farkliliklar gösterir. Birçogu bu yaslarda uyanikligini korumak bir yana bilgi edinmeye devam ederler. Digerleri için, yani bedenleri yüksek tansiyon, diyabet, asiri alkol kullanimi gibi saglik sorunlari nedeniyle tahrip olmus insanlarda hafiza ve genel bilissel becerilerde ciddi gerilemeler gözlemlenir. Bunayacak kimseler bu bozuklugun belirtilerini genellikle 75-80 yaslari arasinda göstermeye baslar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası