Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara ve Alkole Dikkat

Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Operatör Dr. Murat Tasdemir, çevresel faktörler ve yasam tarzinin erkeklerde üreme sagligini etkiledigini söyledi.

Kisirliga neden oluyor

Erkeklerde görülen kisirlik hakkinda bigi veren Dr. Tasdemir, özellikle insanlarimiz üzerinde yikici etkileri olan "Sigara, alkol, cinsel yolla bulasan hastaliklar kisirliga neden olan etmenler arasindadir" dedi.

Erkeklerde görülen kisirlik olaylari hakkinda bigi veren Dr. Tasdemir, kisirlik nedenlerinin basinda, inmemis testis ve üreme kanallarinda meydana gelen tikanmalarin geldigini söyledi. Üreme kanallarindaki tikaniklarin sperm çikisini engelledigini, bunun da dogal olarak kisirliga yol açtigini belirten Op. Dr. Tasdemir, "Atesli hastaliklar da kisirlik nedenidir. Cinsel yolla bulasan hastliklar ve testis tümörü tedavisi gören erkelerde kisirlik görülebilir. Çünkü kemoterapi için kullanilan ilaçlar ile radyoterapi sperm üretimini olumsuz etkiler" diye konustu.

SIGARANIN ETKILERI

Sigaranin spermin yapi ve sayisini da bozdugunu söyleyen Dr. Murat Tasdemir söyle dedi: "Sigara, sperm hareketini oldugu gibi yapisini da olumsuz yönde etkiler. Hatta sigara içen erkeklerin eslerinde düsük ihtimalinin arttigi kanitlanmistir. Sigara ile birlikte alkol de sperm üretiminin bozulmasinin bir baska nedenidir. Kronik alkolizm vak'alarinda testisler küçülür testosteron üretimi bozulur."

Dr. Murat Tasdemir, uyusturucunun sperme etkilerine de su sözlerle açiklik getirdi: "Bu maddeler hormonal dengesizliklere yol açar. Uyusturucu kullanalarin çogunda kisirlik proplemi vardir. Ayrica uyusturucu özelligi olan birçok ilaç da sperm üretimini olumsuz etkiler. Ancak bu etki geçicidir. Antibiyotiklerin birçogu, parazit ilaçlari, depresyon, mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastaliklarin tedavisinde kullanilan bazi ilaçlarin erkek üreme sagligini olumsuz etkiledigi de artik bilinen bir gerçektir."

Saunaya sik giden erkeklerin dikkatli olmasi gerektigini vurgulayan Dr. Tasdemir, "Yapilan arastirmalar yüksek isinin, özellikle sauna ve sicak su banyolarinin sperm üretimini olumsuz etkiledigini ortaya çikmistir" diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası