Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi birakinca girtlak kanseri riski de azaliyor

Erken tani konulabilmesi sebebiyle, nispeten daha iyi seyirli tümörler arasinda bulunan girtlak kanserleri risk faktörlerinin basinda sigara geliyor. Sigara dumanindaki katranin içeriginde bulunan bazi maddeler kansere yol açan etkiler yaratarak, hastaligin ortaya çikmasina neden oluyor. Sigara kullanimi birakildiginda ise bu risk giderek azaliyor. Girtlak kanserinin erkeklerde kadinlara oranla 10 kat daha fazla görüldügünü söyleyen Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Nesil Keles, son yillarda kadinlarda sigara içimindeki artisla birlikte, Avrupa ve ABD'deki kadinlarda girtlak kanseri görülme sikliginin arttigina dikkat çekiyor.

Hastaligin ortaya çikmasinda sigaranin disindaki etkenler nelerdir?

Girtlak kanserinin ortaya çikmasinda alkolle beraber, sigara kullanimi hastalik riskini artiriyor. Ancak tek basina alkol kullaniminin risk faktörü olup olmadigi henüz kesin olarak bilinmiyor. Ayrica lökoplaziler yani yanaklarda ve dilde bulunan beyaz plakalar, akut ve kronik girtlak enfeksiyonlari, virüslere bagli enfeksiyonlar; sesin kötü kullanimi, girtlagi etkileyen ve tahris eden faktörler riskler arasinda sayilabiliyor.

Girtlak kanserinin seyri nasildir?

Girtlak kanserleri, nispeten daha iyi seyirli tümörler arasinda kabul ediliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, bu hastaliga erken tani konabilme sansinin yüksek olmasindan kaynaklaniyor. Erken belirtiler, girtlakta tümörün yerlestigi bölgelere göre farkliliklar gösterebiliyor. Örnegin ses teline yerlesen tümörler ses kisikligina neden olurken, girtlagin üst bölümüne yerlesen tümörlerde yutma fonksiyonu sirasinda agri olabiliyor.

Farkli bölgelerde görülmekle birlikte, girtlak kanserinin erken evrede yakalanmasini saglayacak belirtiler nelerdir?

Girtlak kanserinin erken evrede yakalanmasi saglayacak belirtiler arasinda ses kisikligi, yutma güçlügü, nefes darligi, kulak agrisi, ileri evrelerde boyunda sislik ve öksürük bulunuyor. Yutma güçlügü bazen hastalar tarafindan nefes darligi, bogazda giciklanma, dolgunluk, yabanci cisim, bogazi sürekli temizleme ihtiyaci ve takilma hissi gibi tarif ediliyor.

Hastalik nasil tedavi ediliyor?

Girtlak kanserlerinde tedavi tümörün yerlesim yeri, evresi ve hastanin durumuna göre farklilik gösteriyor. Kanser erken evrede yakalandiginda, hasta soluk fonksiyonu degismeden, sadece sesinin biraz kisilmasiyla sonuçlanacak bir tedaviyle hayatina devam ediyor. Bu tedavi girtlagin yarisinin alindigi bir cerrahi yaklasimla yapiliyor ve tedavi plani tümörün girtlakta yerlestigi yere göre farkli olabiliyor. Bu yüzden tamamen hastaligin bulundugu yere göre bir tedavi yaklasimi uygulaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası