Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Daha kaliteli bir yasam için ayak sagliginiza dikkat edin

Saglikli bir ayakta, bilekten baslayarak parmaklara kadar tüm kemik ve yumusak dokularin, eklem ve baglarin birbirleriyle uyum içinde çalismasi gerekiyor. Ayaklardaki statik düzensizlikler ise dizlerde, tüm omurga sisteminde hatta bas bölgesinde dahi agrilarin olusmasina neden oluyor. Kimi zaman ise kronik rahatsizliklar ayak sagligini tehdit edebiliyor. Ayak hastaliklarinin tedavisinde ilk olarak yapilmasi gereken yöntemlerden birini ayagin biyometriginin saptanmasi olusturuyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlari Doç. Dr. Semih Takka ve Op. Dr. Yener Erken en sik görülen ortopedik ayak sorunlari hakkinda bilgi verdi.

Morton Nöromasi ve metatarsaljisi: Dijital Nöroma, ayak tarak kemikleri arasindaki dijital sinirin sikismasiyla olusan agriya verilen isim. Agri daha çok yürüme ile ortaya çikiyor. Bu hastaliga yakalananlarda erken yorulma, uzun yol yürüyememe ve ayakkabi giyerken rahat edememe gibi sikayetler ortaya çikiyor. Tedavisinde cerrahi yöntemlerin kullanildigi Dijital Nöroma'da sikisan sinirler ameliyatla tedavi ediliyor.

Diyabetik ayak ve diyabetik nöropati: Diyabet'te kan sekerinin yüksek olmasi, vücudun göz, böbrek ve ayak gibi organ ve uzuvlarina zarar veriyor. Diyabetik ayakta diyabetten dolayi vücudun savunma sistemlerinde bozukluklar ve enfeksiyon olusuyor. Kan akiminin yavaslamasi, bacaga giden kanin azalmasina ve ayagin beslenmesinin bozulmasina neden oluyor.Yüksek kan sekeri, sinirlerin hasarlanmasina (Diyabetik Nöropati) ve ayagin özellikle taban bölümünde his kayiplarinin olusmasina neden oluyor. Bu durum, ayakta yara açilmasina zemin hazirliyor. Dolasimi bozulmus ve sinirsel hasari olan ayakta açilan yaralar, vücudun savunma sisteminin normal çalismamasi nedeniyle kolayca enfekte oluyor ve kroniklesiyor. Bu nedenle diyabeti olan hastalarin yara açilmasini engelleyici önlemleri almasi gerekiyor. Yara açilmis hastalara ise bu yarayi ortadan kaldirici tedavileri uygulaniyor.

Halluks valgus ve bunion: Halluks valgus hastaliginin belirtileri arasinda ayak basparmaginin yana dogru egilmesi ve basparmak ekleminin iç tarafinda ikincil bir kemik çikintisinin ortaya çikmasi yer aliyor . Bu durum dogustan tarakli ayaklarda, devamli dar ayakkabi giyenlerde, bir parmak ekleminde dejeneratif artrit bulunanlarda ve düz tabanligi olanlarda daha sik görülüyor. Hastaligin tedavisinde konservatif ve cerrahi tedaviler, baslangiç döneminde ise özel ortopedik ayakkabilar, destekler ve çesitli ortezler kullaniliyor. Kullanilan alçi benzeri gece atelleri ve parmak arasi makaralarla, parmak dogru pozisyonda tutularak, etraf doku rahatlatiliyor ve agri azaltiliyor. Özel yapilmis tabanliklar ise basparmaktaki sekil bozuklugundan kaynaklanan yanlis basmayi düzeltiyor ve ayakta yük dengesini saglamaya çalisiyor. Konservatif yöntemlerin basarisiz oldugu veya ileri derece sekil bozuklugu olan hastalarin cerrahisinde ise hastanin yasi ve hastaligin boyutuna göre tedavi teknigi seçiliyor.

Halluks rijitus: Halluks rijitus, ayak basparmak ekleminin sertlesmesi durumuna deniyor. Bu hastalik yürüme esnasinda ayak basparmaginin bükülmesine engel oluyor. Genellikle 30 - 60 yas arasindaki eriskinlerde görülen hastalik, sorunun agirligina göre ameliyatsiz veya cerrahi tedavi seçenekleriyle ortadan kaldiriliyor.

Düztabanlik ve posterior tibial tendon disfonksiyonu: Ayagin fizyolojik kavisinin azalmasi veya bütünüyle kaybolmasina düztabanlik deniyor. Çocukluk çaginda düz tabanligi olmayan hastalarda sonradan edinilmis düz tabanligi ortaya çikmasina Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu deniyor. Bu durumlarin tedavisinde yasa, sorunun agirligina ve agri durumuna göre konservatif veya cerrahi tedaviler uygulaniyor.

Stres kiriklari: Tekrarlayan minor travmalarin olusturdugu kiriklara stres kiriklari deniliyor. Ayakta en sik tarak kemiklerinde görülüyor. Ayagin anatomik özelliklerinin disinda, yanlis ayakkabi kullanimiyla asiri yürüyüs, sportif faaliyet ve ayakta sekil bozuklugu olmasi gibi durumlarda ortaya çikiyor. Hastaligin tedavisinde, hastaliga neden olan faktör ortadan kaldiriliyor ve konservatif yöntemlerden uygun olani kullaniliyor.

Serebral palsi'de ayak sorunlari: Serebral Palsi, dogum esnasinda çocugun beynine giden oksijen miktarinin geçici olarak azalmasi sonrasi ortaya çikiyor. Hastaligin etkilemis oldugu kas gruplarinda ise spastisite, spastisiye bagli olarak da kalça, kol ya da bacak yani üst ekstremite, omurga ve alt ekstremite sorunlari görülüyor. Tedavisinde çocuk nörologu, fizik tedavi uzmani, fizyoterapist ve ortopedi uzmaninin birlikte çalistigi hastalikta olusmus spastisite ve kas sertlikleri için uzun süreli fizik tedavi programlari gerekli oluyor. Ayni dönemde spastisite gelismis kaslara botoks uygulaniyor ve kas gevsemesi saglanarak, fizik tedavi kolaylastiriliyor. Tedaviye dirençli olan olgularda kas ve tendonlarin gevsetilmesi ve uzatilmasi veya tendon transferleri operasyonlari uygulaniyor.

Asil tendon sorunlari: Asil tendonu, topugu baldir kaslarina baglayan vücudun en büyük tendonudur. Siklikla yirtildigi için, atletlerde, kosan kisilerde ve günlük yasaminda gereginden fazla aktivite degisikligi yapanlarda iltihaplaniyor. Bu duruma Asil Tendiniti deniyor. Tedavisinde genellikle konservatif yöntemler tercih ediliyor.

Ayak bilegi burkulmalari: Ayak bilegi burkulmalari, ortopedide en sik görülen yaralanmalardan biridir. Burkulmalarda ayak bilegi stabilitesini saglayan ve ayak bileginin iç ve dis kisminda yer alan baglar zarar görüyor. Siddetli burkulmalarda ise bazi kemik sorunlari görülebiliyor. Ayak bilegi burkulmasindan sonra hemen soguk uygulamasi yapmak, üzerine basmamak, bir ortopedi uzmanina basvurmak ve burkulmaya eslik eden bir kemik lezyonunun olup olmadigini belirlemek gerekiyor. Hastaligin tedavisinde ise sorunun ciddiyetine bagli olarak ayak bilegi ortezleri yani islevini kaybetmis uzuvlarin performansini artirmak amaciyla vücuda takilan yardimci cihazlar, atel yani kirik ve çikiklari tedavi etmede kullanilan, sert maddelerden yapilan ve üzerine sargi sarilan destekleyiciler ya da alçi tedavileri uygulaniyor. Akut dönemin ardindan da fizik tedavi programinin baslatilmasi ve zarar görmüs yapilarin rehabilitasyonunun saglanmasi gerekiyor.

Bag yaralanmalari ve ayak bilegi instabiliteleri: Ayak bilegi burkulmalarinin yaklasik %10'u tekrarlayan ayak bilegi dengesizligi (instabilite) ile sonuçlaniyor. Genellikle ilk burkulmada çoklu bag yaralanmasi sonrasi, ayagin ya da ilk burkulmanin tedavisi yetersiz olarak yapilmissa, ayak bilegi instabilitesi gelisiyor. Hasta, yolda yürürken dahi ayak bilegi kolayca burkulabiliyor. Bu sorunlar spor aktiviteleri sonrasi da siklikla ortaya çikiyor. Hastaligin tanisinda hasara ugramis bagin tespit edilmesi sonrasi, eslik eden kemik veya kikirdak lezyonlari arastiriliyor. Tedavide ise orta yas üstü ve spor aktivitesi olmayan hastalarda konservatif tedavi ön planda düsünülüyor. Aktif spor hayati olan genç hastalarda ise baglarin ve eslik eden lezyonlarin tamiri ve rekonstrüksiyonu planlaniyor.

Plantar Fasit ve topuk dikeni: Çok fazla kosma, ziplama gibi hareketler sonrasi ayak parmaklarindan topuk kemigine dogru uzanan adele bantlarinda agri olmasina Plantar Fasit deniliyor. Bu agri topugun altinda ve merkezinde hissediliyor. Gece boyunca dinlenmeden sonra sabah ilk adim atildiginda aniden siddetleniyor. Hastalik uzun süre devam ederse fasyanin yani bag dokusunun topuga baglandigi yerde kalsiyum tortusu sekilleniyor ve buna topuk dikeni adi veriliyor. Iki hastaligin da tedavisine de sorunlara neden olan aktivitelerin durdurulmasi, topuk destegi ve tabanlik kullanimi ile baslaniyor. Özel germe egzersizleri ve agriyi giderici bazi ilaçlar kullaniliyor. Plantar Fasit'e bagli kronik topuk agrisinin tedavisinde tek seanslik perkütan radyofrekans ablasyon tedavisi kullaniliyor. Bu yöntemle agrinin sinyalini gönderen sinir tahrip ediliyor. Hasta prosedür sonrasi günlük yasantisina devam edebiliyor.

Tirnak batmasi: Tirnak batmasi ayakta en sik görülen sorunlardan birisidir. Tirnak yataginin herhangi bir nedenden dolayi bozulmasi, tirnagin kendi yuvasi içinde düzgün bir biçimde ilerlemesini bozuyor ve tirnak kendi yuvasina zarar veriyor. Tirnagin deriye baski yapmasi sonucu enfeksiyonlar olusuyor. Rahatsizligin tedavisinde neden olan etken ortadan kaldiriliyor, enfeksiyonun tedavisi düzenleniyor ve tirnak yatak bozuklugu varsa düzeltiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası