Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YENIDOGANLARDA ISITMENIN DEGERLENDIRILMESI

Dünya Saglik Örgütü(WHO) verilerine göre Dünya’da 600 milyon isitme engelli birey var. Türkiye’de her sene dogan 1.300.000 bebegin 2.000’i isitme kaybi ile doguyor. 2.000’li yillarin basina kadar bebeklerin isitmesini erken dönemde tesbit etmek için gerekli cihaz ve testler yoktu. Ileri derecede isitme kaybi olan çocuklar 2 yas civarinda konusmadigi için doktora götürüldügünde isitme kaybi ortaya çikiyordu. Tek tarafli yada hafif ve orta dereceli isitme kaybi olanlar ise ancak okul çaginda “derslerinde basarisiz”, “sinifta dalgin, dersi dinlemiyor” gibi sikayetlerin sebebi arastirilirken teshis ediliyordu.

Bebekler dogmadan önce dahi dis dünyadan gelen sesleri duyabilirler. Dogduklarinda ise seslere, özellikle insan sesine karsi çok hassastirlar. Üç aylikken seslere gülücükle tepki vermeye, 6 aylikken “agu” lara baslarlar. Isitmeyen bebekler bu gelisme safhalarindan geçerken kisitli ipucu alacak ve çevreleri ile iletisim kurmakta zorlanacaktir. Isitme kaybinin erken dönemde tesbit edilmesi ve rehabilitasyona baslanmasi bebeklerin dil yetenegi ve lisan becerilerini kazanabilmesi yani konusabilmesi için gereklidir. Ileriki hayatlarinda egitim, çevreye uyum, zeka, ögrenme becerileri, sosyal ve duygusal gelisim için isitme duyularinin dogustan itibaren normal seviyede olmasi gerekmektedir.

Hayatin ilk aylarinda isitmeyen bebegin davranislari isiten bebekle aynidir; Uyur, acikinca gazi olunca aglar. Bu erken dönemde bebegin isitmesinin normal olup olmadigi ancak özel cihazlar kullanilarak yapilan özel testlerle mümkün olmaktadir. Yenidogan isitme tarama testleri hangi bebegin ilave isitme testlerine gereksinimi oldugunu ortaya çikartmak için yapilan bir ön eleme testidir. Günümüzde bu testler mümkün oldugunca dogumdan 12 saat sonra bebek henuz hastanede yada dogumevindeyken yapilmaktadir. Ilk etapta Otoakustik emisyon (OAE) ve ABR yada BERA (isitsel beyin sapi tepkisi) adi verilen iki farkli teknik kullanilmaktadir. Çok kisa sürede uygulanabilen ve objektif verilere dayanan bu testlerin güvenilirligi oldukça yüksektir. Bebegin isitmesi kulagina verilen sabit bir ses seviyesinde ölçülür ve “geçti”, “geçmedi” seklinde degerlendirilir. Tarama testlerinden geçemeyen bazi bebeklerin isitmesi normal olabilir ancak ileri derecede ve kalici isitme kaybi olma ihtimali de mevcuttur. Bu olasiliga karsi tarama testinden geçemeyen her bebegin tekrar kontrol edilmesi ve ileri testlerin yapilmasi gereklidir. Ileri testler ile her iki kulaginda isitme seviyesi derecelendirilir, kaynagi tesbit edilir ve buna göre tedavi yada rehabilitasyonu planlanir. Bebek üç aylik oldugunda bu testlerin tamamlanmis olmasi en ideal durumdur.

Isitme kaybi erken tesbit edildigi taktirde bebegin gelisimi açisindan yapilacak pek çok sey vardir. Bu konuda bebegin ailesi uzmanlar ve egitimciler elele vererek çalismalidir. Aileye yeni katilan bir bebek tüm aile için yepyeni bir dünya bir deneyimdir. Ebeveyn ve ailenin diger halkalari için heyecanla beklenen bir bebeginin isitme kaybi oldugunun ögrenilmesi çok farkli duygulara sebep olacaktir. Bu beklenmedik durumun sebebi, sonraki gelisimi, takip edilecek yol, hedef ve amaçlar gibi pek çok konuda doktorunuz, odyoloji uzmani ve egitimcilerden yardim alinmasi gerekecektir. Gelecek günlerde anne ve baba bebegin en iyi egitmeni olacaktir. Bu nedenle onlarin konuyu etraflica ögrenmeleri rehabilitasyon programinin çok önemli bir unsurudur. Çocuklarin, Yenidogan isitme tarama testinden geçse dahi daha sonra isitme kaybi gelistirme ihtimali gözden kaçmamalidir. Konusmadaki gecikme yani 1 yas civarinda ilk kelimenin söylenmemesi durumunda yenidogan isitme taramasindan geçmis olsa dahi ileri isitme testlerinin yapilmasi gerekmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin çocugun dil ve konusma gelisimini iyi gözlemleyip süphelendikleri durumda uzmana basvurmasinda yarar vardir.

Aysen Erdil
Amerikan Hastanesi
Odyoloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası