Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEL VE SIRTTAKI GAMZE SKOLYOZ BELIRTISI OLABILIR

Omurga, saglikli bir yasam ve hareket için vazgeçilmez bir yapi. Omurganin pek çok islevi var; basimizi sagdan sola döndürmemiz, yere egilip bir seyi alabilmemiz gibi temel hareketleri sagliyor ve önemli iç organlarimizi koruyor. Tabii her organ gibi omurgada da bazi sorunlar olusabiliyor. Özellikle de çocukluk döneminde ortaya çikan bazi omurga sorunlari, anne babalarin endiselenmesine neden oluyor. Acibadem Bakirköy Hastanesi’nden, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Ufuk Talu, çocuklarinin omurga sagligi hakkinda endiselenen anne babalari söyle uyariyor: “Günlük yasamdaki sirt, boyun, bel pozisyonlari omurga egriligine neden olmaz. Ayni sekilde agir çanta tasimak da egrilik yapmaz ama bel, sirt, boyun agrilarina neden olur. Kötü pozisyonda ders çalisiyor diye saglikli bir kiside omurgada kamburlasma veya skolyoz seklinde egilme gelismez. Bunlarin hepsi bilimsel arastirmalarla açikliga kavusturulmus durumda”.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Ufuk Talu, çocuklardaki omurga egrilikleri, kamburluk ve omurga sorunlarinin tedavileri hakkinda merak edilen sorulari yanitladi:

Omurgamiz hangi islevleri görüyor?

Omurga esneklik sagliyor.

Yürürken gövdemize destek oluyor. Bacaklarimiz, basimiz ve gövdemiz arasinda köprü görevi yapiyor.

Tüm iskelet sisteminin ana gövdesini legen kemigi ile beraber olusturuyor.

Omurgada 30’dan fazla omur denilen kemiksel yapilar var, bir yandan hareketi gerçeklestirip, bir yandan hayati önem tasiyan yapilari, organlarimizi koruyorlar.

En önemli görevlerinden biri omuriligimizi korumasi.

Kalp ve akciger gibi organlarimizi da koruyor.

Karin bölgemizdeki organlara da mekanik bariyer olusturuyor.

Omurgadaki fonksiyonel birimler, iki omur, aradaki disk ve baglardan olusuyor. Fonksiyonel birimlerin her biri diz, kalça eklemi gibi davranip, hareket ediyor.

Omurgadaki bu fonksiyonel birimler ve hareketlerin tümü birbirine eklendiginde, daha genis hareketler yapmamizi sagliyor.

Omurgada dogumsal sorunlar oluyor mu?

Elbette! Fazla, eksik omur olusumu veya anormal yapida omur gelisimi gibi ciddi, dogumsal omurga anomalileri görülebiliyor. Bu aksama veya anormal gelisim anne karninda, gebeligin ilk 4-6 haftasinda, oldukça erken ortaya çikiyor, annelerin bir bölümü bu dönemde gebeliginin farkinda bile olmayabiliyor. Omurga altinci haftada sekilleniyor; genetik hastalik, ilaca, isina maruz kalmak gibi faktörlerle omurgada dogumsal sekil bozukluguna neden olabiliyor. Bazen bebek dogdugu anda anormal omurga yapisinin farkina varilabiliyor, bazen ise çocuk büyüdükçe belirginlesip bulgu veriyor. Hafif egrilikler veya anomaliler gelisme çagina gelinceye kadar fark edilemeyebiliyor.

Omurga egriligi kiz çocuklarinda mi, erkek çocuklarinda mi sik görülüyor?

Dogumsal omurga anomalileri ve dogumsal omurga egrilikleri kiz ve erkeklerde esit oranda görülüyor. Yani binde bir oraninda. Aslinda omurga egriliklerinin, yani skolyozun %90 gibi büyük bir bölümü, tamamen saglikli ve normal çocuklarda ergenlik çaginda, hizli büyüme ve gelisme çaginda ortaya çikiyor. Aile ve ögretmenler fark edebildigi gibi, kisinin kendisi de anlayabiliyor. Bu tip skolyozun sebebi halen anlasilamamis durumda. Genellikle 10 yas sonrasinda ortaya çikan skolyozun hafif boyutta olan ve artmayan tipleri erkek ve kiz çocuklarinda esit derecede ortaya çikarken, ilerleyen ve ciddi boyutlara ulasip tedavi gerektiren skolyoz, kiz çocuklarinda 3-4 kat daha fazla görülüyor.

Omurga egriligini aile anlayabilir mi?

Omurga egriligi dedigimiz skolyozda, saga sola egrilik, kamburlasma, omuzlarda asimetri, gövdenin arkasinda killanma, gamzelesme olusuyor. Eger gamzelesme belde ve sirtta olusuyorsa, omurganin dogumsal anomalisini düsünmek gerekir. Anne babalarin akilda tutmalari gereken en önemli sey su: Kendi ailelerinde dogumsal ya da sonradan ortaya çikan omurga egriligi var mi düsünmeleri, bakmalari gerekiyor. Skolyoz genetik hastalik olmasa da, ailede varsa çocuklarda görülme riski artiyor. Dogumsal hastalik yoksa, kizlarda 11-12 yas civarinda dikkatli olmak faydali. Annelerin çocuklarinin omurgasini, sirtini, belini çiplakken incelemelerinde fayda var. En ufak bir asimetri veya süphe durumunda konunun uzmani bir hekime danisilmali.

Ders çalisma pozisyonu omurga egriligine neden oluyor mu?

Günlük yasamdaki sirt, boyun, bel pozisyonlari omurga egriligine neden olmaz. Ayni sekilde agir çanta tasimak da egrilik yapmaz ama bel, sirt, boyun agrilarina neden olur. Kötü pozisyonda ders çalisiyor diye saglikli bir kiside omurgada kamburlasma veya skolyoz seklinde egilme gelismez. Bunlarin hepsi bilimsel arastirmalarla açikliga kavusturulmus durumda. Kiz çocuklarda meme büyüklügü utanmaya, omurganin durusunu bozmaya yol açabiliyor. Omurgaya ait durus sekli normal kabul edilen bir yelpaze içinde, ayni boy ve kilo gibi, kisiden kisiye, aileden aileye degisebilir. Kimi insanin durusu diktir, kimi insan da biraz daha kambur durur. Kiminin bel çukuru daha belirgindir. Tüm bunlar boy, saç, göz rengi gibi kisiye özel ailesel özelliklerdir. Kimsenin durusu bir digerine benzemez.

Kambur olarak nitelendirmenin ölçüsü nedir?

Saglikli bireylerde, omurgaya önden arkaya dogru baktigimizi düsünecek olursak, en fazla 10 derece egrilik olabilir ve normal karsilanabilir. Omurgaya yandan baktiginizda ise normal veya fizyolojik olarak kabul ettigimiz bazi egrilikler var; bunlar omurga için sart, çünkü bu egrilikler sayesinde esnek oluyor, rahat hareket edebiliyoruz. Skolyoz Arastirma Cemiyeti’nin sonuçlari ve kriterleri çerçevesinde omurga egriliklerini ölçüp, degerlendiriyoruz. Ölçümler uygun çekilmis filmlerde ve deneyimli kisiler tarafindan yapildiginda hata payi yok denecek kadar az oluyor. Kamburluk ya da sirtin disa kavisi 20-40 derece arasindaysa normal oldugu konusunda görüs birligi var. Bazi durumlarda 50 dereceye kadar da normal kabul edilebiliyor ancak sirtimizda 50 dereceden fazla kamburluk olmasi hemen daima anormaldir.

Egik oturunca kambur olunur mu?

Bazi insanlarin durusu kamburumsu olabildigi gibi, bazilarinin da bel çukuru fazla oluyor. Ayakta dursak da otursak da omurganin agirlik merkezi, omurganin bir hayli önünde oldugu için, kimse otururken veya ayakta dimdik duramaz, bunun için normalden fazla güç harcamak lazim ki, bu da insani yorar. Omurganin normal durusu zaten öne dogrudur. Bazilarinin durusu daha dik oluyor ama uygun oturmazsak, belimize destek vererek arkaya dogru yaslanmazsak, kisa süre içinde durusumuz bozulur, hafif kamburlasip çökeriz, bu hepimiz için geçerli. Sirtimizdaki baglar ve kaslar bizi dik tutmaya çalisiyor ama sürekli dik duramayiz.

Ölçümlerle tespit edilen kamburluk varsa tedavisi nasil yapiliyor?

Asiri kifoz (kamburluk) için cerrahi tedavi gerekebilir. Dogumsal kifozlar tehlikelidir, gelisimsel kifozlar ise ciddi agri ve kozmetik soruna neden olmazsa egzersizlerle izleniyor. Skolyoz kizlarda yüzde 2-3 oraninda görülüyor, genelde 20 -25 dereceyi geçmiyor, ilerlemiyor. Ama bin kiz çocugundan bir veya ikisinde, erkeklerde ise 3-4 binde bir, büyük boyutlara ulasan ve hizli ilerleyen omurga egrilikleri ve skolyoz ile karsilasiliyor. Bu durumda agri yapmasa bile ciddi kozmetik sorun oluyor, omuzlar sarkiyor, gögüs kafesi egiliyor. Ilerlemesi kontrol edilemezse karin içi, gögüs kafesindeki organlara yer kalmadigindan çarpintilar, sikismalar oluyor.

Ciddi egrilik varsa tedavi gerekiyor. Var olan egriligin giderek artma riskine karsi, hastanin yasi uygunsa korse tedavisi öneriliyor. Cerrahi disindaki tek seçenek bu ancak hastanin yasinin küçük olmasi, henüz gelisme çaginin basinda olmasi gerekli. Korse çok zahmetli, 16-23 saat takmayi gerektiren, uygun adaylarda kullanildiginda yüzde 50 basari sansi olan bir tedavi. Omurga egriligini düzeltmiyor ama egriligi saptadigimiz noktada tutmaya yariyor, ilerlemesini engelliyor. Egrilik buna ragmen ilerlerse, korse için hastanin yasi veya egrilik tipi, boyutu, yeri uygun degilse cerrahi tedavi disinda seçenek yok. Cerrahi tedavi sonrasinda kalici olarak düzelmis ve egrilik riskinin ortadan kalktigi bir omurga elde edebiliyoruz. Bu ameliyatlar genelde 4-6 saat kadar süre aliyor. Ameliyattan sonra hastalarimiz ikinci günde yürüyor, 4-5 günde hastaneden çikiyor, 3-4 haftada okula gidiyor.3-6 ayda yavas yavas spora da izin veriyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası