Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARA IÇEN ANNE ADAYLARI ÇOCUKLARININ HAYATINI TEHLIKEYE ATIYOR

Memorial Atasehir Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, “31 Mayis Dünya Tütünsüz Günü” öncesinde sigaranin zararlari ve hamilelikte sigara kullaniminin çocuga olumsuz etkileri hakkinda bilgi verdi.

Anne adayinin sigara içmesi bebege giden kan miktarini azaltiyor

Her ne kadar zararli oldugunu bilmeyen pek olmasa da, ne yazik ki, bazi anne adaylari gebelikleri boyunca sigara içmektedir. Annenin aldigi zararli maddeler de, tipki yedigi besinler gibi göbek kordonu araciligi ile bebege ulasmaktadir. Sigarada bulunan katran, karbon monoksit, nikotin gibi maddeler, sadece anneye degil, bebege de zarar vermektedir. Sigarada bulunan nikotinin damar büzücü etkisi vardir. Ne yazik ki, bu etki göbek kordonundaki damarlarda da görülmektedir. Nikotin nedeniyle, bebege giden kan miktari azalmaktadir. Bunun yani sira; karbon monoksit, oksijen tasiyan kan hücrelerine baglanir ve oksijeni yerinden söker. Böylece, bebege az kan gitmesinin yani sira; giden kandaki oksijen miktari da düsmüs olur.

Düsükten büyüme geriligine pek çok üzücü durum yasanabilir

Anne adayinin sigara içmesi, dis gebelik (döllenmis yumurtanin rahim disinda bir yere yerlesmesi), düsük ve ölü dogum riskini artirir; “plasenta” adi verilen bebegin esinde sorunlara yol açar; bebekte büyüme geriligi yapabilir. Erken dogan bebekler daha küçük dünyaya gelmelerinin yani sira, akcigerleri de henüz doguma hazir olmadigindan solunum sorunlari yasayabilir. Bu çocuklarda nedeni bilinmeyen “ani bebek ölümü sendromu” ya da “besik ölümü”, sigara içmeyen annelerin çocuklarina göre daha sik görülmektedir.

Gebeliginde sigara içen annelerin bebeklerinde solunum yolu hastaliklarina yakalanma riski artar. Bu çocuklarda solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarinin yani sira, astim görülme olasiligi da artmistir.

Dogum öncesi sigaraya maruz kalan çocuklar büyüdüklerinde ögrenme güçlükleri, dikkat ve davranis bozukluklari yasayabilirler.

Bebeginizi obeziteye mahkum etmeyin

Son yillarda bebegin daha dogmadan maruz kaldigi sigaranin yeni bir zarari daha saptanmistir. Yapilan çalismalarda, gebeliklerinde sigara içen annelerin çocuklarinda, obezitenin (asiri kilolu olma durumu) daha sik görüldügü bulunmustur. Bu çocuklarda, istah ve enerji metabolizmasini düzenleyen bir takim maddelerin bozuklugu söz konusudur. Obezitenin yani sira, sigara nedeniyle glikoz intoleransi ve insülin direnci sikligi da artmistir.

Baba adaylari da dikkat etmeli

Sadece annenin degil, babanin içecegi sigara da bebege zarar vermektedir. Babanin giysilerine ya da derisine sinen nikotin ve diger zararli maddeler bebege yaninda sigara içilmisçesine tasinmaktadir.

Tüm bunlar göz önüne alindiginda, anne ve baba adayinin daha gebelik öncesinde sigarayi birakmalari önerilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası