Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARA IÇEN ANNE ADAYLARI ÇOCUKLARININ HAYATINI TEHLIKEYE ATIYOR

Memorial Atasehir Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, “31 Mayis Dünya Tütünsüz Günü” öncesinde sigaranin zararlari ve hamilelikte sigara kullaniminin çocuga olumsuz etkileri hakkinda bilgi verdi.

Anne adayinin sigara içmesi bebege giden kan miktarini azaltiyor

Her ne kadar zararli oldugunu bilmeyen pek olmasa da, ne yazik ki, bazi anne adaylari gebelikleri boyunca sigara içmektedir. Annenin aldigi zararli maddeler de, tipki yedigi besinler gibi göbek kordonu araciligi ile bebege ulasmaktadir. Sigarada bulunan katran, karbon monoksit, nikotin gibi maddeler, sadece anneye degil, bebege de zarar vermektedir. Sigarada bulunan nikotinin damar büzücü etkisi vardir. Ne yazik ki, bu etki göbek kordonundaki damarlarda da görülmektedir. Nikotin nedeniyle, bebege giden kan miktari azalmaktadir. Bunun yani sira; karbon monoksit, oksijen tasiyan kan hücrelerine baglanir ve oksijeni yerinden söker. Böylece, bebege az kan gitmesinin yani sira; giden kandaki oksijen miktari da düsmüs olur.

Düsükten büyüme geriligine pek çok üzücü durum yasanabilir

Anne adayinin sigara içmesi, dis gebelik (döllenmis yumurtanin rahim disinda bir yere yerlesmesi), düsük ve ölü dogum riskini artirir; “plasenta” adi verilen bebegin esinde sorunlara yol açar; bebekte büyüme geriligi yapabilir. Erken dogan bebekler daha küçük dünyaya gelmelerinin yani sira, akcigerleri de henüz doguma hazir olmadigindan solunum sorunlari yasayabilir. Bu çocuklarda nedeni bilinmeyen “ani bebek ölümü sendromu” ya da “besik ölümü”, sigara içmeyen annelerin çocuklarina göre daha sik görülmektedir.

Gebeliginde sigara içen annelerin bebeklerinde solunum yolu hastaliklarina yakalanma riski artar. Bu çocuklarda solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarinin yani sira, astim görülme olasiligi da artmistir.

Dogum öncesi sigaraya maruz kalan çocuklar büyüdüklerinde ögrenme güçlükleri, dikkat ve davranis bozukluklari yasayabilirler.

Bebeginizi obeziteye mahkum etmeyin

Son yillarda bebegin daha dogmadan maruz kaldigi sigaranin yeni bir zarari daha saptanmistir. Yapilan çalismalarda, gebeliklerinde sigara içen annelerin çocuklarinda, obezitenin (asiri kilolu olma durumu) daha sik görüldügü bulunmustur. Bu çocuklarda, istah ve enerji metabolizmasini düzenleyen bir takim maddelerin bozuklugu söz konusudur. Obezitenin yani sira, sigara nedeniyle glikoz intoleransi ve insülin direnci sikligi da artmistir.

Baba adaylari da dikkat etmeli

Sadece annenin degil, babanin içecegi sigara da bebege zarar vermektedir. Babanin giysilerine ya da derisine sinen nikotin ve diger zararli maddeler bebege yaninda sigara içilmisçesine tasinmaktadir.

Tüm bunlar göz önüne alindiginda, anne ve baba adayinin daha gebelik öncesinde sigarayi birakmalari önerilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası