Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES KORUYUCULAR HAKKINDA BILMENIZ GEREKENLER

GÜNESLE OYNASIRKEN

Y akin geçmise kadar özellikle batili insanlar için beyaz ten güzelligin ve estetigin sembollü iken,kadinlar kendilerini günese karsi korumak için rengarenk uzun elbiseler,sapkalar ve semsiyeler ile gezerken,hata beyazlasmak için arsenik içmeye bile göz önüne alirken 1900 yillardan bu yana

beyaz ilahlar yerlerine saatlerce kendilerine cömertçe günese teslim eden ve ya her firsatta solaryum salonlarina kosan bronzlasmis güzellere kaptirdi.

Günes e günes koruyucularin dogru seçimi hakkinda cilt hastaliklari uzmani Dr.Melisa ECZACIBASI ile görüstük

Günes banyolari ve bronz renk her kese çok çekici gelse dahil,cildimiz , günese direkt teslim edilmeyecek derecede hassas ve degerli bir organdir,günesten sonra cildimizde kendisini sevimli ve ya sevimsiz belirtiler seklinde gösteren bir çok cilt hasarini rastlamak mümkün bunlarin arasinda siklikla çiller,günes lekeleri,erken yaslanma,kanser ve katarakti sayabiliriz,bunca nedenleri göz önüne alirsak günesin faydalarindan yararlanarak,zararlarindan da bilinçli ve planli bir sekilde korunmak gerektigini unutmamak gerekir.

SPF sun protection factor yani günesten koruma faktörü UV isinlarini filtre eden ve Zaralarini

En aza indirecek son yüz yilin en önemli bulusu,her cilt tipinin güneste yanmayarak ve etkilenmeyerek kalabilecegi süre farklidir,kimleri çok kisa bir sürede günese karsi hassasiyet gösterirken,kimisi ise çok uzun süre günese karsi dayanakli olabiliyor.SPF adi verilen ürünler ise günese karsi dayaniklilik süresini uzatir,örnegin,SPF koruyucu olmadan güneste 15 dakikada pembelesip,kizariyorsaniz,bu süre,SPF 6 ile (6 faktör içeren günes koruyucu)90 dakikaya uzayacaktir,SPF 10’le(10 faktor içeren günes koruyucu)150 dakikaya kadar uzayacaktir,daha dogrusu ne kadar yüksek faktörlü günes koruyucu kullanirsaniz,zararli etkilere karsi koruma da o kadar uzayacaktir,en dogrusu bu ürünleri seçerken dogru bir politika izlemeniz.

* Bilesiminde hem UVA hem UVB koruma içeren ürünleri seçin.UVA cildin derinligini, UVB cildin yüzeysel tabakasini etkilediginden, UVA ciltteki tahribatini uzun sürede kirisiklik ve elastikiye kaybi seklinde,UVB isinlari ise tahribatini kisa sürede günes yanigi seklinde gösterir.

*Seçiminizi çinko oksit ve titan dioksit içeren ürünlerden yana kullanin.Birlesiminde bu maddeleri içeren ürünler size daha uzun süreli ve kaliteli koruma saglayacaktir.

*Günlük bakimda en az 15 faktörlü SPF kremler kullanin ,Bu sayede UVB isinlarini yaklasik %90 oraninda engellenmis olur.Hassas,allerjik ve açik ten rengine sahip iseniz daha yüksek faktörleri tercih edin.

* Içeriginde etkili maddeler bulunduktan sonra pahali günes koruyucu ile ucuz günes koruyucu arasinda büyük fark yoktur.Cebinize uygun olani seçin ve cildinize bu sihirli kremden bol bol sürün.Unutmayin yetersiz kullanmak ve ya etki süresi geçtikten sonra yeniden krem sürmemek size gereken yarari gösteremez.

* Makyaj yapiyorsaniz,sira ile nemlendirici,günes koruyucu ve fondöteninizi uygulayin.Bazi SPF ürünler nemlendirici özelligi tasidigi gibi bazi nemlendiriciler de günes koruma faktörü içerebilir.bir çok zaman hem nemlendirici hem de günes koruyucu kullanmaniz gerekirken zor durumda kaldiginizda her 2 özelligi tasiyan tek ürün de kullanabilirsiniz.

*Su,deniz,kar UV isinlarini siddetli yansitirlar.Kayak yaparken ve ya plajda uzun süre kaldiginizda daha fazla koruyucu kullanin.Sakin gölgede oturdugundan dolayi koruyucu sürmeyi imal etmeyin.

* Ürün seçerken üzerine “water proof”veya”water resistant”yazanlari tercih edin.uzun süre suda kaldiginizda,terlediginizde,günes koruyucu etkisini kaybedebilir.”water proof”yani suda çikmama özelligi olanlar terleme ve su ile akmazlar ve etkilerini sürdürürler.

*Günes koruyucu kullanmanin yas siniri yok.Bebek,yasli,genç herkes günesin risklerinden etkilenir.Bebeklere 6-8 ayliktan itibaren koruyucu sürmeli,16 yasin altindaki çocuklarda deri ince ve hassas oldugundan uzun süre disarda oynamak ve gezmek ciltlerini tahrib edebilir. Ve kanser riskini artirabilir,ileri yaslarda ise günes koruyucu en iyi antiaging kreminiz ve yasla birlikte artan bir çok günes hasarin .engelleyicisi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası