Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES GÖZLÜGÜ SADECE BIR AKSESUAR DEGILDIR

Günes gözlügü özellikle yaz aylarinin vazgeçilmez aksesuarlarindan biri.Ancak aksesuar disinda,baska önemli islevleri de var.Gözleri günesin katarakta kadar varabilen ciddi zararlardan korumak gibi.Bu koruma sadece yetiskinler için degil,çocuklar için de önemli.Unutmayin ki ultraviyole isinlarin zararli etkileri zaman içinde birikebiliyor.

Ultraviyole isinlari görünmez oldugu için farkedemesek de her mevsim günesten yayilan isinlardan etkileniriz.Hava ister günesli ,istersebulutlu olsun .Yaz aylarinda dünyamiza ulasan ultraviyole isin miktari kistan üç kat daha fazla.Dolayisiyla yazin korunmak çok daha önemli.

Ultraviyole isinlari vücudun diger kisimlarinda oldugu gibi göz kapaklarini örten deride ve konjektivita denilen tabaka da kansere neden olabilir.Dejeneratif büyümeye,ciltteki günes yaniginin korneadaki (saydam tabaka)karsiligi olan agrili fotokeratite ve uzun dönemde kornea yüzeyinde bozulmaya yol açabilir.

KATARAKT RISKINI ARTIRIYOR

Ultraviyole isinlarinin katarakt olusumu riskini arttirdigi da bilimsel çalismalarda gösterildi.Gözümüze ulasan ultraviyole isinlarinin kornea tabakasi ve göz mercegi tarafindan süzülmesi sonucu bu isinlarin ancak yüzde 1’i retinaya (ag tabaka)kadar ulasabilir.Ancak retina tabakasi sadece ultraviyole isinlara degil günes isiginin görünen kismina da hassas.Uzun süre dogrudan günese bakanlarda makula(sari nokta)hasari olusabilir.Ileri yaslarda ortaya çikan makula bozulmasiyla kisilerin geçmiste maruz kaldigi günes isigi miktari arasinda da iliski oldugu düsünülüyor.

Her yastaki çocuklarda ultraviyoleden korunmaya ihtiyaç duyarlar.çocuklarin göz merceginin ultraviyole isinlari süzebilme yetenegi yetiskinlerden daha az .

Gözlerimizi günes isinlarinin zararli etkilerinden korumak için sapka takmak ve kaliteli bir günes gözlügü kullanmak gerekir.Iyi bir günes gözlügü görünen isigi gözü rahatsiz etmeyecek bir seviyeye indirirken zararli ultraviyole isinlarini da süzebilmeli.

GÖZLÜGÜN PAHALI OLMASI SART DEGIL

Ultraviyole koruyucu özelligi olmasi için bir gözlügün mutlaka pahali olmasi sart degil.

Yine gözlük camlarinin renginin koyuluguyla ultraviyole isinlari süzme yetenegi arasinda da iliski yok.Numarali saydam gözlük camlarinin çogu ultraviyole isinlari süzme özelligine sahip.Gözlük satin alirken en önemli nokta üretici firmanin ürün için belirttigi ultraviyole isinlara karsi koruyuculuk degerleri.Iyi kalitede günes gözlüklerinin çogu ultraviyole isinlarin yüzde 95’inden fazlasini süzerken bu oran %99 ve daha yüksek de olabilir.Gökyüzünden dogrudan gözümüze ulasan ultra viyole isinlar kadar çevremizden de büyük miktarda isin yansir.Bu nedenle yanlari kapali ve yüzü saran sekilli günes gözlüklerini tercih edin.Kontak lens kullanicilarinin ayrica günes gözlügü de takmasi gerekiyor.

Hürriyet/Seyahat/Saglik
Mesude Ersan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası