Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES GÖZLÜGÜ SADECE BIR AKSESUAR DEGILDIR

Günes gözlügü özellikle yaz aylarinin vazgeçilmez aksesuarlarindan biri.Ancak aksesuar disinda,baska önemli islevleri de var.Gözleri günesin katarakta kadar varabilen ciddi zararlardan korumak gibi.Bu koruma sadece yetiskinler için degil,çocuklar için de önemli.Unutmayin ki ultraviyole isinlarin zararli etkileri zaman içinde birikebiliyor.

Ultraviyole isinlari görünmez oldugu için farkedemesek de her mevsim günesten yayilan isinlardan etkileniriz.Hava ister günesli ,istersebulutlu olsun .Yaz aylarinda dünyamiza ulasan ultraviyole isin miktari kistan üç kat daha fazla.Dolayisiyla yazin korunmak çok daha önemli.

Ultraviyole isinlari vücudun diger kisimlarinda oldugu gibi göz kapaklarini örten deride ve konjektivita denilen tabaka da kansere neden olabilir.Dejeneratif büyümeye,ciltteki günes yaniginin korneadaki (saydam tabaka)karsiligi olan agrili fotokeratite ve uzun dönemde kornea yüzeyinde bozulmaya yol açabilir.

KATARAKT RISKINI ARTIRIYOR

Ultraviyole isinlarinin katarakt olusumu riskini arttirdigi da bilimsel çalismalarda gösterildi.Gözümüze ulasan ultraviyole isinlarinin kornea tabakasi ve göz mercegi tarafindan süzülmesi sonucu bu isinlarin ancak yüzde 1’i retinaya (ag tabaka)kadar ulasabilir.Ancak retina tabakasi sadece ultraviyole isinlara degil günes isiginin görünen kismina da hassas.Uzun süre dogrudan günese bakanlarda makula(sari nokta)hasari olusabilir.Ileri yaslarda ortaya çikan makula bozulmasiyla kisilerin geçmiste maruz kaldigi günes isigi miktari arasinda da iliski oldugu düsünülüyor.

Her yastaki çocuklarda ultraviyoleden korunmaya ihtiyaç duyarlar.çocuklarin göz merceginin ultraviyole isinlari süzebilme yetenegi yetiskinlerden daha az .

Gözlerimizi günes isinlarinin zararli etkilerinden korumak için sapka takmak ve kaliteli bir günes gözlügü kullanmak gerekir.Iyi bir günes gözlügü görünen isigi gözü rahatsiz etmeyecek bir seviyeye indirirken zararli ultraviyole isinlarini da süzebilmeli.

GÖZLÜGÜN PAHALI OLMASI SART DEGIL

Ultraviyole koruyucu özelligi olmasi için bir gözlügün mutlaka pahali olmasi sart degil.

Yine gözlük camlarinin renginin koyuluguyla ultraviyole isinlari süzme yetenegi arasinda da iliski yok.Numarali saydam gözlük camlarinin çogu ultraviyole isinlari süzme özelligine sahip.Gözlük satin alirken en önemli nokta üretici firmanin ürün için belirttigi ultraviyole isinlara karsi koruyuculuk degerleri.Iyi kalitede günes gözlüklerinin çogu ultraviyole isinlarin yüzde 95’inden fazlasini süzerken bu oran %99 ve daha yüksek de olabilir.Gökyüzünden dogrudan gözümüze ulasan ultra viyole isinlar kadar çevremizden de büyük miktarda isin yansir.Bu nedenle yanlari kapali ve yüzü saran sekilli günes gözlüklerini tercih edin.Kontak lens kullanicilarinin ayrica günes gözlügü de takmasi gerekiyor.

Hürriyet/Seyahat/Saglik
Mesude Ersan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası