Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri terlemeye etkin çözüm: Botox

Çesitli sebeplerle asiri terleyenler bu yazi sorunsuz geçirebilirler. Çünkü, tibbin birçok alaninda çok etkili sonuçlar veren botox, artik asiri terleme tedavisinde de kullaniliyor...

Terleme insanlarda dogal olarak görülürken, asiri terleme çok büyük sorunlar yaratabiliyor. Özellikle ter bezlerinin fazla çalismasina bagli olarak deri yüzeyine salinan terin artmasi sonucu, kiside gündelik yasami etkileyecek derecede fazla ve rahatsiz edici terleme görülebiliyor. Bu konuda American Academy Of Dermatology’nin aktif Üyesi ve cilt, saç, botox, saç dökülmesi, saç ekimi, lazer uygulamalari ve lazer epilasyon, mezoterapi üzerine uzun süreli tibbi çalismalari olan Ögretim üyesi Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Melisa Eczacibasi ile görüstük.

Asiri terlemenin nedenleri

Ter miktari kisiden kisiye göre degisebildigi için asiri terlemenin tanisi ve degerlendirmesi çogu kez zordur. Terin salgilanmasi insanlarda sinir sisteminin çalismasi ile dogru orantili olup, asiri terleme toplumun yüzde 1’inde karsilasilan bir sorundur.

Asiri terlemenin en önemli nedenleri arasinda stres, degisik uyaran ilaçlar (emetikler, insülin), tiroid bezinin asiri çalismasi, böbrek üstü bezinde görülen hastaliklar, menopoz, hipoglisemi, sismanlik, bazi kanserlerin tedavisinde kullanilan ilaçlar ve hormonlar yer alir. Sistemik hastaliklardan diyabete, kalp yetmezliginden karsinaid sendroma kadar pek çok saglik sorunu da bu tür terleme yapabilir. Pratikte en çok görülen terleme sekli; strese bagli olan ve özellikle avuç içi, ayak tabani, koltuk alti ve daha az olarak da yüz ve kasikta terleme yapan tiptir.

Terleme olan bölgelerde bakteri üremesi kolaylasacagi için asiri terleme kokuya da neden olur ve kisinin fiziksel ve sosyal hayatini negatif yönde etkiler. Bu gibi durumlar özellikle ellerde, ayak tabaninda, yüzde ve gövdede olusabilir ve kisinin terlemesi ile stres arasinda kisa bir denge olusur. Stres durumu ile birlikte bu bölgelerde hizli bir terleme gözlenir.

Terleme nedenlerinin saptanmasi

Terleme tedavisine baslamadan önce ilk asamada terlemenin nedenleri arastirilir. Kiside kilo problemi olup olmadigi incelenir. Uzun süreli geçirdigi herhangi bir rahatsizlik olup olmadigi, menopoz döneminde olup olmadigi, tiroid bezi veya böbrek üstü bezi ile ilgili herhangi bir problemi olup olmadigi arastirilir. Sorun saptanamadigi durumlarda sempatik sinirlerin dogustan asiri çalistigi düsünülür. Bu soruna karsi çok degisik tedavi sekilleri uygulanabilir:

1-Hastanin beyaz renkli, hafif, pamuk elyaf içeren giysiler ve çoraplar giyilmesi tavsiye edilir.

2-Bölgeye yönelik kurutucu pudra ve solüsyonlar kullanilmasi tavsiye edilir. Pudralar nemi alip, bölgenin kurumasini saglayabilir ve antiseptik ilaçlar ikinci enfeksiyonun yerlesmesini engelleyebilir.

3- Iyontoforez: Özellikle ellerdeki, ayaklardaki ve koltuk alti bölgesindeki asiri terlemede kullanilan bir yöntemdir. Sik tekrarlanmasi gereken bu yöntemle, bölgesel, hafif ve orta derecede terlemesi olan hastalarda oldukça iyi cevap alinip, 1 – 3 aylik iyilesme dönemleri saglanabilir.

4- Botox tedavisi: Özellikle el içi, ayak tabani ve koltuk alti terlemesinde kullanilan bir ilaçtir. Bu yöntem ter bezlerini çalistiran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi birkaç kat azaltir ve ortalama etki süresi 8-10 aydir.

Botox en etkili yöntem

USA Florida’da uzun süreli tibbi çalismalari olan Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Melisa Eczacibasi, asiri terleme tedavisinde en etkili yöntemin botox uygulamasi oldugunu belirterek diger tedaviler hakkinda su bilgileri verdi: “Tipta birçok alanda mucizevi tedaviler saglayan botox, bu kez de terleme tedavisinde basarili sonuçlar vermektedir. El içlerindeki, ayak tabanlarindaki ve koltuk altlarindaki terleme çaglardan beri hem kadinlarda hem de erkeklerde, her zaman büyük sorunlar yaratmasina ragmen, tedavi seçenekleri oldukça kisitli. Tedavi amaçli uygulanan lokal solüsyonlar ve pudralar ise ancak çok kisa süreli var olan ter salgisini kurutmak amaci ile uygulanabilecek çok eski seçeneklerden biri. Gündelik yasamdaki asiri terleme miktarinin üzerinde fazlaca etkisi olmayan bu yöntemler artik birçok kisi tarafindan tamamen unutulmus tedavi seçeneklerinden biri. Seneler sonra piyasaya çikarilan iyontoforez yöntemi ise özellikle el içi ve ayak terlemelerindeki bölgesel hafif terlemelerin tedavisinde kullanilan bir cihaz. Ancak bu yöntem hem ekonomik degil, hem de kisinin fazlaca zaman kaybetmesine sebep oluyor. Pudra ve solüsyon tedavisine nazaran daha tatmin edici sonuçlar verebilen bu yöntem için kullanilan cihazin yaygin olarak bulunmamasi da yöntemin tercih edilmemesine sebep oluyor. Asiri terleme konusunda ‘sempatektomi’ (sinir ucu kesisi) ise cerrahi seçeneklerden biri. Genel anestezi sartlari altinda gerçeklesen bu yöntem de özellikle asiri derece terlemelerde gögüs, kalp damar cerrahlari tarafindan uygulanabilen bir yöntem. Ameliyat sonrasi cerrahi bakim gerektiren bu durum ancak bu konuda fazla vaka sayisi ve tecrübesi olan operatör hekimlerce uygulanabilecek bir seçenek, isin ekonomik kismi ise oldukça yüksek.”

Uzun süreli etki...

Son 15 yilda estetikte “çagin mucizesi” olarak tanimlanan botox sayesinde, hem yüzdeki sevimsiz, zamanin acimasiz izleri geçirilirken hem de tikler, nörolojik vakalar ve özellikle yüksek teknolojinin bile tedavi saglayamadigi asiri terleme tedavi edilerek, basarili sonuçlar saglaniyor. Özetlemek gerekirse; göz çevresi, alin ve kas ortasindaki kirisikliklari gideren botox, asiri terleme ve ter kokusunun rahatsiz edici durumundan da kurtariyor. Kadin ve erkeklerde kolaylikla uygulanabilecek bu yöntem ortalama 15-30 dakika içindeki yapilan pratik bir uygulama ile çok uzun bir süre boyunca rahat etmenizi sagliyor.

Nasil uygulaniyor?

El içi, ayak tabani ve koltuk altindaki terlemeye karsi botox uygulamalari oldukça pratik bir sekilde uygulaniyor. Dr. Melisa Eczacibasi uygulamayi söyle anlatiyor: “Problem olan bölgede ilk asamada gerçekten terleyen bölge, testler ile tespit edilir, daha sonraki asamada bölgeye uyusturucu niteligi tasiyan kremler tatbik edilir ve 15 dakika beklettikten sonra uygulamaya baslanir. Son derece ince uçlu (insülin enjektörü) vasitasiyla problemli olan bölge içine botox ilaci enjekte edilir, asiri bir aci hissi duymadan, tedavi için defalarca zaman ayirmadan ve cerrahi herhangi bir bakima gerek kalmadan ortalama 10-12 ay boyunca hem terlemenin miktari oldukça azalir, hem de terin rahatsiz edici kokusundan kurtulunur. Botox bu bölgede asiri çalisan ter bezlerinin ve kaslarin istenmeyen hareketlerini etkilediginden, terleme sorunu da giderilmis olacaktir.”

Bugün A.B.D’de bilinçli, egitimli ve tecrübeli binlerce hekim tarafindan uygulanan bu yöntem oldukça yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Hem kadin hem de erkeklerde, birçok yas grubunda uygulanabilecek bu yöntem sadece bu konuda bilinçli uzman hekim tarafindan uygulanmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası