Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


11. ULUSAL AGRI KONGRESI 20-23 MAYIS TARIHLERINDE POINT HOTEL BARBAROS’TA GERÇEKLESTIRILDI

1986 yilinda kurulan Türk Algoloji-Agri Dernegi tarafindan 11. Ulusal Agri Kongresi 20-23 Mayis tarihlerinde Point Hotel Barbaros’ta düzenlendi. Algoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Nörosirürji, Ortopedi ve travmatoloji, Onkoloji gibi disiplinlerden 400’ün üzerinde hekimin katildigi kongrede agri mekanizmalari, basagrilari, bel agrilari, kanser agrilari ve bu agrilara karsi uygulanan farmakolojik ve girisimsel yöntemler ile cerrahi girisimler irdelendi.

Agrinin, saglik kurumlarina basvurunun en sik nedeni oldugunun vurgulandigi kongrede, agri ile yasayan kisinin yasam kalitesinin azaldigi, günlük aktivitelerinin engellendigi, is ve sosyal iliskilerinde bozulmalar yasadigi, bu nedenle agri tedavisinin hastaliktan bagimsiz olarak ele alinmasi gerekliliginin önemine deginildi.

Dünya Agri Enstitüsü/WIP ve Türk Algoloji-Agri Dernegi Baskani Prof. Dr. Serdar Erdine, “Agri ve agriya bagli durumlarin yetersiz tedavisi, hasta ve ailesinin yasam kaliteleri üzerine yikici etkilerde bulunmaktadir. Kronik agri tanisi alanlarin %25’i islerini kaybetme, %22’si ise depresyon riski ile karsi karsiyadirlar. Kronik agrilari etkin bir sekilde önleme ve tedavi stratejisinin yetersizligi sadece hastalara gereksiz bir yük getirmekle kalmayip; zamanin, paranin ve saglik sisteminin kaynaklarinin da verimsiz sekilde harcanmasina neden olmaktadir” dedi.

Istanbul Tip Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dali ögretim üyesi ve kongre bilimsel baskani Prof. Dr. Gül Köknel Talu ise, “Ülkelerin gelismislik derecesinin agriya sahip çikmakla belirledigi biliniyor. Örnegin opioid kullanimi bunlardan birisi. Opioidler-morfin türevlerinin hekimler tarafindan yazilmasi ve hastalar tarafindan kullanilmasi konusunda ülkemizde hala “opiofobi” adini verdigimiz bir korkunun bulundugu yapilan arastirmalar ile belirlenmis durumda…” dedi.

Ülkemizin agri konusunda diger birçok ülkeye örnek olarak teskilatlandigini söyleyen Prof. Erdine buna ragmen Tipta Uzmanlik Yönetmeliginde hala sorunlarin devam ettigini belirtti.

Kongrede dünyaca ünlü uzmanlarin sunumlarinin yanisira özellikle genç hekimlere yönelik ve ücretsiz olarak düzenlenen bir panel de gerçeklestirildi.

Türk Algoloji (Agri) Dernegi hakkinda

Türk Algoloji (Agri) Dernegi ülkemizde Agri Bilimi’ne ilginin artmasi, bu konuda kurumsal çalismalarin yayginlasmasi, yeniliklerin izlenmesi, bilimsel arastirmalarin yapilabilmesi için çesitli alanlarda üyeleri ile birlikte konu ile ilgili tüm hekimler için faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu amaçla ilgili olarak sorumluluk alaninda çalismalar, kongre ve konferans organizasyonlari yapilmaktadir. Ayrica bunlara paralel olarak uluslararasi iliskiler gelistirilmektedir. Bilimsel arastirmalara destek verilmekte ve yeni arastirmalarin yapilmasi tesvik edilmektedir.

Türk Algoloji Dernegi, Istanbul Tip Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dali Agri Ünitesi Ögretim Üyesi Prof Dr. Serdar Erdine baskanliginda agri ile dogrudan ilgili tip dallarini kapsayan agri ünitelerinin kurulmasini ve gelismelerini saglamayi amaçlamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası