Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


POLIKISTIK OVER SENDROMU ILE YASAM TARZI DEGISIKLIGI YAPARAK BAS ETMEK MÜMKÜN

Polikistik over sendromu, kadinlarda adet düzensizligi, tüylenme ve kilo problemi ile görülebilen bir rahatsizliktir. Polikistik over sendromu( PKOS) kadinlarda üreme çaginda görülen en sik endokrin hastaliktir. Yumurtlama problemine ve infertiliteye neden olan hastaliklarin basinda gelir. Aslinda çok degisik formlarda görülebilir. 2003 yilinda kabul edilen Roterdam kriterlerine göre; polikistik over sendromunun 3 belirtisinden 2’si kiside görüldügü takdirde tani konur. Ilk kriter, adet düzensizligi yani yumurtlamanin seyrek veya az olmasi; ikincisi tüylenme, üçüncüsü de ultrasonda polikistik over yapisinin görülmesidir.

Memorial Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölüm Baskani Prof. Dr. Sedat Kadanali, yasam tarzi degisikligi yaparak polikistik over ile bas etme yollari hakkinda bilgi verdi.

Anne karninda basliyor

Polikistik over dogustan ortaya çikan bir hastaliktir. Bu konuda ilginç bir görüs (tutumlu genler hipotezi) bulunmaktadir. Polikistik over sendromlu kisilerde anne karninda bebek iken gelisme geriligi görülür. Anne karninda besinden enerjiden yoksun kalan bebekte insanlarin kitlik zamaninda her seyi biriktirmesi gibi stokçuluk, biriktirme aliskanligi baslar. Daha sonra çocuk dogdugunda dünyada ihtiyaci olan besinlerle bolca karsilasir ancak bu biriktirme aliskanligi devam eder. Sonuçta ilerleyen yaslarda erken ergenlik görülebilir, obezite bas gösterebilir ve bu hastalik hayat boyu devam eder. Polikistik over sendromlu kizlar evlendiklerinde çocuk sahibi olamama durumu ile karsilasabilir. Ancak bu problem çok rahatlikla tedavi edilmekte ve polikistik overli kadinlar hamile kalip dogum yapabilmektedirler.

Çocuk yasta ve ergenlik döneminde görülebilen adet düzensizligi ile karistirilabiliyor

Polikistik overlilerde adet düzensizligi sik görülür, normalde bayanlarda her ay yumurtlama görülürken, bu sorunu yasayan bayanlarda yumurtlama olmadigi veya seyrek oldugu için adet tarihleri belirsizdir. Bunun disinda tüylenme ve sismanlik sorunu olabilir ya da bu hastalar “kisir miyim?” endisesi ile doktora basvurabilmektedir. Sivilcelenme, tüylenme, sismanlama psikolojik sorunlari da beraberinde getirebilir. Polikistik over sendromlu olan ergenlik dönemindeki çocuklar “erken veya gecikmis ergenlik” vakalari ile karistirilabilmektedir. Ergenlikle birlikte adet düzensizligi görüldügünde mutlaka doktora basvurulmalidir. Ancak her adet düzensizligi durumunda da polikistik over tablosu söz konusu degildir. Ergenlik döneminde ultrasonda dahi bu çagdaki kizlarin yumurtalik görünümü polikistik overdeki durumla karistirilabilir. Polikistik over tanisi hem klinik hem de laboratuvar degerlendirmelerle konur ve tedavi de buna göre planlanir. Bu dönemde adetleri düzensiz olan kiz çocuklarinin anneleri de panige kapilmakta ve bize geldiklerinde “Evlendiginde kizimin çocugu olur mu?” sorusunu siklikla sormaktadirlar.

Kalp hastaliklarindan, yüksek tansiyona; diyabetten rahim kanserine kadar pek çok hastaliga zemin hazirlayabilir

Polikistik overin tedavisi semptomatiktir yani problem ne ise bunun çözümüne gidilir. Polikistik over tanisi konulan bir hastada hastayi rahatsiz eden problem ne ise o çözülür; adet düzensizligi var ise adet düzene sokulur, tüylenme ön planda ise tüylenmeyi giderici tedavi planlanir, ancak bekar veya çocuk istegi olmayan bir hastada hamile kalmaya yönelik yumurtlama uyarici tedaviler yapilmaz. Bu tedavi çocuk isteyen hastalara, çocuk istedikleri dönemlerde yapilir. Polikistik over yasam boyu süren bir hastaliktir. Uzun dönem riskleri de kisiyi bekleyen tehlikeler arasindadir. Tedavi görmeyen hastalarda kalp hastaliklari, kan lipidlerinde bozukluk, yüksek tansiyon, seker hastaligi ve rahim kanseri riski artar, Tip 2 diyabet yani insüline bagimli olunmayan diyabet riski katlanir ve gebelik gerçeklestiginde gebelik diyabeti olma olasiligi yükselir. Geçmisten günümüze polikistik over hastaliginin tedavisinde birçok cerrahi yaklasimlar ve ilaç tedavileri yapilmistir. Ancak polikistik over yasam boyu süren bir hastalik oldugu için modern tedavi yaklasimi hayat tarzi degisikligidir. Biz hekimler hastalarimiza “Bu rahatsizlik sizin kardesinizdir, eger bununla yasamayi ögrenirseniz mutlu ve saglikli bir yasam sürebilirsiniz.” deriz.

Hekiminizin kontrolünde yapacaginiz spor ve diyet, hastaliginizla kardesçe yasamanizi saglar

Ilk kural gündelik aktiviteyi artirmaktir, hastalarimiza günlük aktivitelerine 20 dk daha eklemelerini öneririz. Vücudun fizik aktivitesini artiran herhangi bir aktivite artisi etkilidir ama biz hekim kontrolünde düzenli spor yapilmasini önermekteyiz. Bununla birlikte diyetisyen kontrolünde saglikli bir diyet planlamasi gereklidir. Az yemek çok harcamak etkilidir öyle ki; obez polikistik over sendromu olan bir kadin % 10-15 kilo verdiginde yumurtlamasi kendiliginden baslar, tüylenme ve adet düzensizligi kendi kendine düzelir, gebe kalma sansi artar. Kilo vermenin ilaçtan daha etkili oldugu bilimsel arastirmalarla kanitlanmistir. Bu hastalara hekimin ilaç yazmasi ya da operasyon yapmasindan önce hayat boyu yasam koçlugu yapmasi gerekir.

Uzun yillar polikistik over tedavisinde yumurtaliklarin küçültülmesi esasina dayanan cerrahi yöntemler kullanilmistir. Ancak daha sonra bu ameliyatin yapisiklik meydana getirerek çocuk olmasina engel olmasi nedeni ile zararlari ortaya çikmistir. Yumurtaliklara laparoskopik yöntemle müdahale edilmesi söz konusudur ancak bu yöntemin de artilari ve eksileri vardir; örnegin ameliyat sonucu yumurtalik rezervi azalabilmektedir, bu istenmeyen bir sonuçtur. Cerrahi yöntemler diger tedavilere dirençli hastalar için düsünülmelidir. Hastaya önce yasam tarzi degisikligi için dogru bir planlama yapilmali daha sonra cerrahi alternatifler düsünülmelidir.

Polikistik Over Sendromu Diyeti

Memorial Atasehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin Selçuk “Polikistik over sendromunda diyetin önemi” hakkinda bilgi verdi.

DIYET TEDAVISINDE DIKKAT EDILECEK NOKTALAR

1- Glisemik yük azaltilmali

Agirlik kaybindan bagimsiz olarak diyetin kompozisyonunun degistirilmesi insülin duyarliligini etkilemektedir. Glisemik yükün azaltilmasi glisemik indeksi düsük besinleri tüketmekle saglanir. Düsük glisemik indeksli besinlerdeki glikoz kana daha yavas karisir; kan sekeri ani yükselip ani düsmez. Dolayisi ile de hemen acikmazsiniz daha uzun süre tok tutar. Kilo vermeye yardimci besinlerdir. Bu sebeple de diyete düsük glisemik indeksli besinler koymak sarttir.

YÜKSEK GLISEMIK INDEKSLI BESINLER DÜSÜK GLISEMIK INDEKSLI BESINLER
Beyaz un Kepekli un
Beyaz pirinç Esmer seker
Reçel, bal Kepekli pirinç
Makarna, spagetti Kepekli makarna
Kek Kurubaklagiller
Seker Meyveler ( muz, incir kavun hariç )
Kizarmis patates, patates püre Yulaf, çavdar ekmek
Havuç Bezelye, yesil fasulye, barbunya

2- Posali ( lifli ) besinler koyulmali

Posa bitkisel besinlerde bulunan karbonhidratlarin sindirilmeyen kisimlaridir. Posa kan sekerinin yükselme hizini düsürür, insülin ihtiyacini azaltir tokluk hissi vererek kilo kaybini saglar. Ayni zamanda yüksek olan kan yaglarinin düsürülmesinde ve barsak çalismasini düzenleyerek kabizligin olusmamasini saglar. Özellikle kuru baklagiller, taze ve kuru meyveler, sebzeler, kepekli ürünler, çavdar, yulaf tam bugday ekmegi ve bulgur lif içeren besinlerin basinda gelir.

Sik sik ve ara ara beslenme olmazsa olmazlardan

Açlik krizlerini azaltmak ve vücut yaglanmasini ortadan kaldirmak için 2,5 -3 saat aralikla beslenmek gerekir. Ara ögünler dogru seçimler olacak sekilde karbonhidrat, yag ve protein grubunca örüntülü olmalidir. Peynir+ekmek, meyve, süt-yogurt, kuruyemis, kek, bisküvi gibi doyurucu ara ögünler kisiye göre miktarlari ve dagilimi yapilarak belirlenmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası