Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YÜZÜNÜZE GÖSTERDIGINIZ ÖZENI BACAKLARINIZA VE ELLERINIZE DE GÖSTERIN

Yaz geldi… Deniz havuz mevsimi yavas yavas baslarken bir yandan da sicak günleri daha konforlu bir biçimde geçirmek için etek giyen kadinlarin sayisi artiyor. Hal böyle olunca bakimli bacaklara sahip olmanin önemi de ortaya çikiyor. Dis görünümüne önem veren kadinlarin bir diger önemli silahi da bakimli eller… Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tugba Yüzüak Türe, “Alimli bacaklara ve bakimli ellere sahip olmak için yapilmasi gerekenler” hakkinda bilgi verdi.

Bacaklarin cilt güzelligi, cilt bakimindan ve genel vücut bakimdan ayri düsünülmemelidir.

Saglikli ve estetik görünümü güzel bacaklar için önce estetigi bozacak varis, selülit ve leke gibi olusumlardan kurtulmak gerekir. Varis, estetik kaygilardan dolayi genellikle kadinlarin korkulu rüyasi olsa da aslinda sik karsilasilan bir saglik problemidir.

Kanin kalbe dönüsünü saglayan toplardamarlarin genislemesi olarak tanimlanan varis, oldukça sik görülen bir sikayettir. Kani kalbe geri tasiyan toplardamarlar kan akisinin kalbe dogru tek yönlü olmasini saglayan kapakçiklar içerir. Toplardamarlarda olusan tikanikliklar ve asiri basinç bu kapakçiklarin düzgün kapanmasini engelleyerek geriye dogru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genisler, uzar ve büklümlü ve yesil-mavi renkli bir görüntü ile varisler olusur.

Toplardamarlarda bulunan kapakçiklara bacaklardaki kaslarda destek vererek kanin kalbe tasinmasina yardimci olurlar. Genetik olarak hafif yetersizligi olan kisiler spor yaparak hem varis olusumunu azaltabilir hem de yapilan tedavinin daha basarili olmasini saglayabilirler.

Tedavi varisin siddetine göre degisiklik gösterir. Ag seklinde veya yüzeyel ince damarlarin tedavide artik yaygin olarak lazer kullaniliyor, cerrahi yöntem de lazerle tedavi edilemeyen son asamadaki vakalarda damarin çikarilmasi seklinde uygulaniyor. Lazer yöntemi herhangi bir enjeksiyon gerektirmedigi için enfeksiyon riski, morarma ve agri sikayetleri olmuyor.. Uygun doz çok önemli oldugu için mutlaka uzmanina yaptirilmasi gerekiyor. Varis tedavisinde damarlar henüz ince kilcal damarlar halindeyken tedavi etmek en dogru olanidir. Her hastalikta oldugu gibi erken tani ve tedavi bu rahatsizlikta da büyük önem tasiyor.

Tedavi için 1 veya 2 seans için genellikle yeterli olmaktadir. Kalp pili olan, epilepsi hastalari ve hamilelik disinda uygulanmasini engelleyen herhangi bir durum yoktur. Seanslar 15 ile 45 dakika arasinda degisir. Hasta daha sonrasinda isine dönebilir ve hiçbir sikayeti olmaz.

Bacaklarin düsmani batiklardan kurtulun

Bacakta olusan ve kabarik görünümleri ile kadinlari rahatsiz eden batiklarin olusumunun en önemli nedeni yanlis uygulanan epilasyon yöntemleridir. Bacaklardaki istenmeyen tüyleri epilasyon makinesi ile almak batiklarla neden olur. Ancak kisinin kil yapisi yatkinsa hangi yöntemi kullanirsa kullansin batik olusabildigini de belirtmek gerekir. Batiklardan kurtulmanin en etkili yöntemi lazer epilasyondur. Uygun lazer epilasyon aleti seçilerek her cilt tipine uygulanabilir. Lazer epilasyon tedavisi kisiye göre degisebilmekle birlikte ortalama 4-6 seans sürmektedir. Günesin kendisini hafif hafif gösterdigi ancak henüz tam olarak güneslenme sezonunun açilmadigi bu aylarda lazer epilasyon uygulamalari rahatlikla tercih edilebilir. Hafif düzeyde batigi olanlar için kozmetik ürünlerle cilt yüzeyindeki ölü hücreler temizlenmesi ile killarin çikisi kolastirilabilir ve böylece daha pürüssüz bacaklara sahip olmak mümkündür.

Spor ve masaj pürüzsüz bacaklarin anahtari

Spor ve masaj toplardamarlari ve lenf dolasimin hizlandirir böylece sellülit ve varis olusumlari azalir. Ancak düzenli ve bilinçli yapilmasi gerekir. Ayni zamanda diyetle desteklenmesi daha basarili olur. Bacak için en çok önericegimiz ritmik yürüyüsler ve yüzmedir.

Uygun nemlendiriciyi seçin

Kuru cilt kasinti ve kizarikliklara neden olabilir. Nemlendirme ihtiyaci her ciltte degismektedir. Çok kuru olan ciltler özellikle banyodan çikarken henüz vücudu kurulamadan yagli bir nemlendirici kullanirlarsa daha etkili olabilir. Kuruluk sikayeti olmayan kisiler cildin elastikiyetini artirmak için su bazli bir nemlendirici tercih edebilirler.

Çatlaklar ile basa çikmak önemli

Özellikle ergenlik döneminde hizli büyümeye bagli olarak ve gebelikte olusan çatlaklar estetik açidan sorun olusturabilir. Olusumunda en önemli faktör genetik yatkinliktir. Erken dönemde çatlak olusumu meydana gelebilecek bölgeler henüz mor renkli iken kullanilan kozmetik ürünler bir miktar fayda saglayabilir. Ancak beyaz ve vücutta olusumu uzun sürelere dayanan çatlaklari tedavi etmek oldukça güçtür. Bu nedenle henüz olusmadan çatlaklari engellemek en dogru olandir. Özellikle kalça, bacak iç yüzleri, bel bölgesi, dizlerin arkasi, gebelerde ek olarak karin ve gögüslerde görülebilir. Bu bölgeler düzenli olarak nemlendirilirse elastik doku güçlenir ve gerilmelere karsi direnci artar.

Eller tipki yüzümüz gibi yasimizi eleverir

Ellerimiz vücudumuzun dis faktörlere en fazla maruz kalan bölgesidir. Günlük bakimlarimizi ve ev islerini yaparken farkinda olmadan pek çok kimyasal madde ile temas ediyoruz. Eller kendi Ph’i, su kapasitesi ve yag orani dengesi ile temas ettigimiz maddelere karsi kendini koruyan bir yapiya sahiptir.

Ancak uzun süreli asiri temaslarda ya da fazlaca zararli madde ile temas sonucunda cildin bu yapisal özellikleri bozulabilir. Bunun sonucunda egzemalar olusabilir. Egzema tirnaklarda sekil bozukluguna da neden olurken mantar ve bakteri enfeksiyonlarina yol açabilir.

Ellerinizi yikarken sivi sabun kullanmayin

El hijyeni yapilirken cildin dogal koruma mekanizmalarini bozmamaya özen göstermeliyiz. Gereginden fazla el yikamamak, sivi sabunlarin tercih edilmemesi (içerigindeki kimyasal maddeler ve daha fazla kurumaya neden oldugu için), daha çok kati sabunlarin kullanilmasi, el yikama sirasinda çok sicak ya da çok soguk su kullanilmamasi önemlidir. El yikama sonrasi nemlendirici kullanmaya özen göstermelidir. El hijyeni için kolonya, islak mendil gibi kimyasallari kullanmamak gerekir. Unutmayin ki; cilt bütünlügü tam olan eller, enfeksiyonlara karsi zaten dogal direnca sahiptir.

Elinize de günes koruyucu ürün kullanin

Ellerimiz vücudumuzun UV isinlarina en fazla maruz kalan bölgelerindendir. Disari çikmadan önce yüzümüze uygulamadigimiz günes koruyucular ellrede sürülebilir. Böylece ileri yaslarda olusabilecek cilt lekeleri için önlem almis olursunuz.

Manikürünüz de özenli olmali

Manikür ve pedikür uygulamalari esnasinda mutlaka kendi altlerinizi kullanin. Çünkü bu sekilde pek çok enfeksiyon (hepatitler, HIV, bakterial enfeksiyonlae, herpes gibi viral enfeksiyonlar ve mantar hastaliklari) bulasabilir. Yanlis yapilan manikür ve pedikürle tirnak batiklari olusabilir. Uygun olan tirnak kesimi, kenarlar küt ve uzunlugu en az deri hizasinda olandir.

Tirnak bakiminizi ihmal etmeyin

Tirnak kirilmalari ve ayrismalari da yine kimyasal temaslar sonucunda olusabilecegi gibi demir eksikligi anemisi, çinko, vitamin B12, folik asit eksikliginden de kaynaklaniyor olabilir. Öncelikle kimyasal temaslari engelleyip, nemlendiriciler kullanmak önemlidir. Ancak buna ragmen fayda saglanmiyorsa doktora basvurmak gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası