Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnette uygun yas dönemi nedir?

Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmani Dr. A. Nadir Tosyali: “Penis kanseri riskini ve partnerlerin rahim agzi kanseri riskini azaltan sünnet, ciddiye alinmasi gereken önemli bir cerrahi islemdir.”

Sosyokültürel, psikolojik, tibbi ve dini yönleri açisindan birçok ülkede erkeklerde en sik uygulanan cerrahi islem olan sünnet konusunda bilgiler veren Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmani Dr. Nadir Tosyali; “Özellikle uygun yas dönemleri seçilerek ve uygun merkezlerdeki yetkin ellerde yapilan sünnetin idrar yollari enfeksiyonlarinda anlamli derecede gerileme saglaniyor. Ayrica sünnet, partnerlerdeki rahim agzi kanseri riskini yaklasik 1,5 ile 8,5 kat arasinda, penis kanseri riskini de ortalama 4 kat azaltiyor” dedi.

Sünnetli kisilerle sünnetsizler karsilastirdiginda, temizligin daha kolay olmasi sebebiyle, ileriki yaslarda çesitli enfeksiyonlardan korunma olasiliginin daha yüksek oldugunu belirten Dr. Nadir Tosyali, “Öte yandan, sünnetli erkeklerin partnerlerine enfeksiyon bulastirma riski, sünnetsiz olanlara oranla daha az olabiliyor. Sünnetsiz olan erkeklerde sünnet derisinin iç bölgesine yerlesecek bakteriyel yogunluk arttikça partnere enfeksiyon bulasma riski daha yüksek” dedi.

Sünnette uygun yas dönemi nedir?

Sünnet için en uygun yas dönemi konusunda da bilgi veren Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmani Dr. Nadir Tosyali, “Amerika Pediatri Dernegi’nin yaptigi çalismalarda görülmüs ki yeni dogan döneminde yapilan sünnetler azimsanmayacak oranda çocuklari üriner sistem enfeksiyonlarindan koruyor. Bu, bazi yayinlarda 10 kat seklinde ortaya konulmus. Yani genel olarak baktigimizda yeni dogan döneminde sünnet olan çocuklarda üriner sistem enfeksiyon riski, yeni dogan döneminde sünnet olmayanlara oranla 10 kat azaliyor” dedi. Dr. Nadir Tosyali sözlerine söyle devam etti; “Öncelikle bu sayede enfeksiyon gelisme riski azalmis oluyor. Ayrica, yeni dogan döneminde yara iyilesmesi çok hizli oluyor ve yeni doganda damar yapilari tam gelismedigi için çocukta herhangi bir kan hastaligi yoksa, diger yas gruplarina göre kanama daha az olabiliyor. Bu dönemde sünnet yapilmasinin bir baska avantaji da genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan lokal anestezi ile yapilabilmesidir. Anne sütünün içinde bir takim maddeler hem enfeksiyondan korunmayi, hem de agri kesici özelliginden dolayi daha az aci duymasini sagliyor.”

Sünnetin 2-6 yas döneminde yapilmasi neden önerilmiyor?

Bu dönem çocugun psikosasyol gelisim dönemindeki en önemli kilometre taslarindan biri oldugunu ve o bölgeye yönelik olarak yapilacak herhangi bir girisimin çocuklarin sonraki yasamlarinda derin psikolojik izler birakabilecegine isaret eden Dr. Tosyali,

“Bu konuyla ilgili Amerika Birlesik Devletleri’nde yapilan bir çalismada; 2-5 yas arasinda sünnet geçirmis çocuklarin ileriki yasantilarinda, o bölgeye herhangi bir cerrahi islem yapilmamis çoçuklara oranla is ve aile mutlulugu degerlerinde anlamli bir gerileme yasandigi gözlenmis” diye konustu.

6 yasindan sonra yapilacak sünnetlerde nelere dikkat etmek gerekiyor?

“6 yasindan sonraki dönem, çocugun artik psikososyal gelisiminin belli bir düzeye eristigi ve biraz daha olaylarin farkindaligini yasadigi dönemdir. Ancak bu dönem sonrasinda da sünneti geciktirmemekte fayda var” diyen Dr. Nadir Tosyali, 6 yasindan sonra yapilacak sünnetin 7 yasina kadar tamamlanmasi gerektigini, aksi takdirde çocugun sünnetli olmamasindan dolayi okuldaki toplumsal aidiyet duygusu açisindan bir duygusal travma yasatabilecegini belirtti. Tosyali ayrica yeni dogan döneminden sonra yapilan sünnet islemlerinin de mutlaka genel anestezi altinda yapilmasi gerektiginin altini çizdi.

Sünnet sonrasi nelere dikkat etmek gerekir?

Sünnet sonrasinda dikkat edilmesi gereken hususlara da deginen Dr. Nadir Tosyali, “Sünnet sonrasi kanamanin devam etmesi, sünnetten 6-8 saat sonra çocugun idrarini yapamamasi, glans (penis uç bölgesi) çevresindeki kizariklik ve morlugun 3. ve 5. günlerden sonra azalmamasi, sari renkte akinti veya zar tabakasinin varliginin devam etmesi gibi durumlar bir sorun oldugunu gösterir Bu durumlarda hemen doktora basvurmak gerekir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası