Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EKSIK DIS KADERINIZ OLMASIN

Çesitli sebeplerle ortaya çikan dis kayiplari, günümüzde hem saglik hem de estetik açidan oldukça önem tasimaktadir. Disleri saglikli, bakimli ve güzel kisiler konusma, gülme ve kendine güven konusunda daha rahat olurken; agiz kokusu, dislerinde renk ve simetri bozuklugu olan bireyler çevreleri ile iliskilerinde daha çekingen ve uzak davranabiliyorlar…

Türkiye’nin Implant alaninda uzman doktorlari arasinda yer alan Dis Hekimi Dr. Özkan Çankaya; kaybedilen dislerin zamanla agiz yapisi ve yüz simetrisi bozukluguna kadar giden sorunlara yol açtigini belirterek, kisilerin bu tedavinin zor ve aci veren bir uygulama oldugunu düsünerek genellikle ihmal ettigini söyledi. Konu hakkinda bilgi veren Çankaya, dis implanti olarak adlandirilan islemin, eksik dislerin fonksiyon ve estetigini saglamak amaciyla çene kemigine yerlestirilen titanyumdan yapilmis yapay dis kökleri oldugunu belirtti. Titanyumun doku dostu bir malzeme oldugunu vurgulayan Çankaya, kemik ile hücresel düzeyde özel bir bag olusturarak biyolojik dokulara kolayca uyum sagladigini belirtti. Vücudun normalde yabanci maddelere karsi gelistirdigi iltihabi veya alerjik reaksiyonlari titanyuma göstermedigini açiklayan Dis hekimi Çankaya ayrica, günümüzde, implantlarin tartismasiz dis eksikliginin en dogal ve en iyi tedavi yöntemi oldugunu da vurguladi. Uygulama hakkinda açiklamalarda bulunan Çankaya sunlari söyledi:

Implantlarin ömrü ne kadardir?

” Implantlar için belirli bir ömür biçilmesi dogru degildir. Amaç, hastanin implanti ömür boyu kullanmasidir. Kisi agiz bakimina gerekli özeni gösterip, 6 aylik rutin dis hekimi kontrollerini ihmal etmedigi takdirde implantini ömür boyu kullanmasinin önünde bir engel yoktur.”

Dis implantinin yerlestirilmesi zor ve agrili bir islem mi?

”Dis implantinin yerlestirilme islemi oldukça kisa süren ve kolay bir uygulama. Birçok kisi uygulama sekli sebebi ile bu islemi korkutucu bulsa da, uygulama sonrasi ne kadar kisa ve kolay bir islem oldugu konusunda hemfikir.

Uygulama tamamen lokal anestezi altinda yapiliyor ve dis çekiminden bile daha kolay bir islem. Tedavi esnasinda implantin yerlestirildigi bölge uyusturuldugu için hasta hiçbir agri ve rahatsizlik hissetmiyor.”

Islem sonrasi agri oluyor mu?

“Hastalar arasinda yapilmis pek çok akademik anket çalismasi, implant uygulamasi sonrasi sikâyetlerin dis çekimi sonrasi sikâyetlerden çok daha az oldugunu göstermistir. Implantin yerlestirildigi gün hissedilen sizi, alinacak basit agri kesicilerle önlenebilir.”

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

“Çok ender karsilasilan bazi hastaliklar disinda ergenlik dönemini tamamlamis hemen herkese implant tedavisi yapilabilir. Fakat seker hastaligi gibi bazi hastaliklarda dikkatli bir ön planlama gereklidir.

Tedavinin süresi nedir?

“Önceki yillarda implant ile çene kemiginin hücresel düzeyde baglanmasi için 3 ile 6 ay arasinda bir süre beklemek durumundaydik. Daha sonra üst yapi olarak ifade ettigimiz porselen kaplamalarin hazirlanmasi islemine geçiliyordu. Fakat her geçen gün degisen ve gelisen dis implantlari sayesinde bu süre oldukça kisalmis durumda. Günümüzde kemik dokunun durumuna göre 1,5 ile 3 ay arasinda bir süre yeterli olmakta. Ayrica bazi durumlarda hastaya implant takildigi gün implant üstü protezi de uygulayabiliyoruz. Yani hasta dissiz gelip, disli çikmis oluyor.”

Implantlar Özel Bir Bakim Gerektiriyor Mu?

“Dogal dislerin bakimindan farkli degildir. Evde yapacaginiz günlük rutin agiz-dis bakimi ve yilda iki kez dis hekimi kontrolü yeterli olacaktir. Zaten 6 ayda bir rutin dis hekimi kontrolünü implant tedavisi uygulanmis olsun veya olmasin bütün herkese tavsiye ediyoruz. Günlük agiz-dis bakimi ile kastettigimiz dislerin günde iki defa, ikiser dakika firçalanmasi, dis ipi kullanimi ve bazi durumlarda agiz dusu uygulamasinin yapilmasi. Yani dislerinize iyi bakiyorsaniz, implantlariniza da iyi bakiyorsunuz demektir”.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası