Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akne neden olusur?

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, aknelerin en önemli nedenlerinin hormonlardaki degisiklikler, düzensizlikler, bozukluklar, yagli besinler, genetik faktörler, yanlis cilt bakim ürünlerinin kullanimi ve derideki mikroorganizmalar(bakteriler, mantarlar) oldugunu belirtiyor.

Akne

Akne(sivilce); özellikle ergenlik döneminde görülen, yag bezlerinin fazla çalismasiyla ve yag bezlerinin deriye açilma kanallarinin tikanmasiyla ortaya çikan, en sik yüz, gögüs, sirt ve omuzlarda yerlesen kronik bir deri hastaligidir.

Hastaligin ilk asamasinda siyah(açik) ve beyaz(kapali) noktalar(komedonlar) görülürken ilerledikçe kirmizi kabartilar, iltihapli sari yesil uçlu kabartilar, nodüller ve kistler olusmaktadir. Akneye yag bezlerindeki sorunlar disinda derideki bakteri sayisindaki artis ve derinin kalinlasmasi da yol açmaktadir. Ayrica genetik, hormonlar, stres, terleme, ultraviyole ve uygun olmayan temizleme, nemlendirme, makyaj da akneyi artiran nedenlerdendir.

Yiyeceklerle akne arasinda bir iliski bulunmadigi uzun yillardir yapilan çalismalarla ileri sürülürken son yillarda bu eski çalismalardaki hatalar gösterilerek yine bu iliskinin üzerinde durulmaya baslanmistir. Yüksek glisemik yükün akneyi artirdigi, insülin yüksekliginin uzun sürmesinin akneyi kötülestirdigi, asiri yagli yiyeceklerin akne olusturdugu gösterilmistir. Bu çalismalara göre insülindeki yükseklik poli kistik over hastaligi olanlarda hem hormonlari etkileyerek hem de sebum salgilayan hücreleri büyüterek akneyi etkilemektedir.

Baska bir grup arastirmaciya göre ise süt proteini allerjisi yag bezlerinin agzini tikadigi gibi sütün kendisi de akne nedeni olan bazi hormonlar gibi etki etmektedir. Süt ve karbonhidrat aliminin azaltilmasi veya kesilmesi ile de akne azalmaktadir.

Bu çalismalarin sonuçlari gibi yagli yiyecekler, süt, tatli, çikolata ve kizartmalarin akneyle iliskili oldugunun kesinlesmesi için yapilan yayinlar devam etmektedir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Uzm. Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası