Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Panik Hastaligina Dikkat

Depresyondan sonra en yaygin görülen psikiyatrik sendrom olarak nitelendirilen panik atak hem özel yasami hem de sosyal yasami olumsuz etkiliyor.

Son yillarda artis var

Group Florence Nightingale Hastaneleri Psikiyatri Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Tarik Yilmaz, "Aniden baslayan, zaman zaman tekrarlayan yogun sikinti ve korku nöbetleri pani atak hastaliginin belirtisidir" dedi.

Özellikle ülkemizin yasadigi deprem felaketinin ardindan panik atagi son yillarda daha sikça duymaya basladiklarini belirten Doç. Dr. Tarik Yilmaz, panik atagi tarif etti:

“Panik atak çagimizin hastaligi, giderek yayginlasan bir hastalik. Modern toplumun bizde yol açtigi stresler, gerginlikler, yasamin karmasiklasmasi panik ataga zemin hazirliyor. Ülkemizde panik atagin artisindan bahsedebiliriz. Zira son yillarda yasadigimiz deprem felaketleri bir psikolojik travma olarak panik atak riskini artirdi. Panik atak nasil basliyor? Panik atak ani baslar, ortada herhangi bir sebep yokken baslar. Her yerde ortaya çikabilir. Kisiler ani bir çarpinti, bas dönmesi, bas agrisi, dizlerinin bagi çözülmesi gibi sikayetler, çesitli sikayetler tarif ederler. Bunun neticesinde de bayilmaktan korkarlar, ölüm korkusu olabilir, hatta delirmekten dahi korkarlar. Kendi bedenleri üstünde kontrolü kaybetmekten çekinirler. Bu çok agir bir durumdur, tarif eden, yasayan insanlar “bunu kimse anlayamaz” hatta bazi kimseler “üzerimden kamyon geçmis gibi oldu” diye tarif ederler.”

RISK FAKTÖRLERI

Risk faktörlerinden birisinin toplumsal felaketler olduguna deginen Doç. Dr. Tarik Yilmaz, diger risk faktörlerini söyle açikladi: “Aslinda birçok insan panik atak geçirme riskiyle karsi karsiya. Özellikle yogun stres altinda bulunan kimseler. Günlük yasantilarinda stresle bas etmekte zorlanan kimseler, aceleci insanlar, bir an önce her seyin çok iyi bir sekilde yapilmasini isteyen insanlar, günlük yasantilarinda çesitli is yasantisinda, ev yasantisinda, aile yasantisinda yogun stresler yasayan insanlar daha fazla risk altinda. Bunun yaninda çesitli fiziksel hastaliklar da bu riskleri artiriyor.”

Hastalarin en ufak bir kalp çarpintisiyla bile ölecegini sandigi panik atak ile ilgili olarak Doç. Dr. Tarik Yilmaz, söyle devam etti: “Panik atak sirasinda kisi kalp çarpintisi oldugu için kalp krizi geçiriyorum diye düsünür. Öyle olduguna inanir. Basinda uyusma olan kimse, bas agrisi olan kimse tansiyonum yükseldi, felç olacagim diye düsünür. Çok agir bir hasta, yani bayilacagim, ölecegim korkulari oldugu için bir an önce yardim almak isterler, hastanelere kosarlar, çesitli arastirmalarda bir yildan fazla olan panik ataklarda hastaneye basvurma orani bu süre içerisinde 10 ila 20 arasinda bulunmus. En yakin doktora basvururlar. Zaman içerisinde eve tansiyon aletleri alinir. Sürekli irtibat halinde doktorlar olur, aile doktorlari olur, panik atak geldi ya da gelecek diye korktuklari için yardim alma isteginde bulunurlar. Zaman içerisinde bu korkudan dolayi hastalar yalniz baslarina sokaga çikamazlar.”

Herhangi bir acil duruma karsi hastane bahçesinde oturan hasta öykülerinde söz edildigini belirten Doç. Dr. Tarik Yilmaz, sunlari söyledi: “Çünkü uzaktan hastane belirdigi anda bile panik ataklari geçen hastalar var. Doktor bir sey söylemeden bile geçen panik ataklari var. Bizim agorofobi dedigimiz, eskiden meydan korkusu, açik alan korkusu, ama simdi artik panik atakla beraber çok sik görüldügü için biraz daha anlamis degisen durum, bir fobi ortaya çikar. Kalabalik yerlerde bulunmaktan korkarlar hastalarimiz. Yalniz baslarina sokaga çikmakta, hatta yalniz evde kalmaktan bile çekinebilirler. ”

Psikolojik bozukluklarin da eslik ettigine deginen Doç. Dr. Tarik Yilmaz, söyle açikladi: “Bu bir kaygi bozuklugudur. O nedenle o kimseler stres açisindan daha verimsiz yasarlar. Çünkü her an kötü bir sey olacakmis gibi düsünürler ama o kötü seyler düsündükleri siklikla da olmaz, herkesin basina ne kadar kötü sey geliyorsa o kadar olur. O nedenle tabi hastalik hastaligi dedigimiz ya da kaygi bozuklugu gibi durumlarda panik atak ortaya çikma riski oldukça yüksektir. ”

TANI

Doç. Dr. Tarik Yilmaz, taninin nasil koyuldugunu açikladi: “Hastalik ani baslar, birkaç dakikadan bir saate kadar sürer, ataklar halindedir. Bu ataklar sirasinda çesitli bedensel sikayetler vardir. Bas dönmesi, çarpinti, basta uyusma hissi, dizlerin bagi çözülmesi gibi yorgunuk izleri, çesitli uyusmalar ve bunlarin yaninda bayilma korkusu, ölüm korkusu, delirme korkusu, kontrolü kaybetme korkusu.. Bu belirtilerden 4 tanesinin beraber oldugu ataklara bakariz. Buna panik atak deriz. Panik atagin tedavi edilme ihtiyaci da, kisi eger panik atak gelecek diye korkmaya baslarsa yani buna eslik eden korkulan korku ortaya çikmaya baslarsa artik panik bozukluktan bahsetmeye baslariz belli bir süre sonra.”

Psikoterapi arti ilaç tedavisi gerektigine deginen Doç. Dr. Tarik Yilmaz, hastaligin tekrarlama riski ile ilgili olarak sunlari söyledi: “Panik atak tedavisi konusunda bazi tartismalar var. Panik atagin en etkili tedavisi psikoterapi arti ilaç tedavisidir. Sadece ilaç tedavisi etkilidir ancak etki orani sikintisindan birtakim endiseler vardir. Ve hastaligin tekrarlama riski çok daha yüksektir. ”

PANIK ATAK HASTALIGIYLA YASAMAK

Doç. Dr. Tarik Yilmaz, panik atak hastaligiyla yasamak zorunda olan insanlarla ilgili olarak sunlari söyledi: “Panik atagin yüzde 90’larin üzerinde tedavisi mümkün. Bu nedenle tedavisi mümkün bir rahatsizlikla birlikte yasamak zorunda degiliz. Tedavi edilemeyen rahatsizliklarla birlikte yasamak zorundayiz. Buradaki sorun surdan kaynaklaniyor; panik atagin nasil durdurulmasi gerektigi ögrenilmeli. Biz onlara panik atagi nasil durduracaklarini ögretiyoruz. Bir örnek vermem gerekirse, kisinin çarpintisi ortaya çikiyor. Çarpintisi olan kisi kalp krizi geçirdigine inaniyor panik atak sirasinda. Panik atak sirasinda kalp krizi geçirdigine inandigi için her kalp krizi geçiren insan gibi korkmaya basliyor. Bedenin korkuya verdigi reaksiyonlar var. Tansiyon yükseliyor, kalp çarpintisi ortaya çikiyor. Sicak soguk terleme ortaya çikabiliyor, bedende kasilmalar ortaya çikabiliyor. Korkudan dolayi çarpintisi artan kisi bu defa kalp krizi geçirme düsüncesine daha çok inanmaya basliyor. Kalp krizi geçirdigine inanci arttikça korku artiyor, korku arttikça çarpinti artiyor ve bir kisir döngü olusuyor. Panik atak bu kisir döngünün ta kendisidir. Bu modelde biz hastalarimiza panik atagi nasil durduracaklarini, yani bu kisir döngüyü nasil durduracaklarini ögretiriz. Bu tedaviyi ilaçlarla desteklemek tedavinin basarisini artirir. Ilaç tedavisiyle durdurulan panik ataklarda bir süre sonra ilaca ragmen ortaya çikan panik ataklarda ilaç etkisiz kalmaya basliyor. Çünkü hasta, ben ilaca ragmen tekrar panik atagi yasamaya basladim diye telasa kapiliyor ve korkusu artiyor ve nedenle ikinci atak genellikle daha agir oluyor.”

Açik alanlarda panik atak yasayan yasayan kisiye ya da yaninda bulunan yakinlarina Doç. Dr. Tarik Yilmaz, su önerilerde bulundu: “Bu terapi çerçevesinde hastalarin panik atagi nasil durduracaklarini ögrenmeleri gerekiyor. Hastamiz bir süre sonra açik alanda panik atak yasamaya basladiginda da bunu erken dönemde farkediyor ve ögrendigi teknikleri uygulamaya basliyor. Bu sekilde de panik atagi durdurma imkani ortaya çikiyor.”

Tedavide kullanilan ilaçlarla ilgili olarak ise Doç. Dr. Tarik Yilmaz, sunlari söyledi: “Panik atak tedavisinde iki ana grup ilaçtan yararlanmak mümkün. Antidepresanlar ve benzodiyazepinler dedigimiz grup. Benzodiyazepinler grubunda aliskanlik yapan ilaçlar vardir. Bu ilaçlari mümkün oldugu kadar kisa sürelerde ve düzenli kullanmamak gerekiyor. Aslinda iki ila 4 haftadan itibaren kullanilan benzodiyazepinler aliskanlik yapabilirler. Ancak antidepresanlarda böyle bir aliskanlik söz konusu degildir. Sadece kesilme belirtisi yapabilirler.”

STRESI KONTROL ALTINA ALMA

Panik atakta stres yönetiminin yapilamamasinin önemli bir faktör oldugunu söyleyen Doç. Dr. Tarik Yilmaz, panik atak geçiren kisilerin hayatlarindaki stresi nasil kontrol altina alabileceklerini açikladi: “Panik atak sirasinda insanlarin bedenlerine olan dikkatleri artmistir, gergindirler ve bedenlerinde olan degisiklikleri çok olumsuz sekillerde yorumlarlar. Yani çarpintinin birçok sebebi varken kisi bunu kalp krizi belirtisi olarak görür ya da bas agrisini felç olacagim diye düsünür. Halbuki basit bir bas agrisidir bu. Zaten kisi stres altinda oldugu için gerginlikten dolayi ortaya çikan bir basagrisidir. Bu nedenle biz üç asamada yardimci oluruz. Bir; dikkati yönlendirme, yani bedenden dikkati uzaklastirma. Iki; en olumsuz düsünce yerine realist düsünceler. Üçüncüsü de; gevseme ve nefes teknikleri gösterisi bu tedavi çerçevesi içerisinde. Bu tedavi yaklasik 4 ila 10 seans arasindadir. Panik atagin tedavisi çok uzun süren, uzun yillar süren bir tedavi degildir. Dedigim gibi de yüzde 90’larin üzerinde basarimiz var. Onun için panik atakla birlikte yasamak gerekli degil. Onu modern toplumun getirdigi streslere paralel olarak çagdas yöntemlerle tedavi edebiliriz.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası