Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOKLEAR IMPLANT: “BIYONIK KULAK”

Koklear implantlarin çocuklardaki uygulama yasi ne kadar erken olursa sonuçlar da o kadar iyi olmaktadir. Journal of the American Medical Association’in 2010 Nisan sayisinda yayinlanan son çalismasinda, 18 ayliktan daha önce koklear implant uygulanmis olan çocuklarin gerek isitme gerekse konusmada, cihazi sonraki yaslarda takan yasitlarindan daha hizli ilerleme gösterdikleri, sesleri ve müzik notalarini daha iyi anlayabildikleri ortaya cikarilmistir.

KOKLEAR IMPLANT NEDIR?

“Biyonik Kulak’’ olarak da bilinen koklear implant klasik isitme cihazlari gibi sadece gelen sesin volümünü artirarak isitmeye yardimci olmaz. Çok daha farkli bir teknoloji ile çalisir. Koklear implant kulaktaki hasarli bölgeyi atlar ve isitme sinirini direkt uyarir. Bu implantlar isitme siniri tarafindan beyne gönderilen sinyalleri genisletirler ve beyin de sinyalleri ses olarak algilar. Bu küçük elektronik aletlerin kulak arkasina yerlestirilen dis ve cerrahi olarak yerlestirilen cilt alti parçalari mevcuttur.

Dr. John Niparko(Baltimore Johns Hopkins KBB-Bas Boyun Cerrahisi Departman Baskani), koklear implantla ilgili sunlari söyledi: “Erken baslayan sagirlik, sikça rastladigimiz bir çocukluk çagi özürüdür. Teknolojiyi kullanirken uygulanan stratejik davranislar derin pozitif etkiler yaratabilir.’’

Dr. Niperko “isitme kaybi, çocugun ögrenme, konusma ve diger insanlarin neler söylediklerini anlama konularindaki kabiliyetlerini önemli ölçüde kisitlar.’’ demektedir. “Çocuklar yasamlarinin ilk 6 ve 12 aylik süreçleri içinde normal olarak konusma seslerinin anlamlarini ayirdetmeye baslarlar. Ancak bir çocukta isitme kaybi varsa ve konusma seslerinin tüm frekanslarini duyamiyorsa konusma, ögrenme ve düsüncelerini aktarma eylemleri kisitlanir.”

Yapilan bu yeni çalismada 6 aylik ve 5 yas arasi 188 çocuk koklear implant uygulamasini takiben 3 yil süre ile izlenmis ve normal isitmeli 97 çocuk ile karsilastirilmislardir. Çalisma 18 ayliktan daha önce implant uygulanmis çocuklarin kabilyetlerinin, normal isiten çocuklara çok yaklastigini göstermistir. 3 yasin üzerinde implant uygulanan çocuklarda ise ayni yasta normal isitmeye sahip çocuklarla olan farkliligin sürmekte oldugu görülmüstür. “Implantsiz geçen her yil için dil gelisimi daha da yetersiz olacaktir.’’ demektedir Dr. Niparko ve arkadaslari. Koklear implanti erken kullanmaya baslayan ve implant egitimlerini de iyi alan çocuklar erken ilerleme gösterirler. Ögrenme anlama ve konusmada yasitlarina daha yaklasirlar. Egitim ve sevgi ile desteklemek de bu sürecin birer parçasidir.”

Stanford Üniversitesi Pediatrik Koklear Implant Bölümü’nden Dr.W Chang “Eger her iki kulakta ciddi isitme kaybi olan bir çocugunuz varsa ne kadar erken implant uygulanirsa o kadar yasitlarinin konusma ve anlama kabiliyetlerini yakalayabilecektir.’’ demektedir. Dr.Chang’a göre koklear implantlardan herkes fayda görebilir. Ancak küçük çocuklara yapilan uygulamalarda elde edilen sonuçlar çok daha basarilidir. Önemli olan erken teshistir. Erken teshis ve koklear implant degerlendirmesinin konusma patologu, odyolog, çocuk psikiatristi ve cerrahtan olusan bir ekip ile zamaninda yapilmasi gereklidir.

Amerikan Hastanesi
Kulak Burun Bogaz ve Bas Boyun Cerrahisi Bölümü
Dr. Hilal Bankeroglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası