Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cep Telefonlarinin Kanser Yaptigina Dair Kanit Bulunamadi

Dünya Saglik Örgütü ve Uluslararasi Kanser Arastirmalari Ajansi’nin destegiyle, dünyanin genis kapsamli arastirmasini yürüten Interphone Çalisma Grubu (Interphone Study Group) raporunun sonuçlari açiklandi. Interphone’un 10 yildir 13 ülkede 30 yas üstü 5 binden fazla katilimci ile gerçeklestirdigi arastirmanin ara raporunda cep telefonlarinin kansere yol açtigina iliskin kesin bir sonuca varilmadigi belirtiliyor.

Yaklasik 10 yildir 13 ülkede epidemiyolojik çalismalar yapan Interphone Çalisma Grubu, 13 ülkede 5 binden fazla cep telefonu kullanicisi üzerinde epidemiyolojik arastirma yapiyor. Bu gruba üye ülkeler Almanya, Danimarka, Avustralya, Fransa, Finlandiya Ingiltere, Israil, Italya, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda, Norveç ve Isveç’tir. Interphone arastirmasina üye ülkelerden 100 kadar bilim adami katiliyor.

Arastirmada daha çok bas bölgesi tümörlerinden beyin derisi tümörleri, beyin dokusu tümörleri, duyu siniri tümörleri ve kulak salgi dokusu tümörleri üzerinde duruluyor. Yaslari 30-59 arasinda degisen ve 10 yili askin süredir sik telefon kullanan sahislar bu çalisma grubuna aliniyor. Çalisma grubunda glioma, menengioma, akustik nöroma ve paratis bezi tümörü olan hastalar takip ediliyor. Ayrica saglikli bireylerden olusan bir kontrol grubu da takip ediliyor. Bu çalismada amaç, hastalikli bireylerdeki cep telefonu kullanim sikligini, kontrol grubu ile karsilastirmak ve elde edilecek verilere bagli olarak tümör riskini arastirmak olarak belirtiliyor.

Interphone’dan alinan bilgilere göre herhangi bir beyin kanseri artis riski gözlemlenmedigi, ancak özellikle gençlerde gerçeklestirilen arama zamanlarindaki degisiklikler ve Interphone tarafindan çalismanin baslatildigi tarihten itibaren cep telefonu kullanimi aliskanliklarinda meydana gelen degisikliklerin, daha fazla yeni arastirmalara konu olabileceginin gerekliligini ortaya çikardigi belirtiliyor.

Rapor sonuçlarina göre, genel anlamda risk artisi bulunmadigi, tutarli bir sekilde uluslararasi güvenlik önerilerine uygun radyo sinyallerinde saptanan bir saglik riski bulunmadigi sonucuna variliyor. Bu da mevcut arastirma ve uzman görüslerine uygun görülüyor. Bildirilen sonuçlar, herhangi bir sonuca ulasmadan önce eksiksiz ve kapsamli bir veri analizi yapilmasinin önemini vurguluyor. Interphone raporunda günde 30 dakikadan fazla cep telefonu kullanmanin riski arttirdigina iliskin açiklamanin bulunmadigi belirtiyor.

Uluslararasi Kanser Arastirmalari Ajansi (IARC) Yöneticisi Dr. Christopher Wild ise yaptigi açiklamada, raporu su sekilde yorumluyor:

“Interphone’dan alinan bilgilerden herhangi bir beyin kanseri artis riski gözlemlenmedi. Ancak, özellikle gençlerin yaptigi aramalar ve Interphone tarafindan çalismanin baslatildigi tarihten itibaren cep telefonu kullanimi biçimlerinde meydana gelen degisikliklere yönelik gözlemler, cep telefonu kullanimi ve beyin kanserinin daha fazla arastirilmasinin gerekli oldugunu ortaya koyuyor”

Interphone beyin kanserini arttirdigina dair bir risk bulamamistir.

Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP) Baskani Serhat Özeren, Interphone arastirmasinda cep telefonlarinin beyin veya merkezi sinir sistemi kanseri vaka sayisinin yaklasik olarak her 100 bin kisi içerisinde 7 kisi olduguna vurgu yaptigina dikkat çekerek, “Rapor sonuçlarina göre, genel anlamda risk artisi bulunmuyor” dedi.

Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan ise Interphone’in raporunun dogru okunmasi gerektigini belirtti. Cep telefonunun gelisen teknolojinin vazgeçilmez bir parçasi olduguna dikkat çeken Kalkan “Insan sagligi elbette teknolojinin de önünde gelir. Ancak insanlar bu teknolojiyi kullanmaya devam edeceklerdir. Her sey gibi cep telefonunun da asiri kullanimlari risk tasiyabilir. Bundan kaçinmanin yolu dogru kullanimdir” diye konustu.

Teknoloji Bilgilendirme Platformu Üyesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Nükleer Tip Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demir ise elektromanyetik alanlarin her yerde olduguna dikkat çekerek sadece cep telefonlarinda degil günlük hayatta kullanilan tüm elektronik cihazlarin bilinçli bir sekilde kullanilmasi gerektigine dikkat çekti. Prof. Dr. Mustafa Demir, Interphone arastirmasinin sonucunda beyin kanseri artma riskinin kanitlanmadigi, ancak cep telefonunu yogun olarak kullananlar üzerinde arastirmalarin sürdürülebilecegini vurguladi. Demir ayrica, rapor sonucunda da önerildigi gibi gençlerin teknolojiyi dogru kullanmalari konusunda bilinçlendirilmeleri geregine vurgu yapti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası