Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI TERLEME MESLEK SEÇIMINI BILE ETKILIYOR!

Arkadasliktan duygusal iliskiye, özel hayattan kariyere kadar hayatin her alaninda sorunlara neden olabilen asiri terlemede kalici çözümün cerrahi seçenek oldugunu söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Gögüs Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Gökhan Haciibrahimoglu:

Terleme sorununun kalici çözümü cerrahi operasyon. Asiri terleme ameliyati olan ETS teknigiyle hastanin terleyen bölgesine klips koyarak sorunu olusturan sinir zincirini kiriyoruz. Hastalarimiz uyandiklarinda artik terlemedikleri bir hayata baslamis oluyorlar.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Gögüs Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Gökhan Haciibrahimoglu, meslek seçiminden duygusal iliskiye kadar hayatin her alaninda sorunlara neden olabilen asiri terlemeyle ilgili sorulari yanitladi:

Asiri terleme nedir?

Terleme, vücudun normal sicakligini ayarlamak için uyguladigi bir mekanizma. Vücut bunu termoregülasyon dedigimiz ‘isi düzenleyici’si olarak kullaniyor. Hava çok sicak oldugu zaman isiyi dengelemek için ter bezlerinden ter uyarisi yapiyor ve ter bosalmasi oluyor. Ama bizim özellikle rahatsizlik olarak yorumladigimiz hastalarda bu terleme, termoregülasyon yani isi düzenleyici faktör olmaktan çikiyor ve asiri terlemeye dönüsüyor. Bu hastalar, mevsim fark etmeksizin kis da dahil her dönem belirli bölgelerinde asiri terleme sorunu yasiyorlar.

Hastalar durumlarini nasil tarif ediyorlar?

‘Ellerim islak, koltukaltlarim hep terli, koyu renk ya da pastel renk tisört giyinemiyorum çünkü oldugu gibi tamamen islaniyor’ diyorlar. Bölgesel olarak eller, koltuk altlari ve yüz terliyor. Hastalarin bir kisminda ayak terlemeleri de var.

KUTUPLARDA BILE TERLERLER

Siz hastayi nasil degerlendiriyorsunuz?

Asiri terlemeyi genel olarak yorumladigimizda iki nedeni var; biri primer sebepler, digeri de sekonder sebepler. Primer sebeplerde, asiri terlemeye neden olan bir sempatik sinir sistemi var. Omurganin her iki yanindan baslayip iç organlara kadar inen bu sinir sisteminin açiklayamadigimiz bir nedenle asiri çalismasi primer sebep oluyor. Bir de sekonder sebepler var ki belirli hastaliklara bagli olarak ortaya çikiyor. Örnegin; hipertiroidi (tiroit bezinin asiri çalismasi), diyabet ve bazi otoimnün hastaliklar asiri terlemeye neden olabiliyor. Onun için bize gelen bu tür hastalarimizdan ilk istegimiz, terlemenin altinda baska bir rahatsizlik olup olmadigini ögrenmek açisindan bir dahiliye kontrolüdür. Eger böyle bir rahatsizlik yoksa o zaman tedavi uyguluyoruz.

Asiri terlemeye neden olan faktörler var mi?

Asiri terlemenin özel bir sebebi yok. Vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif yani asiri çalisiyor. Bunun neden asiri çalistigini tip henüz bulabilmis degil. Dolayisiyla belli grup kisilerde ya da belli sartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu degil. Bu hastalarimiz kisin da terliyorlar; hatta Kuzey Kutbu’na bile gitseler terlerler. Uyku disinda her daim terliyorlar.

ERKEKLER SINEYE ÇEKIYOR

Daha çok kimlerde görülür?

Kadin ya da erkek olmalari da terlemeyi etkilemiyor. Asiri terleme konusunda kadin ve erkek esit oranda ama biz daha çok kadinlari görüyoruz. Özellikle 20’li yaslardaki genç kadinlar daha hassas davranip bize daha çok basvuruyor, erkekler biraz daha çok sineye çekiyorlar. Asiri terlemenin genel insan popülasyonunun yüzde 1’inde görüldügünü söyleyebiliriz.

MESLEK SEÇIMINI BILE ETKILIYOR

Nasil etkiliyor gündelik hayati?

Asiri terleme kozmetik degil ciddi bir saglik sorunu. Hem ruhsal, hem de sosyal açidan çok olumsuz etkileri var. Asiri terleme sorunu olanlar, insanlarin arasina çok fazla çikmiyorlar. Mesela birçok hastamiz karsisindaki insana elini uzatmiyor, tokalasmiyor. Çünkü eli terden sirilsiklam; resmen damliyor… Hatta bir kadin hastam, ‘avuçlarim sürekli islak oldugu için sevgilimin elini tutamiyorum’ demisti… Bu hastalar ikili iletisime çok fazla girmiyorlar. Böyle olunca da zamanla psikolojik sorunlar basliyor, daha asosyal, içe kapanik insanlar oluyorlar. Hatta mesleklerini bile ona göre seçiyorlar. Baska insanlarla fazla iletisime girmeyi gerektirmeyen meslekleri tercih ediyorlar; bilgisayar programciligi, telefon operatörlügü vb. Medikal anlamda en büyük sikintilari ise asiri islak kalmaya bagli olarak mantar enfeksiyonlarinin gelismesi olabiliyor.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Asiri terleme sikayeti olan hastalarda özellikle dermatoloji bölümüyle birlikte çalisiyoruz. Bu tür hastalarda cerrahiyi en azindan ilk seçenek olarak sunmuyoruz. Dermatolojinin çesitli tedavi seçenekleri var; iyontoferez dedigimiz, düsük voltajli bir elektrigin verilmesi ve son yillarda çok popüler olan botoks bu seçenekler arasinda.

KALICI ÇÖZÜM: CERRAHI

Ne zaman cerrahi seçenek düsünülüyor?

Dermatolojide uygulanan tedavi yöntemleri kalici olmuyor. Zaten en büyük zaafi o; geçici çözümler üretmesi ve terlemenin tekrar baslamasi… Bu seçenekler etkili oluyor, fakat kalici olmadigi için hastalar bir süre sonra bize basvuruyorlar. Çünkü sorunun sürekli tekrarlamasindan bikiyorlar. Hatta dermatoloji doktorlarimiz da ‘artik hastalarimiz bunu istemiyor size yönlendiriyoruz’ diyorlar. Yani hasta kalici çözüm istediginde bizim kapimizi çaliyor.

Nasil bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz?

Bizim uyguladigimiz teknik, asiri terleme ameliyati olarak ifade edilen, klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi) tedavisi. Bu bir kapali ameliyat. Her iki koltuk altindan sirayla (önce sag, sonra sol taraf) bes milimetrelik küçük iki tane kesi yapilarak kamerayla girerek terlemeye neden olan sempatik zincir bulunuyor ve etkilenen bölge neresiyse (el, koltukalti, yüz) o sinir zinciri boyunca klips koyuyoruz. Klipsi koyduktan sonra islem bitiyor. Hastalarimiz uyandiklarinda sasiriyorlar; çünkü artik terlemenin kesilmis oldugunu görüyorlar.

Ne kadar sürede iyilesiyorlar?

Hastalar sabah operasyon yapiliyor, aksam evlerine dönüyorlar. Ancak dis ortama o kadar çabuk çikmasinlar diye bir-iki gün evde geçiriyorlar. Iki gün sonra da normal hayatlarina dönüyorlar. Cerrahi anlamda negatif bir etki olusturmayacak herkese uygulanabiliyor. Basari oranlari yüzde 98-99 civarinda.

Yan etkisi var mi?

Komplikasyon orani yok denecek kadar az. Çok nadir de görülse de, ‘kompansatuar terleme’ dedigimiz vücudun baska bir bölgesinde o terleme ortaya çikabiliyor. Mesela bel bölgesinde lokal asiri terleme olabiliyor. Ama bunlar da çözümlenebilen sorunlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası