Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


2010’un en yaratici saglik projeleri belli oldu!

Acibadem Üniversitesi ‘nin düzenledigi “FIKRINE SAGLIK” LISELERARASI SAGLIK BILIMLERI PROJE YARISMASINDA; 2010’un en yaratici saglik projeleri belli oldu!

Acibadem Üniversitesi tarafindan “Saglik Bilimleri” alanindaki gelismelere katkida bulunabilecek genç arastirmacilari desteklemek ve ülkemize kazandirmak amaciyla yapilan liselerarasi “Fikrine Saglik” proje yarismasinin sonuçlari belli oldu. Acibadem Maslak Hastanesi’nde 17 Mayis Pazartesi günü saat 10.00’da düzenlenen ve Acibadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Baskani Sayin Mehmet Ali Aydinlar’in da katildigi ödül töreninde, ilk 3’e giren proje sahiplerine ödülleri verildi.

Türkiye çapinda gerçeklestirilen ve pek çok ilden katilimin oldugu “Fikrine Saglik” proje yarismasinda ön elemeyi geçen toplam 92 proje yaristi. Bu projelerden 10 tanesi ön elemeyi geçti ve finale kaldi. Finale kalan 10 proje arasindan da degerlendirme komisyonu tarafindan birinci, ikinci ve üçüncülük ödülüne layik olan projeler seçildi. Ilk üçe giren proje sahipleri ödüllerini Acibadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Pamir ve Mütevelli Heyeti Baskani Mehmet Ali Aydinlar’in elinden aldilar.

2009-2010 egitim ve ögretim yili kapsaminda düzenlenen ve “Saglik Bilimleri” alaninda en yaratici projelerin seçildigi “Fikrine Saglik” yarismasinda; birinci 5 bin TL, ikinci 3.500 TL ve üçüncü de 1.500 TL ile ödüllendirildi. Ayrica yarismada birinci olan proje sahibi, ÖSS sonucunda Acibadem Üniversitesi’ne girmeye hak kazandigi takdirde, yüzde 50’li burslu okuma sansina sahip olabilecek.

Ilk 3’e giren projeler

“Fikrine saglik” Liselerarasi Saglik Bilimleri Proje yarismasi’nda bu yil ilk 3’e giren projeler sunlar:

Proje: SEKER HASTALARINA YÖNELIK OPTIK YÖNTEMLE GLIKOZ TAYINI SISTEMININ GELISTIRILMESI

Proje: MELIA AZEDARACH (TESPIH AGACI) MEYVELERINDEN DEZENFEKTAN ORGANIK SABUN ELDESI

3. Proje: SAGLIK TAKIP SISTEMI

“Fikrine Saglik” Proje Yarismasinda Acibadem Üniversitesi’nin hedefi

Acibadem Üniversitesi, ülkemizde saglik bilimleri alaninda lider olan üniversitelerden birisi olmayi hedefliyor. Saglik Bilimlerine ve teknolojilerine ilginin orta ögretim kurumlarindan baslayarak bilinçli bir sekilde arttirilmasini, arastirma aliskanliginin kazandirilarak desteklenmesini ve saglik bilimleri alaninda yüksekögretim görmek isteyen adaylari vakif üniversitesi anlayisiyla genis burs olanaklari vererek ülkemize kazandirmayi amaçliyor.

Bu amaca hizmet etmek üzere gelistirilen projelerden biri olan Fikrine Saglik Liselerarasi Saglik Bilimleri Proje Yarismasi her yil geleneksel olarak yapilacak. “Fikrine Saglik” yarismasinin bir sonraki basvurulari ve katilma kosullari Acibadem üniversitesi’nin WEB sayfasinda duyurulacagi gibi, okullara gönderilecek olan afislerde de belirtilecek.

Bu yil ilki düzenlenen “Fikrine Saglik Proje Yarismasi”na katilimin çok yüksek olmasi ve gönderilen projelerin niteligi 2010-2011 egitim ve ögretim yilinda Kerem Aydinlar Vakfi tarafindan “yüksek basari bursu” ve “destek burslarinin” ihdas edilmesini de beraberinde getirdi.

ÖSS de basarili olan ve MF3 puan türüne göre ilk 6 bin içersinde kalan ve Acibadem Üniversitesi Tip Fakültesini tercih eden adaylara yüzde 100 yüksek basari bursu verilecek. ÖSS’de basarili olan ve MF3 puan türüne göre ilk 12 bin içersinde kalan ve Acibadem Üniversitesi Tip Fakültesini tercih eden adaylara da yüzde 50 destek bursu verilecek. Bu burslar egitim ve ögretim süresi boyunca geçerli olacak.

“Saglik bilimleri alaninda merak uyandirmak istiyoruz”

Yarismanin ödül töreninde konusan Acibadem Üniversitesi Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Nurdan Tözün bilimi en büyük güç olarak kabul ettiklerini belirterek, “Gençlerin bilimle kucaklasip ülkeyi daha iyi yerlere götüreceklerine inaniyoruz. Amacimiz bilimi tesvik etmek, merak uyandirmak, arastirma bilincini yaratmak ve evreni tanimayi bir hedef olarak görmelerini gençlerimize asilamakti. Yarismamiza gönderilen 100’ün üzerindeki projenin içinden 92 proje seçildi, 10’u finale kaldi. Bu 10 projenin içinden de dereceye giren 3’ü titizlikle seçildi. Dereceye girenleri belirlerken epeyce ter döktük. Gençleri daha büyük basarilara kosmalari için sevgi ile kucakliyoruz” diye konustu. Acibadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Pamir ise Acibadem Üniversitesi’nin 180 ögretim üyesinin genç, iyi derecede Ingilizce bilen ve bilimsel yayin orani yüksek olan akademik kadrolardan seçilerek olusturuldugunu bir kisminin da yurt disindan geldigini söyledi. Daha açilali bir yil olmasina ragmen kütüphanelerindeki kitap sayisinin 11.000’e ulastigini 395 olan kontenjan sayisinin tamamen doldugunu belirten Prof. Dr. Necmettin Pamir sunlari söyledi: “YÖK’ten TUS iznimiz çikti, toplam 9 anabilim dalina 11 ögrenci gelecek, yüksek lisans içinde iznimizi aldik. Bu yarisma bizim için bir sosyal sorumluluk projesidir. Ülkemiz potansiyeli yüksek bir ülkedir ve müthis yetenekli gençlere sahiptir. Projemizle gençlerde saglik ve bilimle ilgili merak uyandirabildiysek ne mutlu bize!“

“Ilk 5 yilda, saglik bilimleri alaninda Türkiye’nin en iyi üniversitesi olma hedefini koyduk”

Acibadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Baskani Mehmet Ali Aydinlar da Acibadem Üniversitesi’nin kurulmasinin bir sosyal sorumluluk projesi oldugunu belirterek, sunlari söyledi:

“Ben her seyin en iyisini ve en mükemmelini yapma tutkusunu tasiyan birisiyim. Acibadem Üniversitesi’ni kurarken, ilk 5 yilda saglik bilimleri alaninda Türkiye’nin en iyi üniversitesi olma hedefini koyduk. Birinci yilimizi doldurmak üzereyiz. Su anda geçici binamizda hizmet veriyoruz ve yazin Atasehir’deki kampusümüzün insaatina baslamak istiyoruz. Resmi prosedürler devam ediyor. Ögrenci, ögretim üyesi ve çalisanlarimizin gurur duyacagi bir kampus yapmayi hedefliyoruz. Biz gerçek bir vakif üniversitesiyiz. Ögrencilerimize geçtigimiz yil burs verme oranimiz yüzde 46,5 oranindadir ki bu, Türkiye’de vakif üniversitelerdeki en iyi orandir. Önümüzdeki yil tip fakültesine ilk 6 binde girenlere yüzde 100, ilk 12 binde girenlere yüzde 50 burs verecegiz. Yeterli maddi gücü olmayan gençlerin ihtiyaçlarini karsilayarak, gençlerin nitelikli ve kaliteli egitim hizmeti almalarini amaçliyoruz. Bunun için de Acibadem Saglik Grubu’nun tüm imkanlarini seferber ediyoruz.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası