Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHARDA HAMILELIGINIZIN KEYFINI ÇIKARIN…

Bahar aylarinda daha rahat bir hamilelik için öneriler:

Günesli günler, yeseren agaçlar ve tekrar uyanan doga psikolojimizi olumlu etkilerken, fizyolojimizde de çesitli degisiklikler yapmaktadir. Kis boyunca evlerine kapanan hamileler de baharla birlikte disariya çikma, günesten yararlanma ve bol yürüyüs yapma sansini yakaliyor. Sevgili anne adaylarinin baharin getirdigi degisimleri tolere edebilmek için beslenme sekillerine ve bol egzersiz yapmaya özen göstermeleri gerekiyor.Iste bahar aylarinda hamileliginizi keyifli ve rahat geçirmenizi saglayacak birkaç öneri…

Baharda beslenme:

Bahar aylari ile birlikte meyve ve sebze çesitlerinin artmasi hamile kadinlarin daha saglikli beslenmelerine firsat sagliyor. Böylelikle hamilelerin ihtiyaci olan vitamin ve mineralleri alma sansi yükseliyor.Uzmanlar bebegin gelisimi için yeterince protein ve kalsiyum alinmasinin da çok önemli oldugunu belirtiyor.Örnegin baharin habercisi olan çilek, içerigindeki bol miktarda C vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum nedeni ile hamileler için baharda zengin bir besin kaynagidir.B vitamini, potasyum ve magnezyum minerali açisindan zengin olan erik de hamilelerin rahatlikla yiyebilecegi meyveler sinifinda yer aliyor.Hamile kadinlar baharla birlikte daha fazla enerji tüketecekleri için daha besleyici ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir.Kalsiyum açisindan zengin olan badem, peynir ve balik, protein açisindan zengin tavuk eti, yogurt, yumurta ve mercimek, demir açisindan zengin et, balik, üzüm ve karaciger tüketmeyi ihmal etmeyin. Hamilelikte hazmi zor, kizartma, asiri yagli ve sekerli yiyeceklerden kaçinmak gerekir…

Giyim tarzi da önemli :

Havalarin isinmasiyla hamile kadinlarin kiyafet seçimleri soruna dönüsmektedir.Baharda günlük yasamin ev disinda geçirilmesi, vücut agirliginin her geçen gün artmasi ve vücudun mevsimsel degisime uyma süreci anne adaylarinin bahara hazirlanmasini zorunlu kiliyor.Bu nedenle baharda kiyafet seçiminde, kendinizi iyi hissedebileceginiz ve kolay hareket edebileceginiz tercihler yapmalisiniz. Bu dönemde bol tunikler, tisörtler, pamuklu esofmanlar, genis tayt ve sortlar, esnek ve dogal malzemelerde üretilmis iç çamasirlari ve gögüs altindan bollasan kiyafetler kurtariciniz olabilir.

Egzersizin önemi :

Bahar aylarinda hamilelerin yapabilecegi sporlardan en uygunu yürüyüstür. Anne adayini fazla yormayan yürüyüs, sorunsuz gebeliklerde saglik açisindan da problem yaratmiyor. Ayrica yüzme, tipki pilates ve yoga gibi hamilelik konusunda bilinçli çalistiricilar tarafindan, tercihen doktor kontrolünde yapildiginda iskelet ve kas yapisini doguma ve dogum sonrasi degisikliklere hazirlayabilir. Hatta bu sayede pelvis kemik ve kas yapisini doguma hazirlayarak uygun gebelerde normal dogumu kolaylastirmak mümkündür. Ayrica spor esnasinda salgilanan endorfinler hamile ve bebeginin duygu durumu üzerine çok olumlu etkiler yapar.

Ayakkabinizi dogru seçin:

Kiyafet gibi günlük yasamda ayakkabi seçimi de hamileler için önemlidir. Çünkü gebelikte vücudun yük dagiliminin bozulmasi, olusan ödem ve ayak agrilarinin bu tabloya eklenmesi, ayakkabi seçimini daha önemli kiliyor.Uzmanlar hamilelerde ayakkabinin 5 cm’den yüksek ya da sifir topuk olmasinin da sakincali oldugunu belirtiyor.Bahar aylarinda ayak rahatsizliklarinin asgari olmasi için ayakkabilarin ve terliklerin rahat, genis ve yumusak özel tabanli seçilmesinde fayda var. Keyifli bir gebelik dönemi için hamilelere özel olarak tasarlanmis Shuma hamile terliklerini kullanabilirsiniz.Shuma hamile terlikleri,patentli alçak topuklari ,yüksek burun tasarimi ile vücudunuzun agirlik merkezini dengeler ve vücudunuzda ki baskiyi ortadan kaldirir.

Ödeme karsi öneriler:

Hamile bir kadinin damarlarinda dolasan kan hacmi yaklasik %50 daha fazladir. Artan kan hacmiyle birlikte damarlarda da bir miktar genisleme oldugundan fazla olan sivinin bir kismi doku içinde hücrelerin arasinda birikir. Bu duruma ödem adi verilir. Sislik olarak tanimlayabilecegimiz ödem hamile kadinlarin hemen hemen hepsinde belirli bir dereceye kadar görülür ve yaklasik %75 kadinda sikayet yaratacak boyutta olur. Bahar aylarinda hamileler ödeme karsi bol su içmelidirler. Sanilanin aksine sislik durumunda su içmek sisligi arttirmaz tam tersine azaltir. Önemli olan su içmeyi kisitlamak degil onu hareket ettirmektir. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su için…Yine ödeme karsi ayaklarinizi havaya kaldirin.Gün içinde firsat buldugunuzda ayaginizi bir sandalye ya da benzeri nesnenin üzerine koyarak bir süre havaya kaldirin. Bunu her firsatta yapmaya çalisin. Otururken bacak bacak üstüne atmayin. Eger çalisiyorsaniz aksamlari evde mümkün oldugunca uzun oturun. Ayaklarinizi sarkitarak oturmayin.

Bahar alerjilerinden korunun :

Doganin canlanmasi ile ot, agaç ve çiçeklerin açmaya baslamasiyla atmosferdeki polen miktari da artmaya basliyor. Özellikle de alerjik bünyeli hamilelerin bünyelerine alerji oldugunu bildikleri ortamlardan ve baharda sik kullanilan kimyasal deodorant ve benzeri ürünlerden uzak durmaya çalismasi önemlidir. Hapsirma, burun tikanikligi, gözlerde kasinti ve sulanma, öksürük ve bas agrisi gibi belirtiler veren hamilelerde bu belirtilerin uzun sürmesi durumunda doktora basvurmalarinda fayda bulunmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası