Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARIMIZA EL YIKAMA ALISKANLIGININ KAZANDIRILMASI ve ÖNEMI

Çocuk, dünyaya gizemli bir paket içinde gelmis bir armagan gibidir. Zaman geçtikçe o paket yavas yavas açilir, büyür, serpilir, gelisir. Bizler bu paketten neler çikacagini her zaman bilemeyiz. Fakat zaman içinde sahne arkasini görebiliriz. Bu süreç tam da bir tohumun ne agaci olacagini baslarda bilemezken, filizlenip büyümeye baslarken ne agaci oldugunu anlayabilir, ihtiyacina göre ona en iyi suyu ve gübreyi bulabiliriz.

Batililarin dedigi gibi, çocuklarimiz bize ‘kullanma klavuzu’ ile gelmiyorlar. Anne-babalarin görev bu noktada çocugun dünyayi nasil algiladigini ve tepkilerini hangi süreçlerden geçirerek verdigini anlamaya çalismaktir. Her ne kadar ‘kendi çocugumuzu’ en iyi taniyan kisi oldugumuzu düsünsek de, anne ve baba olmanin getirdigi bazi küçük körlükler yüzünden çocugumuzla ilgili kimi noktalari istesek de göremeyiz.

Onlarin bizi her zaman gözlemlemedigini düsünebiliriz ya da gözlemleseler bile algilamadiklarini düsünürüz. Çocugumuzun el yikama aliskanligi da bu örneklemelerin içine alinabilecek en güzel davranimlardan bir tanesidir.

Çocuklarimizda el temizligi saglikli bir yasam için önemli bir unsurdur. Tuvalet ihtiyacinin giderilmesi, yemek yeme veya oyuncaklarla oynamalarina kadar çocuklarimizin günlük tüm islerini elleriyle yaptigini düsünürsek, sik sik yikanmayan ellerin çocuklarimizin sagligi açisindan tam bir tehdit kaynagi oldugunu söylemek yanlis olmayacaktir.

Her yil yaklasik olarak bes yas alti 3,5 milyon çocuk ishal ve akut solunum yolu enfeksiyonlarindan dolayi ölmektedir. Bu ölümler özellikle gelismekte olan ülkelerdeki düsük gelir düzeyine sahip topluluklarda meydana gelmektedir. Yapilan çalismalarda çocuklari el yikamaya tesvik etmenin bulasici hastaliklari önlemede etkili oldugu gösterilmistir. El yikama ile ilgili çalismalarin meta-analizinde ishalli hastaliklarin el yikama ile %47 azaldigi gösterilmistir.

El yikama aliskanligi, sadece anlatmakla degil uygulamali olarak ve küçük yaslarda kazandirilan bir davranimdir. Siz anne-babalarin verecegi bu egitim haricinde, çocugunuzun gittigi okulun rehberlik ögretmeni ya da anaokulu ögretmeni araciligi ile de uygulamali olarak gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü burada önemli olan nokta, sadece el yikamak degil, dogru el yikamanin önemli oldugudur.

Mikroplarin ellerden arindirilmasi için dogru el yikamanin püf noktalari vardir. Önce eller su ile iyice islatilmalidir. Sonra ele dökülen sivi sabunla iyice ovalanmalidir. Ovalama islemi sirasinda avuç içi, tirnak aralari ve bilek kivrimlari unutulmamalidir.

Ovalama islemine en az 30 saniye devam edilmeli. Eller bol su ile iyice durulanmali. Tuvalet ihtiyacinin giderilmesinden sonra el yikama islemi iki kez tekrarlanmalidir.

Simdi gelelim bu davranisi çocuklarimiza nasil kazandirabilecegimiz hususuna. Çocuklarimiza el yikama aliskanligini kazandirmanin temelinde, gerçekçi ve dogal davranarak abartidan uzak kalmak yatar. Kazandirmak istediginiz bu davranisi çocugunuza sunarken çocugunuza saygi duymak, ona degerli oldugunu hissettirmek ve en önemlisi onun penceresinden baktiginizi ona sunmak ile, amaçladiginiz el yikama aliskanligini kazandirmakta sizi 1 – 0 önde baslatacaktir.

Bu davranisi kazandirirken en sik düsülen hatalar çocugunuzda ters tepkilere yol açmakla birlikte siz anne-babayla inatlasmaya kadar götürebilir. Tüm bunlari egale etmek için, öncelikle ses tonunuza, beden dilinize dikkat etmelisiniz. Çocugunuza sakin ve net durusunuzla kontrolü kaybetmediginizi hissettirmeniz çok önemlidir.

Çocugunuzla iliskinizle otorite-sevecenlik ilkesini çok iyi kurmalisiniz. Çocugunuzun ellerini yikamasi için ona dil dökmemeli, yalvarmamali, hatta pazarlik etmemelisiniz. Bunun bir gereklilik oldugunu ona sefkatli ama ciddi bir ses tonu ve durus ile göstermelisiniz.

Çok sik basvurulan bir yöntemde ‘ Baba gelince/ eve gidince/ aksama görürsün’ gibi cümleler ile çocuklarimizi tehdit etmektir. Bu seklide hiçbir seyi çözmüs olamazsiniz. Siz anne-babalarin yapmasi gereken, çocugunuza ‘niye’ sorusunu yöneltmektense ‘dedektiflik’ oyunu oynamayi tercih etmektir. Çocugunuzu yakindan gözlemleyerek hareketlerinin asil sebebini daha iyi anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak; Tepkilerinizi duygularinizin etkisiyle vermeyin, otorite ipinizi kaybetmeyin, siddetli veya bos tehditler kullanmayin, hesap sormak yerine gözlem yapin ve çocugunuza isim takmayin ve etiketlemeyin.

Çocuklar anne ve babalarin davranislarini karbon kagidi gibi aynen kopya ederler. Korku ve kaygilarini da, cosku ve olumlu huylarini da. Ögüt vermek yerine davranislarinizla örnek olun. Onlar için eylem sözden çok daha etkilidir. Çünkü çocuklarimiz duyduklarini degil, gördüklerini ögrenir ve uygularlar. Sadece çocuklarinizi iyi tanimakla ise baslayiniz; çünkü, onlari hiç tanimiyorsunuz.

Arent, Ruth P.; Parenting Children in Unstable Times, Fulcrum Publishing, Golden, Colorado, 1993.

Garbarino, James-Stott, Frances M.-Faculty of the Ericsson Institute; What Children Can Tell Us, Jossey-Bass Publishers, San Fransisco, 1992.

Garry Clevelend Myers. Building Personality in Children. New York, Greenberg. 1931.

Arya Psikoloji
Uz.Psikolog Sare UÇAR
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası