Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES KADAR PARLAK BIR CILT IÇIN HAZIRLANMANIN TAM ZAMANI!

Soguk ve kasvetli kis günlerinin ardindan, yazin güzel yüzü kendini göstermeye basladi. Günesin pariltisinin içimizi isittigi bu anlarda, günes kadar parlak bir cilde sahip olmak da hemen hemen herkesin hayalidir.

Oysa ki; kis aylarinda yasanilan olumsuz hava kosullari cildinizin canliligini yitirmesine neden olmustur. Simdi ise cildinizi yaza hazirlamanin tam zamani…

Memorial Sisli Hastanesi Dermatoloji Bölümü‘nden Doç. Dr. Ahu Birol, ciltteki ölü deriyi arindirarak, yaza kendinizi daha iyi hissederek girmenizi saglayacak önemli ipuçlari verdi.

Cildinizdeki yipranmis tabakayi atip, parlak ve saglikli bir görünüme kavusun

Kis mevsiminde; havanin nem oranin azalmasi, artan hava kirliligi, cildin daha cansiz ve soluk görünmesine yol açar. Kimyasal peeling yaza girerken cildi canlandirmak, temizlemek ve nemlendirmek için yapilabilecek uygulamalarin en önemlisidir. Bu tedavide deriye, yüzeysel tabakalarin ayrilmasina ve soyulmasina neden olan kimyasal bir asit uygulanir. Kapali kalan bölgelerde, özellikle sirt ve omuzda kis aylarinda akne problemi olusabilir. Banyoda vücut için uygun peeling ürünlerinin kullanilmasi, dermatolog tarafindan hazirlatilabilecek tonik ve antibakteriyel ürünler tedavide etkili olacaktir. Her cilt için farkli etki olusturabilecek bu ürünler, dermatolog gözetiminde ve onun önerecegi sekilde kullanilmalidir. Yazin reaksiyon riski nedeni ile uygulayamadigimiz bu tedavi yöntemi için bahar aylari son uygulanabilecek zamandir.

Cilt kurulugunu önleyin

Kis aylarinda kapali kalan bölgelerde kuruluga bagli pullanma, soyulma ve kasinti görülebilir. Deri kurulugunu engellemek için dus esnasinda banyo yagi, dus sonrasi vücut nemini kaybetmeden özellikle üre içeren vücut nemlendiricisi kullanilabilir. Üre disinda vazelin, linoleik asit, seramid gibi maddeleri içerenler ürünler de tercih edilebilir. Hafta da en az 3 kere bu uygulamanin tekrar edilmesi vücut nemini dengede tutmak ve daha canli görünmesini saglamak için yeterli olacaktir. Nemlendirici seçimi yaparken cilt tipine en uygun olan ürünler tercih edilmelidir. Yanlis seçim ürünlerin, cilt sagliginizda farkli reaksiyonlara neden oldugunu gözlemleyebilirsiniz. Bu tür durumlarda ise hemen bir dermatologa basvurmak gerekmektedir.

Her yikamadan sonra ellerinizi nemlendirin

El ve ayaklar genellikle ihmal edilen bölgelerdir. Günes koruyucu kremleri ellere de uygulamak faydali olacaktir. Böylece yas ilerledikçe ellerde görülen kahverengi günes lekelerinin olusumu engellemis olunabilir. Gelecekte olusmasini istemedigimiz durumlarin, genç yaslarda aldiginiz birkaç önlem ile önüne geçmeniz mümkün olacaktir.

Soguk ve kuru hava nedeni ile çatlayan ellerimizi kimyasal maddelerden uzak tutmak, gliserin içeren sabun ile yikamak ve her yikama sonrasi vazelin içeren nemlendirici kullanmak el bakimi için yapilmasi gereken en temel asamalardan biridir.

Ayaklariniza özel günlük bakim

Daha çok kuru ciltlerin problemi olan çatlaklar, topuk ve ayak tabaninda görülür. Ayaklari yikadiktan sonra kurulamamak, yalinayak gezmek, küçük ayakkabi giymek gibi nedenlere bagli olarak ortaya çikar. Kapali ayakkabilarin içinde çatlamis, sertlesmis ayaklar içinse salisilik asit içeren vazelin çok iyi sonuç verecektir. Önce ayaklar ilik su ile yikanmali ve iyice kurulanmali, sonrasinda vazelin sürülerek masaj yapilmalidir. Daha hizli ve daha iyi sonuç alinabilmesi için bu uygulamayi her sabah ve aksam tekrarlamak gereklidir. Ayaklara uygulanacak peeling ile tüm ölü derilerin temizlenmesine ve kalinlasan topuklarinizi yumusatmaniza yardimci oldugu gibi, ayaklarinizdaki kan dolasimini arttirir. Her banyodan sonra ponzo tasiyla yumusak hareketlerle ölü deriyi temizlemek gereklidir. Çatlak bölgeleri, içeriginde E vitamini ve jojoba yagi bulunan ayak kremleriyle gün boyu sik sik kremlenmeli, çatlaklariniz kaybolana dek, sürekli çorap ve kapali ayakkabi giyilmelidir.

Günes kremleri cildiniz için koruma kalkanidir

Yüzde olusan kirisikliklarin, kahverengi lekelerin %90 nedeni günestir. Bu nedenle günesin yüzünü göstermeye basladigi bu dönemde günes koruyucu kremler günlük olarak kullanimi ihmal edilmemelidir. Minimum 15 faktörlü, tercihen 30 faktörlü bir kremin günlük olarak kullanilmasi uygun olacaktir. Günes koruyucular, bahar aylarinda deride olusan kirmizi, kasintili döküntü ile seyreden isik reaksiyonlarini engellemek için de etkili olacaktir.

Asiri terlemenizin önüne botoxla geçebilirsiniz

Havalarin isinmasi ile terleme de rahatsiz edici boyuta ulasabilecegi için, koltuk altlarina uygulanacak botox tedavisi ile istenmeyen bu terlemenin olusmasini da engellemek mümkündür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası