Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnet Mevsiminde Ailelere Uyari

Doç. Dr. Ahmet Yazicioglu, “sünnetin zamanlamasi çocugun psikolojik gelisimi için önem tasir, bebegin ilk üç ayinda yapilan sünnet, anestezi gerektirmemesi açisindan avantajlidir” dedi.

Isi uzmanina birakin

Uzmanlar, özellikle yaz aylarinda artan sünnet islemi konusunda aileleri uyararak, bu cerrahi islemin, mutlaka özel egitim almis üroloji uzmanlari tarafindan, steril ortamlarda yapilmasi gerektigini belirttiler.

Ankara Yüksek Ihtisas Egitim ve Arastirma Hastanesi Üroloji Klinigi’nden Doç. Dr. Ahmet Yazicioglu, özellikle yaz aylarinda artan sünnetin, kimi ülkelerde kültürel ve dinsel, kimi ülkelerde ise tibbi amaçla yaklasik 6 bin yildir yaygin olarak uygulanan, basit ama önemli bir cerrahi müdahale oldugunu söyledi.

Doç. Dr. Yazicioglu, sünnet olma oraninin, Islam ve Yahudi

toplamlarinda yüzde 95’in üzerinde iken, ABD’de erkeklerin yaklasik yüzde 70’inin tibbi yararlari nedeniyle sünnet oldugunu bildirdi.

YARALARI
Yenidogmus bebekler ve bebeklerin ilk 3 ayinda yapilan sünnet sayesinde, bu çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma oraninin 10 kat azaldigini ifade eden Doç.Dr.Yazicioglu, sünnet ve bu sayede saglanan hijyen sayesinde, penis kanseri riskinin 40 kat asagi çekildigini de dile getirdi.

Cinsel yolla bulasan hastaliklar açisindan sünnetsiz erkeklerin, sünnetli erkeklere göre 5 kat daha fazla risk altinda olduguna isaret eden Doç. Dr. Yazicioglu, sünnet derisinin kesilip çikarilmasi ile sünnet derisi darligi riskinin de tamamen ortadan kalktigini söyledi.

Sünnet


Doç. Dr. Yazicioglu, sunlari kaydetti: “Bu sayilan yararlarinin yaninda, eger uygun sartlarda ve uygun sekilde yapilmazsa sünnetin birçok ciddi komplikasyonlari bulunmaktadir. En sik görülen komplikasyon olan kanamayi, iltihaplanma takip etmektedir. Uzun dönemde sünnet derisinin tekrar daralmasi meydana gelebilir ve yüzde 9 ihtimalle ikinci bir ameliyat gerekebilir. Bunlara ek olarak, penis basinin kesilmesi, idrar yolunun zarar görmesi gibi çok daha ciddi komlikasyonlar meydana gelebilmektedir.”

STERIL SARTLARDA OLMALI

Tüm bu komlikasyonlar göz önünde tutuldugunda, bu cerrahi girisimin, özel egitim almis üroloji uzmanlari tarafindan, uygun cerrahi teknikle yapilmasi gerektiginin altini çizen Doç. Dr. Yazicoglu, sünnetin steril sartlarda yapilmasi gerektigini de vurguladi.

Idrar açikliginin yanlis yerde olmasi, peniste egrilik gibi durumlarda sünnetin yapilmamasini öneren Doç. Dr. Yazicioglu, bu gibi durumlarin ürolog tarafindan tespit edilerek, sünnetin uygun zamana ertelenmesi gerektigini bildirdi.

YASA DIKKAT

Sünnet, sünnetçi denilen egitimsiz kisilere birakilmayacak kadar ciddi bir istir” diyen Doç. Dr. Yazicioglu, sünnetin zamanlamasinin da çocugun psikolojik gelisimi için önem tasidigina dikkati çekti. Doç.Dr.Yazicioglu,'Bebegin ilk üç ayinda yapilan sünnet, anestezi gerektirmemesi açisindan avantajlidir. 3 yasina kadar uygun anestezi ile sünnet gerçeklestirilebilir” diye konustu.

Çocugun, 3-4 yaslarinda, sünnete bir anlam veremeyecegini ve çocugun hatirlayabilecegi bir psikolojik travmaya ugrayabilecegini kaydeden Doç. Dr. Yazicioglu, çocugun sünneti anlayabilecegi 5-6 yasina kadar beklenmesini önerdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası