Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EKSIK DIS KADERINIZ OLMASIN

Çesitli sebeplerle ortaya çikan dis kayiplari, günümüzde hem saglik hem de estetik açidan oldukça önem tasimaktadir. Disleri saglikli, bakimli ve güzel kisiler konusma, gülme ve kendine güven konusunda daha rahat olurken; agiz kokusu, dislerinde renk ve simetri bozuklugu olan bireyler çevreleri ile iliskilerinde daha çekingen ve uzak davranabiliyorlar…

Türkiye’nin Implant alaninda uzman doktorlari arasinda yer alan Dis Hekimi Dr. Özkan Çankaya; kaybedilen dislerin zamanla agiz yapisi ve yüz simetrisi bozukluguna kadar giden sorunlara yol açtigini belirterek, kisilerin bu tedavinin zor ve aci veren bir uygulama oldugunu düsünerek genellikle ihmal ettigini söyledi. Konu hakkinda bilgi veren Çankaya, dis implanti olarak adlandirilan islemin, eksik dislerin fonksiyon ve estetigini saglamak amaciyla çene kemigine yerlestirilen titanyumdan yapilmis yapay dis kökleri oldugunu belirtti. Titanyumun doku dostu bir malzeme oldugunu vurgulayan Çankaya, kemik ile hücresel düzeyde özel bir bag olusturarak biyolojik dokulara kolayca uyum sagladigini belirtti. Vücudun normalde yabanci maddelere karsi gelistirdigi iltihabi veya alerjik reaksiyonlari titanyuma göstermedigini açiklayan Dis hekimi Çankaya ayrica, günümüzde, implantlarin tartismasiz dis eksikliginin en dogal ve en iyi tedavi yöntemi oldugunu da vurguladi. Uygulama hakkinda açiklamalarda bulunan Çankaya sunlari söyledi:

Implantlarin ömrü ne kadardir?

” Implantlar için belirli bir ömür biçilmesi dogru degildir. Amaç, hastanin implanti ömür boyu kullanmasidir. Kisi agiz bakimina gerekli özeni gösterip, 6 aylik rutin dis hekimi kontrollerini ihmal etmedigi takdirde implantini ömür boyu kullanmasinin önünde bir engel yoktur.”

Dis implantinin yerlestirilmesi zor ve agrili bir islem mi?

”Dis implantinin yerlestirilme islemi oldukça kisa süren ve kolay bir uygulama. Birçok kisi uygulama sekli sebebi ile bu islemi korkutucu bulsa da, uygulama sonrasi ne kadar kisa ve kolay bir islem oldugu konusunda hemfikir.

Uygulama tamamen lokal anestezi altinda yapiliyor ve dis çekiminden bile daha kolay bir islem. Tedavi esnasinda implantin yerlestirildigi bölge uyusturuldugu için hasta hiçbir agri ve rahatsizlik hissetmiyor.”

Islem sonrasi agri oluyor mu?

“Hastalar arasinda yapilmis pek çok akademik anket çalismasi, implant uygulamasi sonrasi sikâyetlerin dis çekimi sonrasi sikâyetlerden çok daha az oldugunu göstermistir. Implantin yerlestirildigi gün hissedilen sizi, alinacak basit agri kesicilerle önlenebilir.”

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

“Çok ender karsilasilan bazi hastaliklar disinda ergenlik dönemini tamamlamis hemen herkese implant tedavisi yapilabilir. Fakat seker hastaligi gibi bazi hastaliklarda dikkatli bir ön planlama gereklidir.

Tedavinin süresi nedir?

“Önceki yillarda implant ile çene kemiginin hücresel düzeyde baglanmasi için 3 ile 6 ay arasinda bir süre beklemek durumundaydik. Daha sonra üst yapi olarak ifade ettigimiz porselen kaplamalarin hazirlanmasi islemine geçiliyordu. Fakat her geçen gün degisen ve gelisen dis implantlari sayesinde bu süre oldukça kisalmis durumda. Günümüzde kemik dokunun durumuna göre 1,5 ile 3 ay arasinda bir süre yeterli olmakta. Ayrica bazi durumlarda hastaya implant takildigi gün implant üstü protezi de uygulayabiliyoruz. Yani hasta dissiz gelip, disli çikmis oluyor.”

Implantlar Özel Bir Bakim Gerektiriyor Mu?

“Dogal dislerin bakimindan farkli degildir. Evde yapacaginiz günlük rutin agiz-dis bakimi ve yilda iki kez dis hekimi kontrolü yeterli olacaktir. Zaten 6 ayda bir rutin dis hekimi kontrolünü implant tedavisi uygulanmis olsun veya olmasin bütün herkese tavsiye ediyoruz. Günlük agiz-dis bakimi ile kastettigimiz dislerin günde iki defa, ikiser dakika firçalanmasi, dis ipi kullanimi ve bazi durumlarda agiz dusu uygulamasinin yapilmasi. Yani dislerinize iyi bakiyorsaniz, implantlariniza da iyi bakiyorsunuz demektir”.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası