Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser Akdeniz bölgesinde sik görülüyor!

Görülme sikligi her geçen gün artan kansere karsi tip dünyasinin amansiz savasi da durmak bilmiyor. Kimlerin daha fazla risk altinda oldugunu ve korunma yöntemlerini arastiran bilim adamlari her geçen gün yeni bilgiler ediniyor.

Acibadem Üniversitesi ve Uluslararasi Akdeniz Kanser Kontrol Dernegi (MTCC)’nin isbirligiyle Acibadem Maslak Hastanesi’nde düzenlenen toplantida kanser tedavisindeki yenilikler ve hastaligin ülkelerdeki mevcut durumu hakkindaki son bilgiler paylasildi. Toplantiyi organize eden Acibadem Üniversitesi Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Nurdan Tözün, dünyada oldugu gibi Akdeniz bölgesinde de sikligi artan kansere karsi toplumda farkindalik yaratmanin gerektigini vurguladi ve kanserle ilgili önemli bilgiler verdi: “Dünyada her yil 13 milyon yeni kanser vakasi görülüyor. Türkiye’de ise her yil 150 bin yeni kanser vakasi ortaya çikiyor. Dünya Saglik Örgütü’nün raporuna göre, 2020 yilinda tüm dünyada kanserli vaka sayisinin yüzde 30 artarak yaklasik 17 milyara ulasacagi tahmin ediliyor. Bunun dünya ekonomisine getirdigi yük ise 300 milyar dolar olarak öngörülüyor.”

MEME KANSERI BIRINCILIGI BIRAKMIYOR

Kadinlar arasinda en sik rastlanan kanser türü, meme kanseri. Kadinlarda görülen tüm kanserlerin yüzde 16’sini olusturan meme kanseri, önceleri gelismis ülkelerin hastaligi olarak kabul edilirken günümüzde gelismekte olan ülkelerde de görülme sikligini artiriyor. Tüm dünyada yilda 1 milyon kisi meme kanserine yakalaniyor ve bunun 580 bini gelismis ülkelerde görülüyor.

KOLON KANSERINDEN KORUNABILIRSINIZ

Kolon kanserine karsi önlem almak için hassas immünolojik testler ile diskisinda gizli kan baktirilmasi öneriliyor. Gizli kan pozitif bulunanlarda kolonoskopi ile kanser arastirmasina devam edilmesi öneriliyor. Özellikle 50 yas üstündekilerde ve aile öyküsü basta olmak üzere risk faktörü bulunan kisilerde bu taramalarin ciddiyetle yapilmasi gerekiyor. Rektum kanserinde tedavi öncesi uygulanan kemoterapi ile radyoterapi hastaligin evresini düsürerek ameliyati kolaylastiriyor.

KANSERDEN KORUYACAK ÖNERILER

• “Akdeniz diyeti” efsanesi hala geçerliligini koruyor. Zeytinyagindan zengin, bol sebze meyve içeren ve kirmizi etin daha az tüketildigi Akdeniz diyeti, kanserin önlenmesinde etkin bir rol oynuyor.

• Kolon kanserinin önlenmesinde bitkisel ürünler ve antioksidanlar basarisiz kaliyor. Özellikle bitkisel ürünlerin kontrolsüz kullanimi hastalarin sagligini tehlikeye atabiliyor. Liften zengin bir beslenmenin yararli olduguna inaniliyor.

• Kanserden korunmada günde en az bir saat egzersiz yapmak, kilo almamak, rafine karbonhidratlar ile hayvansal proteinlerden uzak durmak büyük önem tasiyor.

BIR MILYON 300 BIN ERKEK AKCIGER KANSERINDEN HAYATINI KAYBEDIYOR

Artan sigara içme oranlari nedeniyle akciger kanseri erkeklerde birinciligi elinden birakmiyor. Akciger Kanseri kansere bagli ölümlerin basinda geliyor ve her yil yaklasik bir milyon 300 bin kisi bu hastalik yüzünden hayatini kaybediyor.

KANSERDE ILERI TEKNOLOJI CIHAZLAR YÜZ GÜLDÜRÜYOR!

Kanserin tani ve tedavisinde kullanilan ileri teknoloji ürünü cihazlarin gücüyle birlesen uzmanlarin deneyimi, yüz güldürücü sonuçlar alinmasini sagliyor. Kanser tedavisinde kullanilan pek çok araç var. Farkli durumlar için gelistirilen bu cihazlar, tedavide hem hastaya hem de uzmana önemli konfor sunuyor. Iste bu cihazlardan bazilari.

PET / BT: Güvenli ve hizli tani konmasini saglayan PET / BT, tümörlerin erken dönemde saptanmasi ve iyi ya da kötü huylu olup olmadiklarinin belirlenmesi amaciyla kullaniliyor.

CyberKnife: Tüm vücutta milimetreden daha hassas dogrulukla kanser tedavisi yapmak için tasarlanmis dünyadaki ilk ve tek robotik radyocerrahi sistemi olarak biliniyor. Bu sistem sayesinde radyasyon demetleri odaksal olarak kullanilarak, beyin ve vücuttaki kanserli bölgeler yüksek dozlarla tedavi edilebiliyor.

Gamma Knife: Beyin tümörlerinin cerrahi isleme gerek kalmaksizin tedavisi için kullanilan Gamma Knife, denenmis ve basarisi bilimsel olarak ispatlanmis bir radyocerrahi yöntemi. Gamma Knife ile 3.5 mm’den küçük olan beyin tümörlerinin tedavisi, birkaç saat içinde tamamlaniyor ve hastalar ayni gün evine dönebiliyor.

Rapidarc: Içinde Görüntü Kilavuzlugunda Radyoterapi IGRT; Yogunluk Ayarli Isinlama IMRT gibi farkli yöntemlerin bulundugu cihaz, hem 3 boyutlu görüntüleme sagliyor hem de tedavi süresini 2-4 dakikaya kadar düsürüyor.

Trilogy: Içinde IGRT, Görüntü Kilavuzlugunda Radyoterapi; IMRT, Yogunluk Ayarli Isinlama; SRT / SRC, noktasal isinlama olarak isimlendirilebilecek 3 ayri radyoterapi yöntemi bulunan Trilogy, görüntülemeden tedaviye kadar farkli ihtiyaçlara cevap veriyor. Hem tani hem de tedavi amaçli kullanilabiliyor.

Brakiterapi: Eksternal (harici) radyoterapinin öncesinde veya ardindan tümörün aldigi dozu yükselterek hastaligin lokal kontrolünü artirmak amaci ile kullanilan bir yöntem. Radyoaktif kaynaklar, tümör ve hedef dokular içine özgün yöntemlerle yerlestirilerek uygulaniyor, böylece dozun kaynak etrafinda sinirlandirilmasi saglaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası