Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Girtlak kanseri risk faktörlerinin basinda sigara geliyor.

Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Nesil Keles, yaklasan 31 Mayis Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle girtlak kanseri ve sigara konusunda önemli açiklamalarda bulundu:

“Girtlak kanseri risk faktörlerinin basinda sigara geliyor. Girtlak kanseri riskini azaltmak için öncelikle; sigaradan bagimliligindan kurtulmak gerekiyor.”

Yaklasan 31 Mayis Dünya Tütünsüz Günü nedeni ile açiklama yapan Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Nesil Keles, erken tani konulabilmesi sebebiyle, nispeten daha iyi seyirli tümörler arasinda bulunan girtlak kanseri risk faktörlerinin basinda sigaranin geldigini, sigara dumanindaki katranin içeriginde bulunan bazi maddelerin kansere yol açan etkiler yaratarak, hastaligin ortaya çikmasina neden oldugunu belirtti.

Sigara kullanimi birakildiginda bu riskin giderek azaldigini ve girtlak kanserinin erkeklerde kadinlara oranla 10 kat daha fazla görüldügünü söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Nesil Keles, son yillarda kadinlarda sigara içimindeki artisla birlikte, Avrupa ve ABD'deki kadinlarda girtlak kanseri görülme sikliginin arttigina dikkat çekti.

“Girtlak kanserinin ortaya çikmasinda alkolle beraber, sigara kullanimi hastalik riskini artiriyor.”

Girtlak kanserinin ortaya çikmasinda alkolle beraber, sigara kullaniminin hastalik riskini artirdiginin altini çizen Prof. Dr. Nesil Keles; “Tek basina alkol kullaniminin risk faktörü olup olmadigi henüz kesin olarak bilinmiyor. Ayrica lökoplaziler yani yanaklarda ve dilde bulunan beyaz plakalar, akut ve kronik girtlak enfeksiyonlari, virüslere bagli enfeksiyonlar; sesin kötü kullanimi, girtlagi etkileyen ve tahris eden faktörler riskler arasinda sayilabiliyor” dedi.

“Girtlak kanserinde erken tani konabilme sansi yüksek.”

“Girtlak kanserleri, nispeten daha iyi seyirli tümörler arasinda kabul ediliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, bu hastaliga erken tani konabilme sansinin yüksek olmasindan kaynaklaniyor.” diyen Prof. Dr. Nesil Keles, sözlerine söyle devam ediyor; “Erken belirtiler, girtlakta tümörün yerlestigi bölgelere göre farkliliklar gösterebiliyor. Örnegin ses teline yerlesen tümörler ses kisikligina neden olurken, girtlagin üst bölümüne yerlesen tümörlerde yutma fonksiyonu sirasinda agri olabiliyor.”

Ses kisikligi, yutma güçlügü, nefes darligi, kulak agrisi, boyunda sislik ve öksürüge dikkat!

Farkli bölgelerde görülmekle birlikte, girtlak kanserinin erken evrede yakalanmasini saglayacak belirtilerden de bahseden Prof. Dr. Nesil Keles; “Girtlak kanserinin erken evrede yakalanmasi saglayacak belirtiler arasinda ses kisikligi, yutma güçlügü, nefes darligi, kulak agrisi, ileri evrelerde boyunda sislik ve öksürük bulunuyor. Yutma güçlügü bazen hastalar tarafindan nefes darligi, bogazda giciklanma, dolgunluk, yabanci cisim, bogazi sürekli temizleme ihtiyaci ve takilma hissi gibi tarif ediliyor” dedi.

Prof. Dr. Nesil Keles sözlerine söyle devam etti; “Girtlak kanserlerinde tedavi tümörün yerlesim yeri, evresi ve hastanin durumuna göre farklilik gösteriyor. Kanser erken evrede yakalandiginda, hasta soluk fonksiyonu degismeden, sadece sesinin biraz kisilmasiyla sonuçlanacak bir tedaviyle hayatina devam ediyor. Bu tedavi girtlagin yarisinin alindigi bir cerrahi yaklasimla yapiliyor ve tedavi plani tümörün girtlakta yerlestigi yere göre farkli olabiliyor. Bu yüzden tamamen hastaligin bulundugu yere göre bir tedavi yaklasimi uygulaniyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası