Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Amerikan Hastanesi’nden Kanserde Palyatif Bakim Sempozyumu

Amerikan Hastanesi, Hemsirelik Haftasi kapsaminda “Kanserde Palyatif Bakim: Psikososyal Boyut” sempozyumu düzenledi. Sempozyumda kanserli hastalarin yasam sartlarinin iyilestirilmesi için neler yapilabilecegi aktarilirken, günün sürpriz konugu Türk sinemasinin efsane oyuncularindan Filiz Akin oldu.

Kanser çagdas tibbin ve günlük yasamin en önemli ve acil sorunlarindan biri. Amerikan Hastanesi Hemsirelik Hizmetleri Bölümü, kanserli hastalar ve aileleri için evde ya da hastanede özel hazirlanmis kosullarda en iyi hayat kalitesinin nasil sunulabilecegini “Kanserde Palyatif Bakim: Psikososyal Boyut” isimli sempozyumda ele aldi.

Sempozyumda, kanserde palyatif bakim, hasta ve ailelerin psikososyal tepkileri, kanserli çocuklarda aile merkezli bakim, kanser ve stres, kanser ve cinsellik, kanser ve etik yaklasimlar, kanser hastalariyla çalismak, kanserle yasam deneyimleri, kanser hastasi ve kanserli çocugun ebeveyni olmak gibi birçok konu uzmanlar tarafindan degerlendirildi.

Amerikan Hastanesi Hemsirelik Hizmetleri Müdürü Prof. Dr. Seçil Aksayan, düzenledikleri sempozyumla ilgili sunlari söyledi:

Kanser, özel durumlar ve gereksinimlerin varligiyla iliskilendirilebilecek kronik bir hastaliktir. Ayni zamanda kanser çogunlukla tüm aileyi etkiledigi için bir aile hastaligi olarak tanimlanir. Kanser tanisinin konulmasi, hastalarin ve ailelerinin yasamlarinda belirgin degisikliklere yol açar. Bu asamada saglik personelinin görevi hem aileye hem de hastaya bu sorunlarla bas etme, normal yasantinin gerekliliklerini yerine getirebilme konusunda yardimci olmaktir. Kanser bakimi multidisipliner bir ekip yaklasimi gerektirir ve hemsire, kanser bakiminin önemli ve bütünleyici bir elemanidir. Palyatif bakim programlari, kronik ve yasami tehdit edici hastaligi olan ve bu sorunlarla yasayan bireylerin sayisindaki artis ve saglik profesyonellerinin bu hastalarin nitelikli bakimlarina yönelik ilgilerinin artmasi sonucunda son yillarda hizla gelismistir. Yakin zamana dek palyatif bakim yalnizca yasamin son dönemlerindeki hastalar için uygun görülürken günümüzde palyatif bakim ilkelerinin, acinin hafifletilmesi ve yasam kalitesinin iyilestirilmesi hedeflenen hastalarda olabildigince erken dönemlerde uygulanmasi gerektigi genis kabul görmektedir.

Sempozyumun sonunda kanserle uzun süre mücadele ederek M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde tedavi gören ve bu hastaligi yenen oyuncu Filiz Akin, kanserle ilgili anilarini katilimcilarla paylasti. Akin, ”Hastaligin ilk teshisi konuldugunda, ‘niye ben’ sorusunu kendime sormadim. Birçok hasta bu tepkiyi veriyor, ancak bunu sorgulamak zaman kaybi. Günümüzde kanser, tedavisi mümkün olan bir hastalik. Kanser esittir ölüm algilamasi dogru degil. Eskiden hastalik konusunda ilgili ve bilgili degildik. Bu nedenle ölümler daha çok görülüyordu. Ancak bugün hem teknoloji hem de sahip oldugumuz bilgilerle kanserle mücadele ediyoruz. Kanserle mücadelede basta esimin destegi ve doktorum Prof. Dr. Serdar Turhal’in dogru tedavi uygulamalari sayesinde bu hastaligi yendim” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası