Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEL FITIGI NEDENLERI:

Öncelikle bel fitigini tanimlamak, nedenlerini anlamamizi daha kolaylastiracaktir. Omurgamizin alt kisminda yer alan ve 5 adet olan bel omurlari arasinda “disk” adi verilen elastiki kikirdak dokunun asiri yüklenmeler ve/veya yapisinin bozulmasi sonucu bulundugu yerden omurilik kanalina ve bacaga gelen sinirlere dogru yer degistirmesi sonucu ortaya çikar. Bu kikirdak dokunun yapisini bozan nedenlerin basinda yaslilik gelir, ayrica dejeneratif romatizmal hastaliklar, bazi enfeksiyonlar diger nedenlerdir.

Asiri yüklenme nedenleri arasinda ise; obezite (asiri kilo), bazi meslekler (ev hanimi, hamal, insaat isçisi gibi agir islerde çalisanlar, uzun süre oturmak suretiyle masa basi isi yapanlar, garson, ögretmen gibi sürekli ayakta durarak çalisanlar, yogun stres altindaki yöneticiler), ters ve ani yapilan bel hareketleri sayilabilir.

BEL FITIGI BELIRTILERI:

Bel agrisi ile birlikte bir ya da her iki bacaga vuran agri, bacak ve/veya ayaklarda uyusma, ayakta degisik derecelerde güç kaybi, yürümede zorluk, ileri evrelerde idrar kaçirma, iktidarsizlik ve büyük abdest tutamama görülebilir.

BOYUN FITIGI NEDENLERI:

Bel fitiginda anlatilan mekanizmalar boyun fitigi için de geçerlidir. Dolayisi ile nedenler de benzerdir.

BOYUN FITIGI BELIRTILERI:

Boyun agrisi; bir ya da her iki omuz, kol-önkol ve elde agri, sirta ve kürek kemigine yansiyan agrilar, kollarda ve/veya ellerde uyusma, güç kaybi, ileri evrelerde bacaklarda da kasilma ve/veya güç kaybi, yürümede ve denge saglamada zorluk, hatta boyundan asagiya felç durumu ile karsimiza çikabilir.

BEL VE BOYUN FITIKLARI IÇIN KLASIK TEDAVI YÖNTEMLERI:

Her bel ve boyun agrisi fitik anlami tasimaz. Fitiklarin da yaklasik % 95’i ameliyat disi yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu yöntemler arasinda; istirahat ve ilaç (agri kesici ve kas gevsetici) kullanimi, kilo verme, tam ortopedik yatak önerilmesi, yürüyüs, yüzme, egzersiz, fizik tedavi sayilabilir.

KLASIK AMELIYATLARIN DEZAVANTAJLARI:

Günümüzde en geçerli ameliyat teknigi “mikrocerrahi diskektomi” yöntemidir. Adindan da anlasilacagi üzere mutlaka mikroskop kullanilir. Ayrica ameliyathanede mesafe tayini yapilmasinda yararlanilan skopi adi verilen cihazin ve mikrocerrahiye uygun aletlerin de olmasi gerekir. Eger mikrocerrahi teknigin avantajlarini belirtirsek, diger yöntemlerin dezavantajlari da kendiliginden anlasilacaktir.

Mikrocerrahi teknikte oldukça ufak bir yerden (yaklasik 1 cm) girilir. Böylece daha az doku hasari olur, yara iyilesmesi çabuk ve mükemmele yakin olur. Pansuman ve dikis alma sorunu olmaz. Hasta çok hizli bir sekilde ayaklanabilir ve yine kisa bir süre içersinde normal ev ve is yasamina dönebilir.

Fitigin tekrarlama (% 2’nin altinda) ve yara sahasinda enfeksiyon gelisme (yaklasik % 0,5) riski düsüktür. En önemlisi de cerrahiye bagli istenmeyen durumlar (komplikasyon) mikrocerrahi teknikte bariz sekilde (% 0,5’in altinda) düsük olup, bu da hasta açisindan oldukça konforlu ve güvenli bir ameliyat anlamina gelmektedir.

NARKOZSUZ BEL AMELIYATLARININ AVANTAJLARI:

Narkozsuz (epidural anestezi ile) bel ameliyati maalesef hala çok az cerrah tarafindan uygulanmaktadir ancak yakin bir gelecekte öneminin anlasilip, daha da yayginlasacagina yürekten inaniyorum. Bu yöntemde bir anestezi uzmani hekim arkadasimiz belin uygun bir bölgesinden özel igne ile kil gibi ince bir kateteri, kemik ile omurilik zari arasina yerlestirir, buradan bir takim ilaçlarin verilmesi ile ameliyat edilecek bel bölgesinin uyusmasini saglar.

Ancak en önemlisi hastanin bacaklarinda hareketlilik korunur. Bu yöntemle yapilan bel ameliyatlarinin, doktor açisindan avantaji; hasta ile birebir iletisim kurulabilmesi ki bu ameliyat sirasinda ayak ve/veya bacak hareketlerinin kontrolüne olanak saglar. Bacaga gelen sinire en ufak bir temasta hasta bacaginda agri veya bir elektriklenme oldugunu ifade eder, böylece sinire hasar verme olasiligi neredeyse sifira indirgenmis olur.

Hasta açisindan avantajlari; doktorunun ameliyatini gerçeklestirdigini bilmenin verdigi güven ve rahatlama duygusu, müzik dinleme, sohbet edebilme, hatta telefonla görüsme, dergi-gazete okuma konforunun olmasi, genel anestezinin (narkozun) riskli oldugu hastaliklara (kalp Hastaliklari, astim, diyabet, yüksek tansiyon, böbrek yetmezligi vb.) sahip olanlarda, asiri kilolularda daha güvenli bir ameliyat saglamaktadir. Ameliyattan hemen sonra yeme-içme serbesttir. Hasta 2 saat içinde yürütülebilmekte ve ayni gün taburcu edilebilmektedir.

Epidural anestezi tekniginin yan etkisi hemen hemen hiç görülmemektedir. Oldukça güvenli olup, yapilisi açisindan da hastaya verdigi bir rahatsizligi olmadan ve 10 dakika gibi kisa bir sürede gerçeklestirilmektedir.

SONUÇ OLARAK:

Ameliyat önerilmis bel sorunu olan hastalar ameliyat olmaktan degil geç kalmaktan korkmalidir. En kisa zamanda tercihen epidural anestezi altinda mikrocerrahi teknik ile yapilan güvenli ve konforlu ameliyati gerçeklestirecek hekimlerine basvurmalidirlar.

Opr.Dr. Candan HUNDEMIR
Beyin-Sinir-Omurilik Cerrahisi Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası