Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nazar ve Nazar Degmesi Nedir?

Aman Nazar Degmesin…

Birçok kez çevremizde bazi insanlarin bizi etkiledigini ve kötü bir enerji yaydigini düsünürüz. Kendimizi gün boyunca halsiz ve yorgun hissederiz. Halk arasinda nazar olarak bilinen kötü enerji, çogu kisinin etkilendigi ve oldukça kendisini mutsuz hissettigi bir kavramdir. Kendisine nazar degdigine inan kisi mavi boncuk ve nazara etkili geldigine inanilan bir çesit bitkileri yaninda tasir evinde kullanir. Birçogumuz tasidigimiz mavi boncuk sayesinde rahatlar ve kötü gözlerden korundugumuza inaniriz. Peki, insani oldukça rahatsiz eden nazar degmesi ya da göze gelme gibi bir kavram gerçekten var mi? Reem Nöroloji Merkezi kurucusu Dr.Mehmet Yavuz nazar kavraminin insan üzerindeki etkilerini anlatiyor.

Nazar nedir?

“Hayranlik ve asiri begenme esnasinda biraz da kiskançligin etkisi ile gözlerden yayilan isinlarin meydana getirdigi ve genelde bakilan nesnelerin bozulmasi, kirilmasi ya da eger insansa saglinin bozulmasi seklinde tezahür eden olaylar, halk arasinda nazarla açiklanmaktadir.

Nazar etkisinin ve gözden yayilan isinlarin doz ve oraninin insanlarin kizgin, sinirli, heyecanli ve kiskançlik anlarinda daha da arttigi ve tahrip gücünün yükseldigini tahmin etmekteyiz. Bu güç, renkli gözlü insanlarda diger göz renklerine sahip insanlara nazaran daha artmakta ve tehlikeli olmaktadir.”

Biyoenerji ile nazar arasinda bir bag var midir?

“Biyoenerji ile çesitli hastaliklarin tedavi edildigini ya da edilmeye çalisildigini hepimiz bilmekteyiz. Biyoenerji gerçegini artik yavas yavas modern tipta kabul etmeye baslamistir. Surasi bir gerçek ki vücuttan henüz ne oldugunu anlayamadigimiz bir enerji yayilmaktadir. O halde neden gözden de, elektromanyetik, ultraviyole, kizilötesi ya da morötesi gibi isinlar yayilmasin. Bu olgudan hareketle bugün nazari reddeden bilim adamlarinin daha ihtiyatli ve toleransli davranmalari gerektigi inancindayim.”

Halk arasinda nazara oldukça inaniliyor sizin bu konudaki düsünceleriniz nelerdir?

“Bazi insanlarin çok begendikleri insanlara veya esyalara bakislariyla ve sözleriyle zarar verdikleri tarih boyunca görülmüs bir gerçektir. Siz de kendi hayatinizda, aniden bardaginizin kirildigina, vazonuzun veya aynanizin çatladigina, yeni aldiginiz ve üzerine titrediginiz bir esyanin birden bozulduguna sahit olmussunuzdur. Kendinizi çok sihhatli ve zinde hissettiginiz bir aninizda birdenbire halsizlesip, sebepsiz bir yere hastalandiginiz olmustur.

Tüm bu olaylarin sebebini tibbi olarak açiklayamadigimiz nazar etkisinden kaynaklandigi düsünülmektedir.

Her seye ragmen, gerek kültürel olarak gerekse dini bir inanç olarak dünyanin hemen hemen her yerinde milyonlarca insan nazari tanimakta ve ona inanmaktadir. Nazarin mahiyetinin bilinmemesi, onu inkâr etmeyi gerektirmez. Nitekim mahiyeti henüz anlasilmamis nice olaylar vardir.

Nazardan korunmak için kullanilan mavi boncuk gibi seylerin de paratoner vazifesi yaparak, gözlerden yayilan zarar verici isinlari emerek zarar vermelerini önlediklerini düsünmekteyiz.”

Modern tipta nazar nasil degerlendiriliyor? Dünyada nasil karsilaniyor?

“Her seye ragmen modern tip ve bilim adamlari nazari kabul etmekten henüz uzaktirlar. Ama bildigimiz bir sey var ki; Taoizm'e sirtini dayamis Geleneksel Çin Tibbi Teorisi vücutta içerisinde Chi denen hayatî gücün dolastigi, her biri belli iç organlara tekabül eden enerji etik kanallarin varligi fikrinden hareketle son derecede karmasik ve kendi içerisinde tutarli bir “tip metodolojisi ve epistemolojisi” kurmustur ve buna dayanarak uygulanan akupunktur ve benzeri tedavilerin belli durumlarda ise yaradigi Batida da kabul görmeye baslamistir. Modern tip, uzun süre alternatif tibbin akupunktur söylemine karsi çikmis ve kabul etmek istememistir. Bu yüzden metodolojik olarak nazar ve nazar etkisinin, belki de ilerde kabul görmesi mümkün olabilecektir.

Nitekim alternatif Çin tibbi teorisine göre vücutta içerisinde Chi denen hayatî gücünün dolastigi her biri belli iç organlara tekabül eden enerjetik kanallarla ulasarak bu gücün bünyeyi saglam ve dinç tuttugu iddia edilmektedir. Ancak Chi adi verilen hayat gücü, hiç bir zaman somut olarak ortaya konamamistir. Nazar kavrami da tam olarak ortaya konmasa da benim inancima göre modern tibbin ileride kabul edecegi bir kavramdir.”

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası