Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Burun tikanikligi ne zaman ameliyat gerektirir?

Pek çok kisi yeteri kadar nefes alamadigindan yakinir ancak sorunun tam olarak ne oldugunu bilmez. Bazi durumlarda sorun basit enfeksiyonken bazilarinda ise cerrahi müdahale gerektiren bir sorun mevcuttur. Kadiköy Sifa Tip Merkezi - Atasehir Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Hakan Yenice burun tikanikligi ne zaman ameliyat gerektirdigini anlatti.

Burun yapisi hakkinda genel bilgiler:

Burun yüzün ortasinda yer alan ve solunum sisteminin ilk baslangiç organidir. Burnun temel görevleri soludugumuz havayi nemlendirmek, isitmak ve süzmektir. Burun içindeki büyük boslugu iki esit parçaya ayiran bir burun orta bölmesi vardir (septum). Bu bölme burun dis kismina yakin kisimda kikirdak ve daha içeride de kemikten olusur. Burun bosluklarinin yan duvarinda ise burun etleri (konka) vardir. Konkalar burna giren havanin isitilmasi, nemlendirilmesi ve süzülmesine katkida bulunurlar.

Burun tikanikligi ne zaman gelisir?

Burun tikanikligi genel olarak,

a) Burun orta bölmesi egriligi (septum deviasyonu),

b) Burun yan duvar etlerinde büyüme (konka hipertrofisi, konka bulloza, polip)

c) Burun mukozasi sismesi (nezle, rinit, alerjik rinit)

d- Akut ve kronik sinüzitlere bagli gelisir

Tani nasil konur?

Burun tikanikligi yapan nedenlerin tespitinde kulak burun bogaz hekimi tarafinda yapilan endoskopik muayene çok önemlidir. Hekim gerek görürse ek patolojilerin tespiti için radyolojik inceleme (bilgisayarli tomografi) yapabilir. Cerrahi girisim ile burun orta bölmesi egriligi ve burun yan duvar etlerinde büyümelere müdahale edilebilir ve iyilesme saglanabilir. Ancak mukoza sismesi ile ilgili sorunlar (nezle, rinit, alerjik rinit) cerrahi ile giderilemez. Burun tikanikligi kisi için sorun haline gelmisse, yani kisi günün büyük bir bölümünü burundan degil de agizdan nefes alarak geçiriyorsa gece horlamalari oluyorsa operasyon yasam kalitesini düzeltmek için düsünülmelidir.

Burun bölmesi egriligi ameliyati neden gereklidir?

Burun bölmesinin egriligi, hem çevresindeki yüz kemiklerinin farkli gelisimlerine bagli çekilmeler sebebiyle, hem de dogum sirasinda ve erken çocukluk döneminde olusabilen darbeler sonucu olusur. Eger egrilik (septum deviasyonu, asagidaki sorunlara neden oluyorsa ameliyatla düzeltilmesi hasta için yararlidir:

• Burun solunumunun engellenmesi, horultulu solunum,

• Bas/yüz agrisi,

• Tekrarlayan sinüs iltihaplari,

• Girtlak ve brons iltihaplari,

• Orta kulagi havalandiran östaki borusu nezlesi ve orta kulak iltihaplarina egilim,

• Burnun arka bölümü veya sinüslerin ameliyatlari,

• Belli tip burun kanamalari,

Ameliyat nasil yapilir?

Ameliyat burun içinden yapilir. Burun bölmesi üzerindeki örtü (mukoza) kesilir ve burun bölmesinin egri olan kisminin üzerinden ayrilir. Kikirdak ve kemikteki egri ve fazla olan kisimlar çikartilarak veya yeniden sekillendirilerek burun bölmesi düzeltilir. Yani amaç egri olan burun ortasindaki duvari düz bir duvar haline getirmektir. Daha sonra ayrilan mukozanin bu duvara yeniden yapismasi için dikis atilir ve gerekirse nasal silikon kalip yerlestirilir.

Burun yan duvar etlerine müdahale yapilir mi?

Eger burun içindeki etler de (konkalar) çok büyük ve solunumu zorlastiriyorsa, ayni zamanda burun etlerine de müdahale edilebilir. Tedavi seçeneklerinde radyofrekans kullanilarak konka küçültme ve endoskopik konka redüksiyonu yöntemleri mevcuttur.

Hangi anestezi yöntemi uygulanir?

Çok özel durumlar disinda tamamen genel anestezi ile bu ameliyatlari yapmaktadir. Bunun temel nedeni ise hem hastanin, hem de hekimin ameliyat sirasinda daha rahat olmasi ve daha etkin bir cerrahi islem yapilabilmesidir

Ameliyat sonrasi dönem zor geçer mi ?

Ameliyattan sonra burun içine yerlestirilen silikon kalip 48 - 72 saat sonra alinir ve hekim tarafinda burun içi temizligi yapilir. Burun tikanikligi ve buna bagli yakinmalar ortadan kalkar. Burun iyilesme süreci 1 - 2 hafta daha devam eder .Bu dönemlerde agri giderici ilaçlar kullanilmak ile birlikte bir çok hasta agridan çok fazla yakinmaz.

Ameliyat sonrasi burunda sekil degisikligi ortaya çikar mi? Yüzde sislik ve morluk olur mu ?

Ameliyat sonrasi burunda sekil degisikligi olusmaz. Yüzde sisme ve morluklar olusmaz . Burun orta bölmesi egrilikleri düzeltilirken burun estetik cerrahisi de ameliyata eklenerek burun disi degistirilebilir. Ayni anda estetik cerrahisi müdahalesi yaptigimiz hastalarda sislik morluk olabilir.

Hangi yaslarda yapilabilir?

Genel olarak yüzdeki kemik ve kikirdak gelisiminin durdugu 18 yasindan sonra ameliyat yapmak daha uygundur. Buna karsin 50'li ve 60'li yaslardaki hastalarda da yapilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası