Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ GÜNESINE ISIL ISIL DISLERLE GÜLÜMSEYIN

Yaz günesinin kendini göstermeye basladigi bu günlerde dislerinizin rengi ve isiltisiyla göz kamastirmak istemez misiniz?

Memorial Etiler Tip Merkezi Agiz, Dis ve Çene Hastaliklari Bölümü’nden Dt. Hacer Alireisoglu, “Dis beyazlatma yöntemleri” hakkinda bilgi verdi.

Gülerken agzinizi kapatmaniza gerek kalmasin

Bembeyaz ve saglikli dislerle gülümsemek dis görünüsüne önem veren herkesin ortak istegi. Dislerdeki renk degisimleri de özgüven sorunu gibi psikolojik rahatsizliklara neden olan etkenlerin basinda geliyor. Kisi ya asik yüzle dolasiyor ya da gülerken eli ile refleks olarak agzini örtmeye çalisiyor. Ancak ilerleyen teknoloji agiz, dis ve çene hastaliklarinda da pek çok rahatsizligi ortadan kaldirarak yasam kalitesini her geçen gün artiriyor.

Insanlarda dis renkleri tipki ten renkleri gibi farklilik gösterir. Kimileri dogustan sansli olarak bembeyaz dislere sahipken kimileriyse koyu renk dislere sahiptir. Peki neden kisiden kisiye göre dis renkleri degisir?

Yogun çay, kahve ve sigara tüketimi gülümsemenizin bas düsmani

Mine ve dentinin özellikleri, dislerin rengini belirler. Bu nedenle dislerdeki beyazlik bireyden bireye farklilik gösterdigi gibi ayni bireyde belli dönemlerde de farklilik gösterebilir. Örnegin ilerleyen yasla birlikte dis renginde koyulasma görülüyor. Bu fizyolojik bir renklesmedir ve son derece normaldir. Disler fizyolojik renklesme disinda içsel ve dissal etkenlere bagli olarak da renklesme gösterir. Dis kaynakli renklesmenin en önemli sebebi boyar madde içeren yiyecek ve içeceklerin sikça tüketilmesidir. Çay, kahve, kola, visne suyu, sigara ve pipo kullanimi dis yüzeyinde açik kahverengi, siyah renklenmelere sebep olur.

Dis renginiz çocukluk döneminize ait de olabilir

Bazense sebep; dislerin tümü çikmadan, gelisimleri sirasinda “tetrasiklin” ve “fluorür” gibi ilaçlarin kullanimi, geçirilen atesli çocuk hastaliklari ve genetik hastaliklardan kaynaklanan içsel nedenler olabilir.

Dis renginizi 4-5 ton açmak artik çok daha kolay

Nedeni her ne olursa olsun; ister bu faktörlerden biri, ister bir kaçinin bir araya gelmesiyle olmus olsun, renklenen minenin beyazlatilmasi mümkündür. Renklenen dislerin beyazlatilmasi diger restoratif metotlara kiyasla daha ucuz, pratik ve zararsizdir. Dis hekiminiz tarafindan muayenehanede yapilacak ve yine onun kontrolünde evinizde uygulayabileceginiz islemlerle bembeyaz dislere ve isiltili bir gülüse sahip olmak sizin elinizde.

Muayenede beyazlatma ( Office bleaching)

Beyazlatici jel hekim tarafindan dislerin üzerine sürülür ve isik kaynagi belli bir süre bu bölgeye tutulur. Bu islemin ebüyük özelligi, sonucun islemin bitiminde hemen gözlenmesidir.

Evde beyazlatma ( Home bleaching )

Öncelikle hekim tarafindan hastanin agiz ölçüsü alinir ve sadece disler üzerine oturan seffaf beyazlatma plaklari hazirlatilir. Bundan sonrasini hasta evde kendi uygulayacaktir. Beyazlatici jel hazirlanmis olan plagin ön yüzüne sürülür ve tercihen uykuda olmak üzere 6-8 saat agizda tutulur. Bu islem için 1- 4 hafta gibi bir süre yeterlidir.

Her iki yöntemin kombine olarak kullanilmasiyla daha basarili sonuçlar elde edilecektir. + 4, +5 tona kadar dislerin renginde açilma söz konusudur.

Gülümsememizdeki küçük bir degisikligin bile psikolojimiz ve insan iliskilerimiz üzerinde olumlu etkileri hemen fark edilecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası