Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YENI TEKNIKLERLE VÜCUDUNUZU YENIDEN TASARLAYIN

Güzel bir vücudun sirri düzenli diyet ve egzersizden geçiyor. Ancak vücudunuzda memnun olmadiginiz bölümleri degistirmek her zaman bu iki uygulama ile mümkün olmuyor. Ne kadar kilo verseniz de erimeyen sabit yaglar, bacak güzelliginizi gölgeleyen etli diz kapaklari ve spor ile giderilmeyen karin sarkmasi gibi sorunlar estetik cerrahideki yeni teknikler ile birlikte sonlandirilabiliyor.

Memorial Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Deniz Iscen, estetik dokunuslarla vücut sekillendirme yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

KENDI YAGINIZ KÖK HÜCRE GIBI HAREKET EDEREK YÜZÜNÜZDE GENÇLIK RÜZGARLARI ESTIRIYOR

Ilerleyen zamana ve yerçekimine direnemeyen yüzümüz, kemik yapinin üzerinden asagiya dogru kayar. Vücudun farkli bölgelerinde bizi rahatsiz eden yaglarimiz ise tam bu noktada devreye girer. Özel islemlerden geçen yag sayesinde cilt yenilenebilir, bu yaglar zamana direnmenin erken çaresi gibi görünmektedir. Yag dokusunun ihtiva ettigi genç hücrelerin kök hücre gibi hareket etmesi saglanarak cilt gençlestirme islemi yapilir. Yani yüzde gençlesme için kök hücre kullanilmaktadir. Anne karninda yasamin baslamasi ile olusan hücreler, mucize dokulardir. Bu hücreler öyle bir potansiyeldir ki; birkaç hücre toplulugu eriskin bir canliya dönüsür. Iste bütün dokularin gelistigi kök hücreler yasam boyu da vücudumuzda bulunur. Son yillarda fetal dokulardan elde edilen ve degisik dokulara dönüsme potansiyeli olan kök hücrelerin hastaliklarda kullanimi da gündemde. Plastik cerrahide, kaybedilen organlarin yeniden yapimi için bu hücreleri kullanilmasi ile bazi organlarin olusmasi basarildi. Çok yönlü tibbi ve yasal sorunlar olusturan bu konular içinde, estetik amaçla bugün en yaygin kullanilan yöntem, yüzde gençlik terapisi amaciyla yapilan yag enjeksiyonlarini kök hücrelerle zenginlestirme islemidir. Göbek, bacak içi, kalça gibi bölgelerde fazla olan ve çikintiya neden olan yag, küçük bir delikten alinarak yagin içindeki kök hücre ya laboratuvar ortaminda mikroskop ya da özel makineler araciligiyla ayrilir. Bazi özel islemlerle sivi ve hücresel kisimlari birbirinden ayrilan yag dokusu, genç hücrelerden zenginlestirilerek yüze enjekte edilir ve zaman içinde yüzde gençlesme saglanir. Bu yöntem vücudun diger problemli bölgelerinde örnegin travma veya radyoterapi geçirmis kisimlarinda da basariyla uygulanmaktadir. Derideki canlanma ve iyilik hali gözle görülebildigi gibi, altindaki problemler de yagin olusturdugu hacim ile giderilir.

VÜCUT YAGLARINIZ GÖGSÜNÜZÜ DIKLESTIRMEK IÇIN KULLANILABILIR

Vücudumuzu bütün olarak ele alirsak bir organ olarak saymadigimiz ama bizi dis dünyadan koruyan en önemli organimiz olan deriyi, yaglarimizda desteklemek ve korumak mümkündür.

Peki meme gibi vücut disi yerlesimi ile kendini yerçekiminden koruyamayan bir organ için neler yapilabilir? Iste bu noktada yine vücut yaglarinizin gögsünüzü diklestirmek için kullanilabilecegi gündeme geliyor.

Liposuction sonrasi elde edilen yaglar yaslanmakta olan yüzün gençlestirilmesi, canliliginin korunmasi, incelen deri alti dokularinin kalinligini artirarak destek doku olusturulmasinda kullanildigi gibi; küçük ve sarkik gögüsler için deri alti ve kas önü-içi destegi yag enjeksiyonu ile gögüs büyütmede kullaniliyor. Burada artirilan hacim tüm memeye yarim bedenlik bir artis olarak yansir fakat bu tekrar edilebilecek bir islemdir. Yeter ki hastadan yeterli yagi elde edilebilsin. Bir de kanser nedeniyle alinan memelerin yeniden olusturulmasinda, dogustan asimetrilerin düzeltilmesinde çok basarili sonuçlar elde edilmektedir.

MEME KÜÇÜLTME AMELIYATINDA YENI YÖNTEM: “MARKER”

Meme küçüklügünden sikayet eden, bunu yag veya kalici implantlarla çözümleyen hastalar kadar çok büyük gögüslü hastalar da meme operasyonuna ilgili göstermektedir. Büyük gögüsler kader degildir ve yeni cerrahi teknikler sayesinde meme ileride bir soruna neden olmaksizin küçültülebilmektedir. Meme küçültme ameliyatlari hastalari ilerde boyun fitigi olmaktan, sirt agrilarindan korudugu gibi büyük meme içinde gelisebilecek her türlü olusum ihtimalini de azaltir ve erken fark edilmesini saglar. Buradaki yenilikler artik memelerin daha kisa çizgilerle küçültülebildigi, yatay kesinin hemen hemen hiç kullanilmadigi ve meme basi etrafindaki yara izinin dogal meme basi gibi girintili çikintili olusturulmasidir. Küçültme operasyonunun neden oldugu meme basindaki izler yeni bir teknik sayesinde ortadan kalkiyor. Birçok hasta ameliyat sonrasinda meme basi etrafindaki belirgin düz bir izden yakinirken, yeni isaretleme yöntemi (marker) ile daha dogal sonuçlar elde edilmesi saglanmaktadir. Burada amaç dogal olarak açikli koyulu ve düzensiz olan areola (renkli kisim) çevresinin yine ayni sekilde olusturulmasidir. Ameliyattan birkaç ay sonra görülen yara izi sadece meme basindadir ve dikey çizgi hemen hemen yok olur. Oysa hastalarin bu ameliyatla ilgili sikayeti bir damga gibi konik memenin tepesine yerlestirilmis meme basinin hos olmayan görünümüdür. Marker yöntemi kullanilarak yaptigimiz ameliyatlarin sonuçlari hastalari son derece memnun etmektedir.

ÇARPIK BACAKLAR IMPLANTLA DÜZELTILEBILIYOR

Birçok hasta bacaklarini begenmedigi için estetik cerrahlara basvuruyor. Aslinda bu da çok sorun edilmemesi gereken bir konu çünkü vücut yaglari bu bölgelerde de derde deva olabilir.

Yerlesimi esitsiz yaglar, bacak yanlarindan alinarak kalçalara verilebilir. Ayni anlamda üst bacak ve karin yaglari alt kisimlarda bacagin kalinlastirilmasi için kullanilabilir. Yagin zaman içinde bir kismi eriyebilecegi için hareketli bölgelerde birkaç yil içinde bu islemi tekrar etmek gerekebilir. Ama sonuçta alinan doku da otojen bir doku oldugu için tekrarinda bir sakinca yoktur.

Mucizevi özellikleri barindiran yag dokusunun yetmedigi durumlarda teknoloji hastalarin imdadina yetisiyor. Çarpik ve ince bacaklar da implantla düzeltilebiliyor. Bu implantlar genellikle vücuda zararsiz silikondan yapilan güvenli olusumlardir ve kurallara göre uygulandiginda sorun yaratmazlar. Gereginde degistirilebilir veya tümüyle çikarilabilir. Yag dokusu gibi canli olmadiklarinda hacim ve sekil degistirmeleri pek görülmez. Yani burada ameliyatin tekrarlanmasi söz konusu degildir ve hacim ayni sekilde kalir. Bu islemler her mevsimde yapilabilir ancak ameliyat sonrasini serin ortamlarda geçirmek önemlidir. Ilk sislikler 15-20 günde indiginde bacaklardaki yeni görüntü tüm güzelligi ile ortaya çikar.

KUSURSUZ DIZ KAPAKLARI IÇIN…

Ihmal edilen bir vücut bölgesi de dizkapaklaridir. Diz kapaginizdaki kemikli ve düzensiz görünüm için yag enjeksiyonu etkili bir çözüm olabilir. Vücudumuzun canli bir parçasi olan yag dokusu enjekte edildigi yerde hacim olusturmakla kalmayip, üzerindeki deri problemlerinin de düzelmesini saglar. Bunu en güzel örnegini yüzde görmekteyiz. El, diz gibi ilk etapta akla gelmeyen ya da saklamaya çalistigimiz bölgelerde son derece basarili sonuçlar alinmaktadir. Dizlerinizi begenmiyorsunuz ve bu yüzden sürekli kapama ihtiyaci duyuyorsaniz yüzeyel yapilacak bir yag enjeksiyonu ile daha güzel diz kapaklarina sahip olabilirsiniz.

El Üstündeki Lekelenmeler de Gideriliyor

El üstünde lekelenmeler basladiginda, deri incelip ilk burusmalar görüldügünde insanlar bunu yaslilik belirtisi olarak algilayabilirler. Oysa zamaninda yapilan yag enjeksiyonu ile bu görüntüyü yillarca ötelemek ya da tamamen yok etmek mümkün olabilir. Diger islemler gibi zamanlamanin degil ameliyat sonrasinda serin bir ortamda dinlenmenin, sonucun erken alinmasina etki ettigini belirtmek gerekir. Böylece ilk sislikler iner inmez güzel görüntü ortaya çikar.

SARKAN KOLLAR ARTIK DERT DEGIL

Sarkan kollarda yag dokusu vakumla yani liposuction yöntemiyle alinmaktadir. Deri fazlasi genellikle zaman içinde büzülerek yeni duruma uyum saglayacagindan baslangiçta hemen kesilmemeli iz birakmadan kaçinilmalidir. Kolu çepeçevre sararak yapilan içerden bantlama ve askilama islemleri uygun hastalarda güzel sonuçlar vermektedir. Asiri sarkma görülen hastalarda ise son seçenek deri çikartma islemleridir ki; bu operasyonun belirgin iz kalmasina yol açacagi da unutulmamalidir.

KARIN ESTETIGINDE ENDOSKOPIK UYGULAMALAR ÖNE ÇIKIYOR

Karin estetiginde öne çikan endoskopik uygulamalar deri fazlasi olmayan hastalar için tercih ediliyor. Karin derisinde fazlalik, çatlaklar ve gevseme varsa hasta ve doktor birlikte en uygun islemi seçmeye çalisirlar. Burada hastanin beklentileri, yasam tarzi vb rol oynar. Iste bu ikilemler nedeniyle yenilikler hep daha az kesi, daha az ameliyat izi elde etmek için kapali girisimlere yöneliktir. Endoskopik islemler bu yüzden kesfedilmistir ve deri fazlasi olmayan hastalarda küçük kesilerden büyük isler yapmak, örnegin karin kaslarini tamir etmek amaciyla uygulanmaktadir. Deri biraz fazlaysa, mini karin veya tam karin ameliyati ile düzeltme yapmak mümkündür. Saglikli hastalarda kolay atlatilan bu ameliyatlardan “tam karin” ve “mini karin” arasindaki ana fark göbek deligi etrafinda mini karinda kesi olmamasi ve daha kisa bir alt çizgi seklinde yara izi olmasidir. Tam karin ameliyatinda ise göbek altindaki yagli- sarkik deri tamamen atilir ve göbek deliginin çevresinde fazla belli olmayan bir kesi izi kalir. Bu sonuncu yöntemle karin gögüs kemiginden baslayarak karinin en altina kadar kas tamiri ile içerden korse gibi toparlanir ve düz hale getirilir. Özellikle çok dogum yapmis, karin kaslari gevsemis hanimlar bundan büyük fayda görür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası