Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tirnaklariniz Sagliginiz Hakkinda Ne Söylüyor?

Tirnaklar her parmagin ucunda yerlesen, parmak uçlarini koruyan, küçük cisimleri tutmaya yardimci olan, saça benzer sekilde olusan, keratinize hücrelerin yogun ve belirgin oldugu bir yapidir. Tirnaklar yari saydam olduklari için alttaki damar agi nedeniyle pembe renkli görülürler. Tirnaklar altlarindaki tirnak yatagina sikica yapisiktirlar. Tirnaklarin sinirleri ve lenf sistemleri de iyi gelismistir. El tirnaklari 5-6 ay, ayak tirnaklari ise 10-12 ayda dipten uca kadar uzayabilirler. Tirnaklarin mantar gibi kendi hastaliklari oldugu gibi sedef, ekzema gibi bazi deri hastaliklarinda etkilenir ve bozulurlar. Ayrica deri disi bazi organlarin hastaliklari da tirnaklarda çesitli degisikliklere neden olurlar. Iç organ hastaliklarinda en sik görülen tirnak degisikliklikleri sunlardir:

Tirnakta bosalma (Onikolizis): Tirnagin yatagindan ayrilmasidir. Sedef hastaligi, tirnak mantari, parmak uçlarindaki ekzema, bazi ilaçlar, dolasim bozuklukluklari, dogumsal deri bozukluklari, tiroid hastaliklari, asiri terlemelerde görülen bu bozuklugu çesitli travmalar, takma tirnaklar, fazla güneste kalmak da baslatabilir veya siddetlendirebilir. Tirnagini uzatanlarda kendiliginden de onikolizis olusabilir.

Tirnak kirilmalari: En sik nedeni dolasim bozuklugu ve demir eksikligi anemisidir. Ayrica tirnaklarin uzun süre suda kalmasi, sabun, deterjan ve kimyasal maddelere asiri maruziyet de tirnak kirilmalarina neden olur.

Tirnaklarda tabakalanma (onikosizi): Tirnaklarin ucunun baklava hamuru gibi tabakalara ayrilmasidir. Bazi kan hastaliklarinda (polisitemi), AIDS hastaliginda ve bazi pankreas hastaliklarinda (glukagonoma) görülür. Tirnaklarin sik sik islatilip kurumalari, oje, aseton, asiri manikür ve travmalarla da olusur.

Sari tirnak sendromu: Tirnaklarda öncelikle büyüme durur, birkaç ay sonra ise tirnaklar sari veya yesilimsi bir renk alir. Kalinliklari bazen normal, bazen biraz daha kalin olur. Tirnak ayrilmalari, bombelenme, tabakalanma da olabilir. Parmak uçlarinda,yüzde, topuklarda sisme (ödem) olusur. Ayrica bu sendromda akciger ve plevra (akciger zari) hastaliklari da bulunur. Bu üç belirti en sik immün sistem yetmezliklerinde, bazi ilaçlarin kullaniminda (penisilamin), sinir sistemi hastaliklarinda(Guillan-Barre), meme, akciger, mesane kanseri ve lenfomada görülür.

Enine çukur çizgiler (Beau çizgileri) : Tirnagin olusumunda geçici duraklama nedeniyle kizil, kizamik, kabakulak, zatürre, grip, tifüz, yilancik, sarilik gibi enfeksiyonlarda siklikla görülür. Kötü beslenme, kalsiyum, çinko, B3 vitamini eksiklikleri, tirnak çevresi hastaliklari, hormonal hastaliklar, dolasim bozukluklari (Raynaud), dapson, retinoid gibi ilaçlarin kullanimi, arsenik, talyum, flor zehirlenmeleri, sistemik lupus hastaligi nedenleri arasindadir. Bu bozukluk sadece birkaç tirnakta ise tirnagi sik sik geriye itmek, zorlayici manikür, kola turnike uygulamasi,ortopedik sorun gibi lokal nedenlerle olusur.

Kasik tirnak (koiloniki): Tirnak kasigin içi gibi çukurlasir. Demir eksikligi anemisi, polisitemi, koroner hastaliklar, hormon hastaliklari (akromegali, guatr, diabet), sifiliz, mantar hastaliklari, Raynaud hastaligi, beslenme bozuklugu, bag dokusu hastaliklari (skleroderma), kimyasal maddelerle temas, sürekli klavye kullanimi ve sedef gibi cilt hastaliklarinda görülür. Normal çocuklarin ayak tirnaklarinda da olabilmekte ve bunlar kendiliginden düzelmektedir.

Çomak Parmak(Hipokrat Parmagi): Parmaklar trampet bagetine benzer. Ilk kez milattan önce 1. yüzyilda Hipokrat, bir akciger hastasinda(ampiyem) tarif etmistir. En çok parmak uçlari ve dudaklari moraran(siyanozlu) kalp hastalarinda veya akciger hastalarinda görülür. Ayrica karaciger sirozu, kolitis ülseroza (barsagin iltihabi bir hastaligi), ve tiroid hastaliklarinda da ortaya çikabilir. Dolasim bozuklugu veya bazi tümörler gibi lokal hastaliklarda da birkaç parmakta görülür.

Tirnaklarda küçük kanama çizgileri(Splinter hemoraji): Tirnak altina kiymik batmis gibi görünür. Kalp içindeki zarin enfeksiyonu (bakteriyel endokardit), yüksek irtifada yasamak, bag dokusu hastaligi, siroz, barsak solucanlari(trisin), romatoid artrit, mide ülseri, hipertansiyon, sedef gibi deri hastaliklari, diyaliz hastalarindaveküçük travmalardan sonra görülebilir.

Tirnakta beyaz lekeler (Lökoniki) : Kismen veya tüm tirnakta, nokta veya çizgi seklinde, dogumda veya sonradan olabilir. Tüberküloz, nefrit, lenfoma, donuk yaralanmasi, kanser metastazlari, tifo, siroz, cüzam, ülseratif kolit, tirnak yeme, kanser ilaci kullanimi, sert manikür nedeniyle görülebilir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası