Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


0-12 ay bebek beslenmesinde nelere dikkat edilmeli?

Yasamin ilk birkaç yili, sagligin temellerinin atilmasi açisindan son derece önem tasiyor. Çocuklarin saglikli büyüme ve gelismesinin saglanmasinda da dengeli ve yeterli beslenme en önemli kriterler arasinda yer aliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ayse Sokullu bu önemli dönemde bebek beslenmesiyle ilgili bilinmesi gerekenler konusunda bilgi verdi:

Yenidogan bebek

Yenidogan bir bebek için en iyi gida anne sütüdür. Dogal beslenme olarak tanimladigimiz anne sütü ilk 6 aylik bebekler için en iyi beslenme seklidir. Öyle ki, yasamin ilk 6 ayi boyunca, baska hiçbir ek gida gerekmeksizin, anne sütü bebegin tüm ihtiyaçlarini karsilamak için yeterlidir. Bu dönemde bebege ek olarak verilmesi gereken tek destek D vitaminidir.

Neden anne sütü?

Her annenin sütü kendi bebegi için özel olarak yapilmaktadir. Anne sütünde inek sütünde bulunmayan ve laboratuarda üretilmesi mümkün olmayan 100’ den fazla bilesen vardir.

Anne sütü bebegin hassas ve halen gelismekte olan sindirim sistemi için hazirlanmistir. Bu nedenle daha iyi sindirilebilir, daha az kabizlik veya ishal olabilir.

Anne sütünün tuz ve protein içerigi inek sütüne göre daha az oldugu için, yenidoganin gelismekte olan böbregine daha az yük bindirir.

Anne sütüne alerji gelistirme durumu hemen hiç görülmez, bebekler nadiren annenin yedigi ve süte geçen bir gidaya hassas ise buna reaksiyon verebilir. Oysa ki inek sütü bazli formül mamalara her 10 bebekten biri alerji gelistirebilir.

Anne sütündeki kalsiyum, inek sütü bazli mamalara göre daha iyi emilerek bebegin kan dolasimina katilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az pisik görülür.

Anne sütü bebegi çesitli hastaliklardan koruyan bagisiklik maddelerini (antikorlar) bebege vererek bagisiklik sistemini güçlendirir.

Anne sütünün bebegi obeziteden koruduguna iliskin bilimsel arastirma verileri mevcuttir.

Anne sütü verilmesi sirasinda anne ile bebek arasinda çok özel bir bag kurulur. Bu bebegin psikolojik gelisimine de olumlu katkida bulunur.

Anne sütü verilmesi çok rahat bir besindir.

Anne sütünün anne sagligi için de pekçok faydasi vardir.

Yasamin 2.-12. ayinda beslenme

Bebek 6 aylik oldugunda çesitli besinleri sindirme ve sindirim sisteminden kan dolasimina alma, isleme, kullanma ve vücuttan atma kapasitesi, bir eriskindeki kapasiteye yakindir. Buna ek olarak çogu bebekte 6 aydan sonra disler çikmaya baslar. Dislerin çikmasi ile beraber beslenme listesindeki sekerli ve nisastali gidalarin dis çürügü gelismesine etkisi dikkate alinmalidir. Bu dönemden itibaren bebek daha aktif olup, çevresini kesfetmeye baslamaktadir.

Bebeklerde ek gidalara 6 aydan sonra baslanmasi önerilir. Pek çok annede anne sütünün üretilme hacmi 6. aydan sonra bebegin tüm beslenme ihtiyaçlarini karsilamaya yetmeyebilir. Bu nedenle, sadece anne sütü ile beslenmekte olan bebekler için 6 aydan itibaren baslanan ek gidalar, önemli besleyici maddeler içermelidir.

Ek gidalara geçildiginde nelere dikkat edilmeli?

Sebzeler ve meyveler ilk baslanan ek gida olmalidir . Ardindan yogurt denenebilir.

Tahillar demir için iyi bir kaynak oldugundan 7-8. aylarda beslenmeye eklenmelidir.

Kisa süre sonra da et grubu ve en son da yumurta diyete eklenir.

Her seferinde sadece tek bir yeni gida eklenmeli ve yeni ek gidalara baslamak için en az 3-4 gün beklenmelidir. Bu süre, verilen herhangi yeni gidaya karsi bir besin alerjisi gelisip gelismedigini gözlemlemek açisindan önemlidir.

Özellikle 4 ayliktan küçük olup yavas büyüyen (kilo ve boy) bebekler için anne sütü aliyorsa anne sütü, formül mama aliyorsa bu mamanin siklik ve miktarinin artirilmasi gerekir.

Kati gidalara baslaninca, bebekler anne sütü /formül mama alimini azaltirlar. Oysa ki süt, püre yapilmis et ve yumurta sarisi haricindeki tüm kati gidalara göre kalori açisindan daha zengindir ki bu kati gidalar, ek gidalar çizelgesinde daha ileriki aylarda yer alir.

Bebeklere asla sosis, pismemis havuç, patlamis misir, yuvarlak seker ve üzüm gibi yiyecekler verilmemelidir. Bunlar solunum yollarina kaçip bogulmaya neden olabilirler.

Meyve sulari ek gidaya alistirma asamasinda kisa süreli verilebilir ama amaç meyveleri posali püreler seklinde vermek olmalidir. Sadece yiyebilecekleri kadar meyvenin suyu sikilarak verilebilir.

Anne sütü ile beslenen ve saglikli olan bebeklere çok sicak hava veya sivi kaybina yolaçan ishal gibi durumlar disinda su ile takviye yapmak gerekmez.

Bebeklere 12 aydan önce bal verilmemelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası