Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her sey yolundaysa sonuna kadar normal dogum

Gebelik süresince anne adaylarinin kafasini kurcalayan en önemli sorulardan biri dogumu nasil gerçeklestirecekleridir. Uzmanlar, 'sezaryen mi, normal dogum mu?' sorusunu, "Eger bir komplikasyon yoksa; normal dogum tercih edilmesi gereken ilk seçenektir" diye yanitliyor. Oysa yapilan istatistik çalismalar, Türkiye'de büyük merkezlerde yapilan dogumlarin yüzde 80-90'inin sezaryenle gerçeklestigini gösteriyor. Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Nuri Ceydeli,Normal dogum için en önemli nokta kadinin bunu yapabilecegine inanci ve motivasyonudur. Hekiminin de katkisi ile basarilamayacak bir islem degildir. Biraz uzun ve zorlu bir maratondur fakat ip gögüslendigi zaman diger yasanmis tüm ayrintilar unutulmaktadir” dedi.

Gebelik izlemlerinde her sey yolunda gittikten sonra dogum süreci yaklasinca tüm anne adaylarinin merak ettigi; nasil doguracagi konusudur. Benim önerim tibbi olarak herhangi bir engel yoksa normal dogurmalari yönündedir. Bebek çok iri degilse, çogul gebelik söz konusu degilse, bebegin anne karnindaki pozisyonu normalse, plasentada yerlesim sorunu yoksa, annenin kemik çatisinin yapisi uygunsa normal dogum yapmalarini öneririm. Yalniz dogum öncesinde anne adayi ile beklentileri mutlaka ayrintili bir sekilde konusulmalidir. Dogum eylemi basladiktan sonra olacak tüm olasiliklar mutlaka anlatilmalidir. Çünkü birçok hasta bu bilgileri daha önce dogum yapmis arkadaslarindan, internet sitelerinden veya forumlardan aldigi için birçok yanilmalar olabiliyor. En dogrusu kendisini izleyen kadin dogum uzmanindan alacagi bilgilerdir. Dogumun nasil baslayacagi, nasil ilerleyecegi, agrilarin kontrolu, tam dogum asamasinda yapmasi gerekenler, olasi riskler açiklanmalidir.

“Normal dogum sonrasinda günlük hayata dönüs daha hizli oluyor”

Hastalar normal dogum konusunda çok kararli olmadiklarinda, agrilarini kontrol altina alamadiklarinda, sabirsiz olduklarinda, konuya tam hakim olmadiklarinda sikintilar olabilmektedir. Eger kendini bekleyen süreçten tam olarak haberdar olursa sorunsuz dogum yapabilirler. Gebelik süreci sorunsuzsa, bunu normal dogurarak sonlandirmak daha mantiklidir. Hem hasta dogum eylemini bastan sona yasamis, bebegin dogum heyecanini yakinlari ile paylasmis, bebegini dogar dogmaz görmüs, hemen emzirmeye baslamis olacaktir.

Normal dogum sonrasi annenin normal hayatina dönme süresi daha kisa ve daha hizli olacaktir. Eger epizyotomi yapma gerekliligi de dogmamissa bu süreç daha da hizlanacaktir. Fakat normal dogum yapanlarin unutmamasi gereken bir nokta epizyotomileri varsa bu bölgenin bakimini ve hijyenini mutlaka saglama gerekliligidir. Alti haftalik lohusalik periyodunu da geçtiklerinde sezaryen ameliyati olmamalarinin arti katkisini daha fazla hissedeceklerdir. Kanama miktarinin biraz fazla olmasi disinda sezaryene oranla daha güvenlidir.

Bence en önemli nokta; hastanin normal dogum yapabilecegine olan inanci ve motivasyonudur. Doktorunun da katkisi ile basarilamayacak bir islem degildir. Biraz uzun ve zorlu bir maratondur fakat ip gögüslendigi zaman diger yasanmis tüm ayrintilar unutulmaktadir. Anne bebegini kucagina aldigi an itibariyle yeni bir yasam baslamaktadir. Normal dogurmayi basaran kadinlarin çogu bunu diger arkadaslarina da önermektedir. Unutulmamalidir ki dogum eylemi esnasinda tibbi sezaryen gerekliligi dogarsa hasta inatçi olmamalidir, çünkü bebegin oksijensiz kalmasi onda ciddi sorunlara yol açabilir. Her sey yolunda ise sonuna kadar normal dogum.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası