Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deri Kanseri Erken Tanisi Hayat Kurtarir

Deri kanseri tüm kanserler içinde en sik görülenidir. Her on yilda bir deri kanseri görülme sikligi yüzde 2 oraninda artmaktadir. Günümüzde deri kanserini bilimsel olarak artirdigi bilinen en önemli etken ise günestir. Diger faktörler kronik yaralar, deri tüberkülozu, yara izleri, arsenik gibi bazi kanserojen maddeler, kseroderma pigmentozum gibi bazi kalitsal hastaliklar cilt kanserlerine zemin hazirlayabilir.

Üç tip deri kanseri vardir.

Bazal Hücreli Karsinom

Tüm kanserler ve deri kanser türleri içinde en iyi huylu olanidir. En sik görülen deri kanseri türüdür. % 85 bas, boyun bölgesinde görülür. En çok açik tenli, mavi gözlü, sarisin ve günes yanigi gelisme riski yüksek olan insanlarda görülür. 1-2 cm boyutuna ulasmalari için aylar yillar gereken çok yavas ilerleyen tümörlerdir. Bu kanser tipi neredeyse hiç metastaz (diger organlara siçrama) yapmadigi için bazi otörlerce kanser olarak kabul edilmez. Ancak Uzun süre tedavi edilmezse derinin altindaki kemige kadar ilerleyebilir. Tedavisi cerrahi olarak çikarilmasi veya radyoterapidir.

Squamöz Hücreli Karsinom

Bu deri kanseri deri de kabarikliklar veya kirmizi kabuklu yaralar seklinde ortaya çikabilir. En sik kulak, yüz, dudak ve agizda görülür. Bazal hücreli karsinomanin tersine diger organlara yayilabilir. Erken yakalandiginda tedavi orani yüksektir. Bazal hücreli karsinoma ve Squamöz hücreli karsinomada tedavi basarisi % 95’tir.

Malign Melanoma

Malign melanom melanositlerin (derimize rengini veren pigment hücreleri) yapilarinin bozularak kontrolsüz çogalmasiyla gelisir. Lezyonlarin bir kismi var olan bir ben üzerinde gelisirken; bir kismi da normal bir cilt zemininden (saçli deri, tirnak yatagi,ayak tabani gibi alanlar üzerinden) gelisir. Erken evrede tani konuldugunda etkin bir sekilde tedavi edilebilir. Ancak bu dönemde tani konulamazsa; hizla bölgesel lenf dügümlerine, ardindan tüm vücuda yayilabilir ve tedavi sansi önemli ölçüde ortadan kalkar. Malign melanom deri kanserleri içinde en kötü huylu olanidir ve birinci derecede çocukluk çaginda günes yanigi geçirmek sorumlu tutulmaktadir.

Malign melanoma gelisme riski yüksek olan insanlar:

Açik tenli, açik renk gözlü, kizil-sari saçli veya kolaylikla günes yanigi gelisebilen deri tipine sahip kisiler

Uzun süre veya aralikli olarak yogun günes isigina maruz kalmis kisiler

Ailesinde deri kanseri malin melanom olan kisiler

Büyük dogumsal benler(Konjenital dev killi nevüs)

Anormal (atipik) görünümlü (displastik) nevüsü olan kisiler

Dogumsal çok sayida benleri olanlar

Malign Melanomdan Korunma

Melanom için en önemli tetikleyici faktör günestir. Hayat boyunca maruz kaldigimiz ultraviyole dozunun % 80'nini ise yasamimizin ilk 18 yili içinde aliriz. Bu nedenle özellikle bebek, çocuk ve gençlerin günesten korunmasi cilt kanseri açisindan hayati önem tasir. Kisisel risk faktörlerinin iyi bilinmesi özellikle de displastik (atipik) ben veya diger risk faktörlerine sahip olan kisilerin, ultraviyole isinlarindan korunma konusunda çok dikkatli olmalari gerekmektedir.

Özellikle yaz mevsimiyle birlikte tatillerde;

Günesin çok dik geldigi 10.00 - 16.00 saatleri arasinda günes temasindan kaçinilmali,

En az 50 faktör günes koruyucu kullanmali

Günes koruyucular günese çikmadan 30 dakika önce uygulanmali ve 2 saatte bir tekrarlanmalidir

Günesten koruyucu kremler yalniz güneslenirken degil, günlük yasamda da, özellikle yüz, boyun, ense, eller, kollar gibi sürekli olarak günese maruz kalinan vücut bölgelerine kullanilmali

Siperlikli sapkalar takilip,beyaz renkli günesi tutmayan yazlik kiyafetler giyinmeli

6 aydan küçük çocuklar direkt günese maruz birakilmamali

Çocuklarin oyun alanlarinin gölgede olmasina özen gösterilmeli

UV isinlarina karsi korumali günes gözlükleri kullanmalidir.

Erken Tani Nasil Konulur?

Kisisel Cilt Muayenesi

Risk grubundaki her bireyin araliklarla kendi benlerini ve tüm derisini gözlemlemesi önerilir. Bu rutin gözlem sirasinda var olan benlerde saptanan sekil ve renk degisiklikleri özellikle bendeki belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon, kanama, kabuklanma ve kasinma cilt kanserine isaret edebilir.

Bununla birlikte unutulmamalidir ki malign melanom lezyonlarinin büyük bir kismi normal cilt zemininde; saçli deride, tirnak yataginda da gelisebilir. Bu nedenle tüm deri de ortaya çikan degisiklikler izlenmelidir. Yeni gelisen degisik görünümlü, hizli büyüyen bir lezyonun saptanmasi durumunda da acilen bir dermatologa bas vurulmalidir.

Cilt hastaliklari uzmani önce çiplak gözle lezyonu degerlendirir, Melanoma süphesi uyandiran lezyona dermatoskopi ile bakilir ve kesin tani için biyopsi alinir.

Dijital Dermatoskopi

Deri melanomunun ilk belirtileri, benin büyüklügünde, seklinde renk ve çapindaki degisikliklerdir. Bu degisiklikler(ABCD kurali) bende A.Asimetri, B.Border(kenar) düzensizligi, C.Color(renk) degisikligi (tümüyle benin rengi koyulasabilir veya daha açik renkli olabilir veya benin yapisinda birden fazla renk degisimi gözlenebilir. D.Diameter(çapta) genisleme veya kabarikliginin artmasi seklinde olabilir.

Dijital dermatoskopi ile benlerin haritasi olusturularak noktasal lokalizasyonlari belirlenir ardindan her bir ben için dermatoskopik görüntü alinir ve kayit edilir. Bende izlenen süpheli degisiklikler matematiksel olarak hesaplanarak malign melanom riskini gösteren bir indekste olusturur. Bu indeks erken tanida ve tedavinin planlanmasinda çok yardimcidir. Çiplak gözle erken evre melanom tani sansi düsük iken dijital dermatoskopik inceleme ile %90 lara çikar. Ayni zamanda dermatoskopi ile lezyonlar kayit edilebildigi için bir sonraki muayenede degisimlerin saptanmasi ve incelenmesi kolayca yapilabilir. Kesin tani deri biyopsisi ile konulur.

Erken evrede tani konuldugunda tedavi sansi yüksektir. Ancak bu dönemde tani konulamazsa; hizla ilerleme ve diger organlara yayilma özelligi olan bir kanser oldugu için tedavi sansi önemli ölçüde azalir.Bu sebeple Melanomda Erken tani çok önemli ve hayat kurtaricidir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Ayfer Aydin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası