Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyon TIR’i üçüncü kez Türkiye yollarinda

“Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyasi bu yil 11-17 Mayis’ta düzenlenecek. Prof. Dr. Sükrü Sindel: “Hipertansiyon gizli bir katil. 2025 yilinda hipertansiyonlu hasta sayisi 1,5 milyari asacak. Hastalik artik yalnizca yaslilarda degil, bebeklerde bile görülüyor. Tuz, en önemli faktörlerden. ABD’de tuza sinirlama getiren yasanin benzeri bizde de sart.”

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi’nin, T.C. Saglik Bakanligi’nin onayi ve destegiyle düzenledigi “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyasinin üçüncüsü basliyor. Iki yilda 60 bini askin kisiye ulasilan kampanya kapsaminda Hipertansiyon TIR’i ile 11 - 17 Mayis tarihleri arasinda Sivas, Eskisehir, Kocaeli ve Istanbul’da taramalar yapilacak, vatandaslara hipertansiyon konusunda bilgi verilecek.

Boehringer Ingelheim’in ana sponsorlugunda, Novartis, Pfizer, Glaxo Smith Kline, Omron ve Scania’nin destegiyle hayata geçirilen “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyasiyla bir hafta içinde 1500 km yol yapilarak 35 bin kisiye ulasilmasi hedefleniyor.

Hipertansiyonun dünyada ölüm sebepleri arasinda ilk sirada yer aldigini belirten Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi Baskani Prof. Dr. Sükrü Sindel, “Ülkemizdeki her 4 ölümden 1’i, tansiyonun kontrol edilmesi ile önlenebilir. Amacimiz, toplumda hipertansiyonla ilgili bilgi, tutum ve davranis degisikligi yaratmak, Türkiye’nin hipertansiyon istatistiklerini iyi yönde degistirmektir. 10 yilda tüm Türkiye’yi kapsamayi hedefliyoruz” dedi.

“Ülkemizde her 10 kisiden 3’ünde hipertansiyon var”

Hipertansiyonun dünyada görülme sikliginin giderek arttigini ifade eden Prof. Dr. Sindel, “2000’li yillarin basinda dünyada 972 milyon hipertansif vardi. Yillar içinde hizla yükselen bu rakamin 2025 yilinda 1,56 milyari bulacagi tahmin ediliyor. Hipertansiyonun bu kadar hizli yayilmasinda endüstriyellesmenin rolü büyük. Beslenme aliskanliklarinin fast-food tarzi beslenmeye kaymasi ve tüketilen tuz miktarinin artmasi, insanlarin masa basi islerde daha fazla çalismasi dolayisiyla yetersiz fiziksel aktivite, diyabetin görülme oraninin artmasi gibi nedenler, bu düsündürücü rakamlardan sorumludur” seklinde konustu.

“ABD tuzu sinirlayip saglikta milyarlarca dolar tasarruf saglayacak”

Asiri tuz tüketiminin, hipertansiyonun en önemli nedenlerinden biri oldugunu dile getiren Prof. Dr. Sindel, “Tuz demek hipertansiyon demek. Saglik konusundaki

hassasiyetiyle bilinen Amerika Birlesik Devletleri bu konuda dügmeye basti. Bu yil yürürlüge girmesi hedeflenen yasa uyarinca, hazir gida üreticileri ve restoranlar ürünlerine tuz limiti koymak zorunda olacak. ABD Saglik Bakanligi, her yil yüz binlerce Amerikalinin kalp krizi ve felç geçirmesine neden olan asiri tuz tüketimini yüzde 10 oraninda düsürmeyi ve saglik giderlerinden 32 milyar dolar tasarruf elde etmeyi hedefliyor. Hipertansiyonun bu ülkeye yillik maliyeti 75 milyar dolara yakin. Benzer bir yasanin ülkemizde de hayata geçirilmesi, hipertansiyonla mücadelede önemli bir adim olacaktir” dedi.

“Bebeklerde bile rastlaniyor”

Hipertansiyonun artik her yas grubunun hastaligi olarak kabul edildigini ve genetik bir özellik de tasidigini dile getiren Prof. Dr. Sindel, “Geçmiste tansiyonun yasa bagli olarak yükseldigi düsünülürdü ve yasli kisilerde ortaya çikmasi normal kabul edilirdi. Günümüzde bu inanis terk edildi. Anne-babada hipertansiyon olmasi, hastaligin çocukta görülme olasiligini yüzde 50'ye çikariyor. Günümüzde hipertansiyona bebeklerde bile rastlaniyor” diye konustu.

“Ilk adim, bu gizli katilin farkina varmak”

Ülkemizde hipertansiyonun görülme sikliginin 6 yilda yüzde 31’den 41’e yükseldiginin altini çizen Prof. Dr. Sindel, sunlari söyledi:

“2003’te yaptigimiz Türk Hipertansiyon Prevalans Çalismasi’nda saptadigimiz yüzde 31,8’lik görülme oraninin 2009’da “Türkiye’nin tansiyonunu ölçüyoruz” projesi kapsaminda yapilan taramada yüzde 41,1’e yükseldigini gördük. Bununla birlikte, halkimizin tansiyon ölçtürme aliskanliginin güçlendigini de gözlemliyoruz. 2003’te halkimizin yüzde 32’sinin daha önce hiç tansiyon ölçtürmedigini belirlemistik. Bu rakamin, ‘Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz 2009’ projesinde yüzde 10’lara kadar geriledigini görmekten mutluluk duyuyoruz. Hipertansiyonla mücadelede ilk adim, bu gizli katilin farkinda olup düzenli tansiyon ölçtürme aliskanligi kazanmaktir.”

Hipertansiyon TIR’i 11 Mayis’ta Sivas Kongre Binasi yani, 13 Mayis’ta Eskisehir Vilayet Meydani, 15 Mayis’ta Kocaeli pazar alani, 16 Mayis’ta Kadiköy Meydani, 17 Mayis’ta da Besiktas Meydani’nda taramalar yapacak. TIR’in ugradigi illerde ayni zamanda saglik ocaklarinda ve kamyon kooperatiflerinde ölçümler yapilacak, vatandasa bilgi brosürleri dagitilacak. Rock grubu Gripin de projeye verdigi destek kapsaminda 17 Mayis günü Besiktas’taki tarama etkinligine katilacak.

2009 kampanyasinin ayrintili verilerine ve hipertansiyonla ilgili detayli bilgilere www.turkiyenintansiyonu.org ve www.turkhipertansiyon.org adreslerinden ulasilabilir.

Hipertansiyon hakkinda

Dünya Saglik Örgütü verilerine göre hipertansiyon “önlenebilir ölüm nedenleri” içinde ilk sirada.
2025’te dünyada hipertansiyon görülme sikliginin %60 artacagi ve Türkiye için artis hizinin %80 olacagi öngörülüyor.
T.C. Saglik Bakanligi verilerine göre, ülkemizdeki her 4 ölümden 1’i, tansiyonun kontrol edilmesi ile önlenebilir.
Hipertansiyonu önlenmedeki en önemli adimlardan biri, tuz tüketimine kisitlama getirmek. Ülkemizdeki tuz tüketimi, saglikli bir yasam için önerilen miktardan yaklasik 3 kat fazla. Asiri tuz tüketimi yillar içinde hipertansiyon gelisimine davetiye çikariyor.
Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz - 2009 kampanyasi sonuçlarina göre;
Türkiye’de hipertansiyonun görülme sikligi %41,1
Istanbul: %43,1
Ankara: %41,9
Antalya: %34,4
Tansiyonu ölçülenlerin yüzde 10,5’i daha önce tansiyonunu ölçtürmemis.
Ölçtürmemis olanlar içinde hipertansif orani: %25,9
Ölçtürmüs olanlar içinde hipertansif orani: %42,9
Tansiyonu ölçülenlerin yüzde 26,7’si sigara kullaniyor.
Halkin yüzde 35’i tansiyonun yüksekligi için ilaç kullanmiyor.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi hakkinda

1995 yilinda Ankara’da kuruldu. Hipertansiyon ve getirdigi sorunlarla mücadele amacini benimseyen dernek, bu mücadele kapsaminda Ankara’da sürekli egitim toplantilari, degisik yörelerde üniversitelerle isbirligi içinde bölgesel egitim toplantilari ve yillik kongreler düzenliyor. Dernegin Baskanligini Prof. Dr. Sükrü Sindel, Baskan Yardimciligini Prof. Dr. Sehsuvar Ertürk, Genel Sekreterligini ise Prof. Dr. Ülver Derici yürütüyor.

“Türk Hipertansiyon Prevalans Çalismasi”, “Türk Hipertansiyon Insidans Çalismasi” ve “Türkiye'de Tuz Tüketimi ve Hipertansiyon” baslikli bilimsel çalismalar yapan dernek, 2006 yilindan bu yana “Dünya Hipertansiyon Günü” ve 2008’den bu yana da “Dünya Tuza Dikkat Haftasi” kapsaminda etkinlikler düzenliyor

Dernek, ülke çapinda sosyal sorumluluk projeleri de gerçeklestiriyor. Bu kapsamda 2008 yilinda halk için “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz Projesi” hayata geçirildi. Projeyle, dernegin kurulus amaci dogrultusunda, halkin yüksek tansiyon konusunda farkindaligini artirmak, tansiyonun yapabilecegi tibbi durumlar hakkinda bilinçlendirmek, hastaligin önlenmesi ve tedavisi konusunda yapilabilecekler hakkinda bireyleri bilgilendirmek hedefleniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası