Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABI GIYMENIN ZARARLARI

Günümüzde ayak bilek burkulmalarina, ayak agrilarina, su toplamalarina sebep olmasina ragmen moda olan siki ve yüksek topuklu ayakkabilar kadinlar tarafindan giyilmektedir. Sarkicilar ve dans eden sanatçilar gösteriler ve sovlar sirasinda dev ayakkabilar giymektedirler. Bunlarin arasinda sovlarda 25cm’e kadar yükseklikte topuklu ayakkabi giyenler bile vardir. Yapilan bir arastirmada ekonomik olarak kötü dönemlerde, 1930 ve 1970lerde, Amerika’da topuk yüksekliginin arttigi bulunmustur. Bunun bir kaçis yolu olabilecegi düsünülmüstür. Topuklu giymek bacaklari uzun göstermesin, kadinlari daha ince ve uzun göstermesine ragmen ayak bilek burkulmasi, çekiç parmak deformitesine sebep olmasi, agri yapmasi ve nasir olusturmasi gibi kötü sonuçlara da yol açar.

Doktorlar kadinlarin aci veren ayakkabilar giyecegini bilirler. Eger kadinlar ayaklarini korumak için bazi yöntemler uygularsa sikâyetleri azaltabilir. Ayrica modaya uymak demek daima yüksek topuklu ayakkabi giymek anlamina da gelmez.

Hangi ayakkabi?

Ayakkabi seçiminde çok genis bir yelpaze vardir. Yüksek topuklu ayakkabi giymek her zaman güzel olmayabilir. Bu nedenle ayakkabi seçiminde ister düz olsun ister topuklu olsun ayakkabinin dengesi iyi olmalidir. Ama mekanik olarak dengeli ve rahat olmasi kadinlar için kullanilacagi anlamina gelmez. Kendini iyi ve güvenli hissettiren ayakkabilar rahat olmasa da tercih edilebilir. Buna ragmen ayak içinde iken aci veren ve “bugün bir an önce bitse” dedirten ayakkabilar seçilmemelidir.

Kadinlar genellikle rahat ayakkabilar giyin tavsiyelerini göz ardi ederler. Ama topuklu ve siki ayakkabi giyenlerin gün içinde ara ara ayakkabilarini çikartmalari, ya da geceleri giymelerini önerilir. Genellikle ayagin rahatligi için 5cm yüksek olmayan ayakkabilar tavsiye edilir. Yüksek topuklu ayakkabi giyildiginde sadece ayak degil diz ve belle ilgili problemlerin artacagi bilinmektedir. Ayagin ön kismina ve parmaklara asiri yük binmektedir. Basparmagin altindaki sesamoid denen küçük kemikçiklerde ödem veya kiriklara yol açabilmektedir. Sikisan parmaklarin sinirleri zedelenebilir, agri, uyusukluk veya ignelenme hissi gibi sikayetlere sebep olabilir. Yapilan bir çalismada ayak problemleri ile yüksek topuklu ayakkabi giyme arasinda iliski bulunmus, 1900 kisinin %29’unda genç yasta yüksek topuklu giyenlerin ileri yasta daha çok ayak problemi yasadigi gösterilmistir.

Kore’de yapilan bir çalismada yüksek topuklu ayakkabi giyenlerde diz çevresi kaslarin yürüme sirasindaki dengesini degistirdigi gösterilmistir. Yüksek topukluda zorlu yürüyüsler veya hareketler yapmak ayak bilegi çevresi baglarinin da zedelenmesine sebep verir. Ayrica ayak bilek burkulmalarina sebep olarak gerek bag kopmalarina gerekse kiriklara yol açabilmektedirler.

Son zamanlarda yüksek topuklu ayakkabi ile yürüme kurslari bile açilmistir. Agirligi önden daha arka kisma verip hamstring (bacak arkasi) kaslarin daha çok kullanilmasinin agrilari ve problemleri azaltacagi söylenmektedir. Topuklu ayakkabilar güzel ve çekici görünebilirler ama moda olan aci çekmek degildir. Ömür boyu üzerinde durdugumuz ayaklarimizi çok sikintiya sokmamamiz gerekir. Ayak problemlerini çözmek veya tedavi etmek zordur, bu nedenle olmasinin önlenmesi daha önemlidir.

Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü
Doç. Dr. Onur Tetik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası