Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Basarili bir burun ameliyatina etki eden önemli ögeler nelerdir

Her ameliyat gibi estetik burun ameliyati da birçok seyin bir arada düsünüldügü bir prodüksiyondur. Bu islem öncesinde, islem sirasinda ve sonrasinda yapilacak manevralar hastanin durumuna ne kadar uygunsa basari sansi o kadar artar.

Hasta faktörü:

Burnunda sekil bozuklugu oldugunu düsünen hasta doktora basvurdugunda problemin ne oldugunu dogru olarak görüyor olmalidir. Hastadan profesyonel bir analiz beklenmez, ancak gene de problemi gerçege yakin bir biçimde görebilmeli ve muayene eden doktor tarafindan anlatilanlari anlayabilmelidir. Hasta çevreden ögrendigi bilgiler çerçevesinde ameliyatina ait bazi tahminlerde bulunmus olabilir ama gerçekte ne yapilmasi gerektigini doktorundan ögrenmeli, onun anlattiklarini dikkatle dinlemelidir. Burun yüzün en önünde ve ortasinda yer aldigi için çok dikkat çeken bir anatomik yapidir. Pozisyonu nedeni ile insani dis görünüsünde, yüzün bütünü ile uyumlu ve kusuru olmayan bir burun önemli rol oynar. Basarili bir burun ameliyati geçiren hasta bu ameliyatin iyi etkilerini mutlaka görür ve pozitif olarak etkilenir. Ancak hasta bilinç düzeyinde veya bilinçaltindan, yapilacak burun ameliyatinin, hayatinin baska yönleri ile ilgili istedigi sekilde gitmeyen islerini düzeltecegi beklentisini tasiyorsa hayal kirikligina ugrayabilir. Sosyal hayattaki aksakliklar, okul basarisizligi, es veya arkadaslarla geçimsizlikler, isten memnun olmama gibi seyler, iyi yapilmis bir burun ameliyatindan bazi hastalarimizin bekledigi kadar etkilenmeyebilirler.

Hasta yapilacak ameliyatta imkanlarin sonsuz olmadigini, burnunun basindan takip ettigi bir aktrisin burnuna tipatip benzemeyebilecegini anlayacak durumda olmalidir. Yapilacak burun baska yerlerden temin edilecek malzeme ile yapilacak degildir. Ameliyatin, hastaya kendi burnunda yapilacak bazi degisikler ile, hosa gidecek, kendi yüzünün bütünü ile uyum saglayacak bir görüntü elde edilecegi açiklanmalidir. Bu anlatilanlari 'hastanin beklentisi gerçekçi olmalidir' veya 'hastaya ameliyat hakkindaki gerçekler, ameliyattaki imkanlar anlatilmalidir' diye özetleyebiliriz.

Patolojinin degerlendirilmesi:

Degerlendirme doktor tarafindan yapilacak bir islemdir. Yaygin kaninin aksine, standart bir burun ameliyati yoktur, patolojileri düzeltmeye yönelik cerrahi islemler ve manevralar vardir. Amaç hem sekli kusursuz, hem de hastanin yüzüne uygun bir burun elde etmek ise, her hastanin analizi yapilmali ve her hasta için ayri bir ameliyat plani çizilmeli, bu plan ve beklenen sonuç ise hastaya anlatilmalidir. Kimi hastada burun küçültülecekken, kimi hastada, tam tersine, burun çatisina ilave yapmak gerekebilir, bazi hastalarda kemikte ameliyat yapmaya gerek yoktur, bazisinda ise kemigi kesmeden iyi bir sonuç almak imkansizdir. Hastanin sert doku miktarinin yetersiz kaldigi durumlarda ise kulak veya kaburga kikirdagi kullanilarak, veya burundan elde edilecek kikirdak kisimlari ile bu eksik giderilmeye çalisilir. Degerlendirme ve planlama safhasinda bilgisayar yardimi veya el ile hastanin fotografi üzerinde yapilacak çizimler doktorun hastaya analizi ve planlamayi anlatmasini kolaylastirabilir. Bu çizimlerin de ameliyatin kendisi olmadigi, yapilmak istenen manevralari göstermek üzere kullanildigi hastaya her firsatta tekrar edilmelidir.

Doktor faktörü

Rinoplastiyi yapacak olan doktorun bu konuda saglik bakanligi tarafindan tescil edilmis bir kurumda ihtisas yapmis ve diplomasini almis bir hekim olmasi gerekir. Ülkemizde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi egitimi üniversite ve egitim veren devlet hastanelerinde yapilmaktadir.

Doktorun kendi ameliyatlarina baslamadan önce yeterli bir süre daha tecrübeli bir cerrahin ameliyatlarinda bulunarak prosedürlere alismasi uygun sayilir. Rinoplasti uzun yillardir yapiliyor olmasina ve bu konuda çok bilgi birikmis olmasina ragmen plastik cerrahlar ara vermeksizin ameliyatlarla ilgili kolayliklar ve hasta yararina olacak degisiklikler yapmakta ve bunlar mesleki yayin organlarinda, kongrelerde meslekdaslarla paylasilmaktadir. Bir doktor bu yenilikleri ne kadar yakindan takip eder ve uygun bulduklarini kendi pratigine alirsa basari sansi o kadar yükselir. kisacasi, doktorun en bastan uygun bir plastik cerrahi egitimi almis olmasi, sonra da konu hakkindaki gelismeleri takip etmesi gerekli sartlardir.

Ameliyathane sartlari

Rinoplastinin yapilacagi yer ameliyathanedir. Bu ameliyathane saglik bakanligi tarafindan 'hastane' veya 'ayaktan cerrahi merkezi' olarak onaylanmis bir kurumun ameliyathanesi olmalidir ve bakanligin belirledigi bütün sartlar kurum tarafindan yerine getirilmelidir. Hasta emniyeti disinda, doktorun da ameliyat sirasinda rahat ve kaygisiz çalisabilmesi için gerekli bütün imkanlarin seferber edilmis olmasi gerekir. Doktor ameliyati disindaki seyleri ne kadar az aklina getirirse, ne kadar kaliteli ve tererli malzeme ile çalisirsa, ameliyatina o kadar iyi yogunlasabilir, basari sansi da o kadar artar. Ameliyatta verilen anesteziyi uygulayan uzmanin da burun ameliyatlari konusunda bir süre çalismis ve özelliklerine aliskanlik kazanmis olmasi önemlidir. Ameliyathane personeli ve hemsirelerinin de bu konuda tecrübeli olmasi cerrahin isini kolaylastirir.

Ameliyat sonrasi bakim

Birçok estetik cerrahi ameliyatindan sonra oldugu gibi, rinoplastide ameliyat sonrasi bakim uzun vadeli sonuç üzerinde etkili olur. Öncelikle ameliyat sonrasindaki erken iyilesme döneminde doktor tarafindan tavsiye edilen dinlenme süresine uyulmasi gerekir. Ameliyat sonrasi ilk birkaç haftadaki istirahat ve sedanter hayat, sonraki aylarda olacak olan iyilesmeyi hizlandirir. Iki ila üç hafta sonra normal günlük hayatina dönecek olan hastanin ilk 1.5 ay boyunca burnuna darbe almamasi çok kritiktir. Daha sonra günlük hayatina serbest olarak devam edebilir. Rinoplastinin en son halini almasi genellikle birbuçuk - iki yilda gerçeklesmektedir. Bu süre zarfinda hasta periyodik olarak doktor tarafindan görülür ve gerekirse bazi ilaçlar veya masajlar önerilebilir. Takip sirasinda alinacak bazi tedbirlerle sonuçlar daha istendigi gibi olabilir. Çok önemli olan bir konu da hastanin kendi genel sagligina ne kadar dikkat ettigidir. Ameliyatin emniyeti ve sonrasindaki iyilesme hastanin saglik kurallarina ne kadar uyduguna çok baglidir. Tütün kullaniminin yara iyilesmesini bozdugu bilinmektedir. Hastalardan, eger kullaniyorlarsa, tütün mamullerini ameliyattan en az iki hafta evvel kesmeleri istenir. Agir beden eforu degilse de (sportif faaliyetler), vücudu strese sokan normalden az uyuma, asiri alkol alimi, kötü beslenme, tütün, sicakta ve günes altinda uzun süre kalma gibi faktörler de iyilesmenin gecikmesine, hatta istenmeyen sekilde iyilesmeye neden olabilir.

Görülebilecegi gibi, iyi bir sonuç alinabilmesi için yapilacak rinoplasti bir ameliyat degil, hasta, doktor ve doktora yardim eden diger doktorlar, saglik personeli ve fizik sartlarin da katildigi bir prodüksiyondur. Bu prodüksiyonda yer alan her ögenin de sonuç üzerinde bir digeri kadar önemi vardir.

Amerikan Hastanesi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü
Dr. Murat Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası