Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUM BÜYÜYOR AMA KONUSMUYOR!

Memorial Atasehir Hastanesi Kulak Burun Bogaz Bölümü'nden Doç. Dr. Yezdan Firat, çocuklarda gecikmis konusma hakkinda bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Gecikmis konusma bir çocugun yasitlariyla benzer konusma becerilerini saglayamamasi olarak tanimlanabilir. Bir çocuk yasiyla uyumlu beklenen konusmayi saglayamiyorsa bu bir “konusma bozuklugu” olabilir, veya “gelisimsel dil gecikmesi” olabilir. Herhangi bir organa bagli olarak konusmada bozukluk olmasina “organik konusma bozuklugu”, herhangi bir organda bozukluk olmadan ortaya çikan duruma “islevsel konusma bozuklugu” denir.

KONUSMA BOZUKLUGU KULAK BURUN BOGAZ KAYNAKLI OLABILIR

Bir çocukta konusmanin olabilmesi için dil (lisan) becerisi gelismis olmali, ses üretimi yapilabiliyor olmali ve konusma islevini yerine getirecek organlarda bozukluk olmamalidir. Bu durumda zekâ, isitme, görme, agiz boslugu, üst hava yollari, akcigerler ve bunlari besleyen sinir sistemi ve kas sisteminin dogal olmasi gerekir. Bu nedenle gecikmis konusmasi olan bir çocukta konusma bozuklugu varliginin belirlenmesi için göz, kulak burun bogaz, beyin, sinir sistemi ve kas- iskelet sistemi problemleri arastirilmalidir.

Konusmada gecikmenin en önemli nedenlerinden biri isitme azligi olmasidir. Isitme azligi dogumsal olabilecegi gibi sonradan kazanilmis da olabilir. Çocuk daha önceden duyarken yeni baslayan bir isitme azligi olabilir. Çocugun yüksek sesleri duymasi, bazi sesleri (sadece pes sesler, sadece tiz sesler) duymasi o çocukta isitme kaybi olmadigini göstermez ancak konusmanin baslamamasina neden olabilir. Bu nedenle konusmasinda gecikmeden süphelendigimiz çocukta detayli bir isitme degerlendirmesi yapmak esastir. Edinsel (sonradan olma) isitme kaybinin en sik nedeni sik üst solunum yolu geçiren çocuklarda orta kulak havalanmasinin bozulmasiyla ortaya çikan durumlardir. Bunun yaninda fark edilmeyen bir (submukozal) damak yarigi, dil bagi varligi gibi agiz içi problemleri de geç konusma veya konusma bozuklugu yapabilir.

KBB, çocuk nörolojisi ve çocuk psikiyatrisi, bu çocuklardaki patolojiyi ortaya koymak için birlikte çalisir. Organik bozukluklarin olmadigi saptanan çocukta problem islevseldir. Sorun islevsel konusma bozuklugu olabilir veya gelisimsel dil gecikmesi olabilir. Islevsel (fonksiyonel) konusma bozuklugunda ise herhangi bir organik neden yoktur. Bu durumda da en çok psikiyatrik rahatsizliklar arastirilmalidir

ÇOCUK “BEKLE-GÖR” YÖNTEMI ILE TAKIP EDILEBILIR

Konusma için tüm bireyler içinde bulundugu topluma ait olan dili (lisan) kullanir. Çocukta dil gelisiminin tamamlanabilmesi için öncelikle dili anlamali, sonra dili kullanabilmelidir. Biz bunlara “alici dil” ve “ ifade edici dil” diyoruz. Henüz konusamayan bir çocukta dili anlamanin gelismis olmasini bekleriz. Eger alici dil becerisi gelismisse kabaca beyin ve sinir sistemi açisindan bir sorun olmadigi düsünülebilir. Böyle bir çocuk henüz konusmamaktadir ancak “bana topu getir”, “oyuncagini dolaba koy” gibi komutlari yerine getirebilmektedir. Alici dili gelisen ancak ifade edici dili henüz olusmamis 18-20 aylik çocuklarda gelisimsel dil gecikmesi olabilir. Bu durumda çocuk “bekle-gör” yöntemiyle izlenebilir ancak bu arada diger patolojiler arastirilarak dislanmalidir. Bu çocuklarda genelde ailede geç konusan ana, baba veya kardes öyküsü mevcuttur.

GECIKMIS KONUSMADAN SÜPHELENILECEK DURUMLAR:

-Her bebek 3-6 aylik oluncaya kadar anlamsiz sesler çikarabilir ve bu o çocukta isitme kaybi olmadigini göstermez. Saglikli dogan her bebekte mutlaka isitme taramasi yapilmalidir.

-6-12 aylik bebek “ba ba ba”, “ma ma ma” gibi anlamli sesler çikarmaya baslamalidir.

-12 aylik bebek “evet”, “hayir” gibi komutlari anlamali, ismiyle çagirildiginda bakmalidir.

-12-16 ay arasinda “dede”, “baba” gibi anlamli 1-2 kelimesi olmalidir.

-24. ay tamamlandiginda 5-10 kelimeli bir kelime dagarcigi gelismis olmalidir.

-24-36 ay arasinda “bu ne?”, “top nerede?”, “ben kimim?” gibi sorulari anliyor ve anlamli cevap veriyor olmalidir.

-24-36 ay arasinda 2 veya 3 kelimeli cümleler kurabiliyor olmalidir.

-36. aydan sonra kullandigi kelimeler yabancilar tarafindan anlasiliyor olmalidir.

-4-5 yasinda basit bir olayi anlatabiliyor olmalidir.

-7 yasinda karmasik bir olayi anlatabiliyor olmalidir.

GECIKMIS KONUSMANIN NEDENI ARASTIRILMALIDIR

Çocugun isitmesine ve konusmasina engel olusturan patolojiler arastirilmalidir. Psikolojik bir engel varligi sorgulanmalidir. Daha sonra yasiyla uyumlu gelisim testi, zeka testi degerlendirmeleri yapilmalidir. Ayrica kas ve sinir sistemini etkileyebilecek rahatsizliklar arastirilmalidir. Tüm bunlar normalse konusmada gecikmeye neden olabilecek çevresel faktörler irdelenmelidir.

GECIKMIS KONUSMAYA NEDEN OLAN DURUMLAR

- Ailesel dil gecikmesi

- Gelisimsel dil gecikmesi

- Prematüre dogum veya büyüme gelisme geriligi

- Iki dil konusulmasi, sag el- sol el kullanilmasi gibi çatisma yaratan durumlar

- Isitme kayiplari, isitmenin algilanmasi bozukluklari.

- Dil bagi, yarik damak-dudak gibi agiz içi problemleri

- Otizm, zekâ geriligi yapan hastaliklar

- Psikososyal uyaran eksikligi

-“Üzerine titrenen çocuk”; çocuga konusma firsatinin verilmemesi

DIL EGITIMI TÜM GÜNÜ KAPLAMALIDIR

Bir çocugun geç konusmaya baslamasinin nedeni dil yetisinden yeterince yararlanamamasindandir. Bu nedenle bu çocuklarin ayni zamanda olabildigince erken saptanmasi büyük önem tasimaktadir.

Olasi nedenler arastirilip ortaya konduktan sonra nedene yönelik tedavi yapilir. Hiçbir organik rahatsizligi olmayan, ailede geç konusma öyküsü olan yakini bulunan çocuk “bekle-gör” yöntemi ile takip edilebilir. Erkek çocuklarin kiz çocuklarina göre gelisimsel dil gecikmesine daha yatkin oldugu bilinmektedir. Bu süreç içerisinde çocugun dil egitimine katkida bulunmalari için ana-baba'lara egitim önerilir. Çocuklarla yeterli ve etkin iletisim kurulmali, konusmalari için firsat verilmelidir. Çocugun istedigi bir sey için önce bunu sözel olarak ifade etmesi beklenmeli, sonra istedigi sey gerçeklestirilmelidir. Günlük iletisim çocuga soru yöneltilerek ve cevaplamasi için zaman ayrilarak sürdürülmeli, çocugun kisa öyküler olusturma çabasi saglanmalidir. Çocugun yakin çevresindeki tüm bireyler çocukla birlikte olduklari her ani egitim olarak düsünüp dogru konusma örnegi vermeli ve çocugun konusmasi için firsat saglamalidirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası