Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bir bakicida aranan özellikler neler olmalidir?

Sadece çocuk gelisimi açisindan baktigimizda bir bakicida mutlaka olmasi gereken en temel özellikler konuskanlik ve sevecenliktir. Zihinsel gelisim, bir çocugun ne kadar konusma duyduguyla yakindan iliskilidir. O nedenle bütün günü çok az konusmayla geçiren, sözel iletisimi eksik bir kisi ideal bir bakici olamaz. Bu bakimdan bakicinizin depresif egilimden uzak, canli bir kisi olmasi çok faydali olacaktir. Sevecenlik derken kastedilen sey ise çocugunuzla yüz yüze, birebir oyunlar oynamaktan keyif almasi; besleme, uyutma gibi günlük rutin aktiviteleri yaparken içten, sicak ve iletisime açik olmasi gibi özelliklerdir. Bakiciyla görüsmeniz sirasinda 'Söyle oldugunda üzülmüstüm', 'Suna çok sevinmistim' 'Bu olaydan su sekilde etkilenmistim' gibi duygularindan bahseden bir kisi oldugunu fark ettiyseniz bu da bir avantaj olacaktir. Günlük etkilesimlerde duygulardan bahsedildigini duymak çocuk gelisimine büyük katki saglar. Çocugun saglikli gelisimi açisindan sart olan bu özelliklerin ötesinde elbette ki anne baba olarak sizin kisisel degerleriniz de çok önemlidir. 'Kontrolü eline alan birini mi yoksa dediklerimizi harfiyen uygulayan birini mi istiyoruz?' 'Hijyene verdigi önem ne düzeyde olmali?', 'Güvenlik konusundaki bilgisi ve yaklasimi nasil olsun?' gibi kisisel degerlerinizi de bakici seçerken mutlaka isin içine katmalisiniz. Kisisel degerleriniz dogrultusunda uygun bakicinin hangi özelliklere sahip olmasi gerektigini önceden belirlemek dogru seçimi yapmak için ilk adimdir. Bazen çok sayida görüsme yapan anne babalar, aradiklari özellikleri görüsmeler sürecinde netlestirdiklerini fark ederler.

Güvenilebilir bir bakici nasil bulunur? Dogru seçime nasil karar verilir?

Bakiciya güvenebilmek için neye ihtiyaciniz oldugunu önceden belirleyin: Mesela, çocuk bakimi ve gelisimiyle ilgili bir egitim almamissa, bilgisi yoksa nasil güvenebilirim diye düsünüyor olabilirsiniz. Ya da güvenebilmem için önceden tanidigim biri olmasi sart diyor olabilirsiniz. Ya da Istanbul'da sabit bir adresi olmayan bir kisiye güvenmekte zorlanacaginizi düsünüyor ve yabanci bakicilarla rahat edemeyeceginizi hissediyor olabilirsiniz. Ya da çok genç birine referanslari ne olursa olsun güvenemem diyebilirsiniz. Bakiciya temel bir güven duygusu duyabilmeniz için gereken seylerin neler oldugunu belirlemek dogru karari vermeniz için yardimci olur.

Güven kriterlerinizi belirledikten sonra referanslari kontrol edin ve bakicinin daha önceden çalistigi kisilere net sorular sorun: 'Serpil Hanim'in hangi özelliklerini seviyorsunuz?', 'Çocugunuz Serpil Hanim’la neler yapmaktan hoslaniyordu?', 'Herhangi bir sorun yasadiniz mi ya da Serpil Hanim'in hoslanmadiginiz bir özelligi var mi?', 'Bu problemle nasil basa çiktiniz, Serpil Hanim ne yapti, siz ne yaptiniz?', 'Serpil Hanim'i içtenlikle tavsiye eder misiniz?’ gibi sorular sorabilirsiniz.

Çocugun bakiciya alisma süresinde anne ve bakiciya düsen görevler nelerdir?

Çocugun bakiciya alisma sürecinde en azindan birkaç haftaligina çocugun daha önceden bag kurdugu ve güvendigi anne, büyükanne ya da eski bakici gibi bir kisinin yanlarinda bulunmasi gerekir. Çocugunuzu bir anda tanimadigi ve alisik olmadigi bakiciyla yalniz birakmamalisiniz. Çocugunuzun bakiciya alisma sürecinde fiziksel olarak yakinda bulunun ama biraz da ikinci planda kalmaya gayret gösterin. Örnegin, oyun sirasinda siz de çocugunuz ve bakiciyla birlikte yerde oturuyor olun ama daha çok konusan, oyuna eklemeler yapan, etkilesim baslatan bakiciniz olsun. Bu sirada, bakicida çocugun kendisine alismasini engelleyen bir tavir sezerseniz bakiciyi uyarma sansiniz da olur. Çocugunuza bakiciyi sevecen ve olumlu bir tavir içinde tanistirmak ve sizin de bakiciyi sevdiginizi ve güvendiginizi göstermek çocugunuz için çok faydali olur. Alisma sürecinde bakicinin da anlayisli, yumusak ve sabirli olmasi gerekir. Bakici, çocugun ilk basta olabilecek olumsuz ya da çekingen tavrini kisisellestirmeden kararli sekilde çocukla iliski kurma çabasina devam etmelidir.

Bakiciyla çok zaman geçiren bebek anneden uzaklasir mi?

Çalisan bir anne olmaniza ragmen çocugunuza düzenli olarak zaman ayiriyorsaniz çocugunuzun birincil bag kurdugu yetiskin siz olursunuz. Örnegin, hafta içi günde 2-2,5 saat çocugunuzla birlikte olma ve hafta sonlarini daha yogun bir sekilde çocugunuzla birlikte geçirme firsatiniz oluyorsa bu durum anne-çocuk iliskisi bakimindan sagliklidir. Çocuklarin annelerine olan birincil bagi sürdürürken diger kisilere de bag kurabilme kapasitesi vardir. Çocugunuzun kendisini seven, kendisiyle ilgilenen bir kisiye daha sahip olmasi yasamini zenginlestirir ve güvenini arttirir. Çocugunuz için gün içinde sizden bakiciya sonra bakicidan tekrar size geri dönmesi günlük rutininin keyifli bir parçasi olabilir. Eger bakiciniz çocugunuza gerektigi sekilde bakma becerisine sahip ve çocugunuzun yasaminda sürekli bir kisiyse çocugunuzun onu sevmesine izin vermenin hiçbir sakincasi yoktur.

Anneden ayrilamayan ve bakicisi ile anlasamayan çocugun bakiciya olan tavri nasil degistirilebilir?

Yeni bir duruma alismanin bir zaman meselesi oldugunu unutmamaliyiz. Eger bakici, çocuga iyi sekilde bakma ve onunla iyi iletisim kurma becerisine sahip biriyse çocugunuz önünde sonunda ona alisacak ve sevecektir. Ancak bu alisma sürecinin ne kadar zaman alacagi çocugun önceki deneyimleri, kaç yasinda oldugu, karakter özellikleri gibi durumlara bagli olarak degisebilir. Çocugunuzun bakiciya olan tavrini olumluya çekmenin birinci adimi sizin bakiciyi sevmeniz ve desteklemenizdir. Daha sonra çocugunuz ve bakiciyi adim adim bas basa birakmaya gayret göstermelisiniz. Çocugunuz bakicidan hem sevgi görmeli hem de yeri geldiginde bakicinin kendisine sinir koydugunu deneyimlemelidir. Bu sekilde aralarinda bir güven iliskisi kurulacaktir. Bakici konusunda ebeveyn olarak dikkat etmeniz gereken en önemli sey bakicinin sürekliligidir. Sik degisen bakicilar çocugunuzun hem alismasini zorlastirir hem de güven duygusu gelisimine zarar verir.

Sinem Olcay
Uzman Psikolog/Pedagog
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası