Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alisveris Bagimliligi Borç Batagina Sürüklüyor…

Arkadaslarinizla olmak yerine alisverise gidiyorsaniz, hiç ihtiyaciniz olmayan ürünleri satin aliyorsaniz, paraniz yokken bile alisveris yapma isteginizin önüne geçemiyorsaniz, alisveris bagimlisi olabilirsiniz. Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz alisveris bagimliliginin tedavi edilebilir bir psikolojik bozukluk oldugunu söylüyor.

Artik bagimlilik kavramini alkol, sigara, uyusturucu bagimliligi gibi maddelerin yanisira bazi davranislar için de kullaniyoruz. Is, alisveris, spor bagimlisi gibi. Peki kimler alisveris bagimlisidir ve alisveris bagimliligi kiside ne tür sorunlara yol açar? Nöroloji Uzmani

Dr. Mehmet Yavuz konuyla ilgili açiklamalarda bulundu.

Alisveris bagimlisi kimdir?

“Bütçemizin elverdigi ölçüde giyim, esya, yiyecek gibi ihtiyaçlarimizi karsilamak için yaptigimiz alisveris, üzüntü, sikinti, yalnizlik gibi duygularin giderilmesi için yapiliyorsa ve bu olumsuz duygulari gidermek için her seferinde alisverise basvuruluyorsa bagimlilik söz konusu demektir. En önemli göstergesi kisinin ihtiyaci olmadigi ve aldigi ürünleri kullanmadigi halde kendine engel olamayarak alisveris yapmaya devam etmesidir.”

Alisveris bagimliligi kiside ne tür sorunlara yol açabilir?

“Alisveris bagimliligi; diger bagimliliklarda oldugu gibi, sorunu yasayan kisiye ve yakinlarina ekonomik ve psikolojik açidan çok zor zamanlar yasatabilecek önemli bir sorundur. Markalarin pazarlama stratejileri ve medyanin reklam sektörünce kullanimi gelistikçe alisveris bagimlilarinin sayisi da artmaktadir. Hersey mutlu mesut giderken asil problemler, ihtiyaçlar ve kazancimiz arasindaki dengenin bozuldugu zamanlarda ortaya çikar. Harcamalarimizi kontrol edemedigimizde, yakin çevremizden satin aldiklarimizi, harcama miktarimizi saklamaya basladigimizda ve kredi kartlari borçlarini ödeyemedigimizde tehlike sinyalleri çalmaktadir. Alisveris için yapilan harcamalar yüzünden aile ve çevre ile sorunlar yasanmaya baslar.”

Nedeni nedir?

“Aslinda tüm bagimliliklarin ortak bir paydasi vardir. Bagimli kisiler maddeleri, duygusal bosluklarini doldurma biçimi ve yüzlesmekte zorluk çektikleri yanlarindan gizlenecek bir perde gibi kullanirlar. Alisveris bagimliliginda da, kisiler satin alma davranisiyla bu duygulari yaratirlar. Alisveris bagimlisi çogunlukla rastgele alisveris yapar. Alisveris sirasinda kisi mutlu, güçlü, yeterli ve rahatlamis hissetse de, sonrasinda yogun olarak suçluluk ve kendine kizginlik duyar. Kendine verilen sözler kisa sürede bozulur ve döngü kendini daha da borçlandirarak sürdürür. Tekrarlanan süreçlerde satin alinanlarin verdigi kisa süreli iyilik duygusunun yerini alan suçluluk, zamanla artarak depresyona sebep olabilir. Ayrica alisveris bagimliligi depresyonun yani sira, anksiyete bozukluklari, alkol, madde bagimliligi, yeme bozukluklari gibi bazi ruhsal hastaliklarla birlikte de görülebilir. ”

Alisveris bagimliligi sadece kadinlarda mi görülür?

“Alisveris bagimliligi kadinlarda daha sik görülmekle birlikte erkeklerde de yasanmaktadir. Nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak arastirmalar bu kisilerin genellikle benlik degerlerinin düsük oldugunu gösteriyor; bu nedenle giyim ve mücevher en çok satin alinan seyler olup, bunlar dis dünya tarafindan en çok dikkat çeken objelerdir. Bayanlar daha çok giysi, parfüm ve mücevher, erkekler ise elektronik, otomobil ya da hirdavat satin alirlar.”

Alisveris bagimliliginin tedavi edilmesi

Bagimliligin temel ilkeleri, alisveris bagimliligi tedavisi için de geçerlidir. Olayin farkinda olmak, karar vermek, eyleme geçmek gerekiyor. Alisveris bagimliligindan kurtulmak için psikolojik destek, bireysel ve gurup tedavi, aile ve arkadas destegi oldukça önemlidir. Bunun yanisira alinabilecek kisisel önlemler sunlardir:

• Eger böyle bir bagimliliginiz oldugunu düsünüyorsaniz daha çok nakit para ile alisveris yapmaya yönelin, böylelikle ödeyemeyeceginizin üzerinde kredi harcamamis olursunuz.

• Bir alisveris listesi yapin ve o listedekiler disinda birsey almamaya özen gösterin.

• Alisverise yalniz çikmamaya özen gösterin. Yaninizda sizi frenleyecek birilerinin olmasi oldukça önemli.

• Kendinizi kötü hissetiginiz anlarda rahatlamak için yürüyüse çikin veya egzersiz yapin.

• Alisverisle ilgili aliskanliklarinizi degistirip sadece ihtiyaciniz olan seyleri alip ihtiyaci olmayan seyleri almamak üzerine çalisma yapabilirsiniz.

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası