Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR YORGUNLUGUNUN YAN ETKISI CINSEL ISTEKTE AZALMA

Mevsim degisiminde biyolojik ritm etkileniyor. Bu degisime bagli olarak uyku düzensizlikleri, kas kramplari, eklem agrilari, istah azalmasi ve kadinlarda adet düzensizlikleri ortaya çikiyor. Prof. Dr. Sedat Özkan, bahar yorgunluguna bagli olarak cinsel isteksizlik, güçsüzlük, asiri unutkanlik, konsantrasyon düsüklügü gibi sorunlar yasandigina dikkat çekti.

Tüm canlilar gibi insanlarin da biyolojik bir ritmi var. Dis etkenler ise biyolojik ve davranissal olarak gözlenen bu uyum degisikliklerini belirler. Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi, Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dali Baskani ve Onkoloji Enstitüsü Psikososyal Onkoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Sedat Özkan, mevsim edgisikliginiin etkisini söyle özetledi: “Mevsim geçisleri öncelikle hormonal sistemi etkiler. Vücudun yeni çevresel degisikliklere alismasi ve hormonal sistemin yeniden dengeye girmesi zaman alir. Ilkbahar doganin uyanisini, canlilik ve tazelenmeyi temsil eder ve ask mevsimi olarak anilir. Bununla birlikte bazi kisiler de cinsel isteksizlik, güçsüzlük, asiri unutkanlik, konsantrasyon düsüklügü gibi sorunlar yasamaktadir.”

ILKBAHARDA MANIK OLUYORUZ

Özkan, “Biyolojik ritm (sirkadien döngü) ve limbik hipotalamo-hipofiz eksen, bazi uyku ve duygudurum bozukluklarinin ortaya çikmasinda rol almaktadir. Birçok psikiyatrik bozuklukta mevsimsellik bulundugu gözlenmis ve kis ile depresyon, ilkbahar ile mani ve çevresel aydinlanma derecesi ile intihar arasindaki iliski ortaya konmustur. Hepimizin bildigi gibi bahar aylarinda ortaya çikan uyku düzensizlikleri, kas kramplari, eklem agrilari, istah azalmasi, kadinlarda adet düzensizlikleri bahar yorgunlugu olarak siklikla ifade edilir” dedi.

ISHAYATINDA MOTIVASYON DÜSÜYOR

Normal doga sartlari, canliligin devamina zemin hazirladigi için bahar gelisini, doganin uyanisini görmek insana huzur verir. Prof. Dr. Sedat Özkan, günümüzde ise tam tersi bir etki yarattigina dikkat çekti: “Günümüz sartlarinda dogadan uzaklasan insan ise bu hazlari yasayamadigi için bahar aylarini da motive edici olarak degil, kimi zaman yataktan bile çikmak istemedigi duygusal inis çikislar yasadigi bir zaman dilimi olarak yasiyor. Motive olmaktan çok, is kapasitesinde düsüs yasamaktan sikayetçi oluyor.”

BAHAR REÇETESI

Humanite Psikiyatri’den Psikolog Zeren Okçuoglu, neseli bir bahar dönemi için kolay uygulanabilecek önerileri siraladi:

Alkol tüketimini azaltmak

Hoslandiginiz insanlarla görüsmek

Fiziksel aktiviteleri arttirip (yürüyüs, spor vb.) doganin uyanisina bedenin uyum saglamasina izin vermek

Bol bol güneslenerek isigin biyoritm üzerindeki etkisinin artmasini saglamak yararlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası