Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR ESTETIGINDE ERKEK SAÇ, KADIN BOTOKS DERDINDE!

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte estetik islemlerin sayisi da artiyor. Eskiden yalnizca kadinlarin ilgi alanina giren estetik, artik erkekler için de çekim unsuru. Günümüz erkekleri, estetik yöntemler yardimiyla dis görünüslerinde begenmedikleri unsurlari degistirmek istiyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Estetik, Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Sükrü Yazar, bahar mevsiminde erkeklerin daha çok saçsizliktan sikayet ederek saç ektirdiklerini, kadinlarin ise yüzlerine botoks yaptirdiklarina dikkati çekiyor. Kisacasi doganin yenilenmesiyle birlikte, kadinlar da erkekler de bahara ve yaza yenilenmis olarak girmeyi önemsiyor.

Ancak kadinlarin botoks uygulamalarinda çok önem verdikleri ve israrla vurguladiklari bir nokta var. O da yüzlerinin sanki maske takmis gibi olmamasi. Botoks isleminin çok uygun dozlarda, yüz anatomisi iyi incelenerek yapilmasi önem tasiyor. Aksi takdirde kadinlarin sik yakindiklari bir konu olan ‘maske yüzler’ ortaya çikabiliyor.

Doç. Dr. Sükrü Yazar, botoks basta olmak üzere bahar estetikleri hakkinda merak edilen sorulari yanitliyor:

Botoksu maske yüz yaratmadan uygulamak mümkün degil mi?

Bu hekimin marifetidir. Botoksu plastik cerrahlar ve dermatoloji hekimlerinin disindaki kisilerin uygulamamasi gerekiyor. Birkaç haftalik kurslara giderek sertifika alan, hiç bransi olmadigi halde botoks uygulayanlar var. Botoksu kaslarin anatomisini çok iyi bilip uygulamak gerekiyor. Tip kitaplarindaki isaretlenmis noktalara bakarak botoksu standart bir sekilde uygulamaya kalkarsaniz, her anatominin kisiye özel yanlari oldugu noktasini gözden kaçirirsaniz, çengel kaslar, sasirmis yüz ifadesi, sarkmis gözkapaklari gibi sonuçlar kaçinilmaz olur. Biz plastik cerrahi hekimleri olarak sadece botoks uygulamakla kalmiyoruz. Yüzdeki hangi kaslarin yaslaninca ne olacagini biliyoruz. Bu nedenle sonuçlarimiz daha dogal oluyor. Burada isin sirri, botoks yapildigini hekimden ve hastadan baska kimsenin anlamamasidir. Botoks uygulamasi sayesinde kisinin alnindaki, kaslarindaki ve göz kenarindaki kirisikliklar kayboluyor. Botoks uygulamasinin dogal ve güzel yapildigi kisiler, çevrelerindeki insanlardan yüzün gençlesmis gibi iltifatlar aliyor.

Botoks yüz germe ameliyatlarini azaltti mi?

Genel olarak yüz gençlestirme sadece botoksla olmaz, sadece dolguyla, sadece germeyle olmaz, bunlari kombine etmek gerekiyor. Bu da hasadan hastyaya degisiyor, bir yüzde sadece botoks yeterli olabiliyor. Bir baskasinda ise yeterli gelmiyor. Bu nedenle botoksla dolguyu kombine etmek gerekebilir. Daha dogrusu büyük bir hasta grubunda, germe ameliyatlari, yag enjeksiyonu, botoksu birlikte uygulamak zorunda kaliyoruz. Botoks ve dolgular yapilan yüz ameliyatlarinin oranini azaltmadiysa da erteleyebiliyor. Ancak bazi yüzlerde asiri sarkma, gevseklik oluyor, bu yüzleri germe ameliyatinin disinda gençlestirip daha saglikli bir görüntüye kavusturmak mümkün degil.

Estetik ameliyatlarin mevsimi var midir?

Estetik ameliyatlar eskiden mevsimlere uyarlaniyordu. Yaz dönemi peeling, dermabrazyon, gibi yüzde soymayi gerektiren islemleri yapmiyoruz. Yüzü soymaktan kaçiniyoruz. Havalar çok sicak olunca liposuction yapmiyoruz, çünkü korse giymek gerekiyor. Gözkapaklari, burun ameliyatlarini uyguluyoruz. Yaz döneminde estetik ameliyatlar tatile girildigi için azaliyor. Insanlar ameliyat olup eve baglanmak istemiyor, günesten korunmak gerekiyor. Yaz döneminde yurtdisindan gelen hastalar artiyor. Avrupa'da yasayip Türkiye'de tatil yapmak için gelen ve ameliyat olan hastalar artiyor.

Burun estetigi çok talep gören bir islem. En iyi burun hangisidir?

Benim için en iyi burun daha önce ameliyat edilmemis burundur. Daha önce ameliyat edilmediyse kikirdak, kemik yapilari saglamdir, istedigim gibi sekil verebilirim. Daha önce birkaç kez ameliyat edilmis olanlar sorunlu burunlardir. Uygun yerlerden kesilmemistir, yeniden sekillendirmek gerekebilir.

Iyi burun estetiginin ölçüsü nedir?

Kisinin yüz yapisi çok önemli. Biz burun ameliyatini yaparken burun sekline göre degil, yüzündeki oranlara önem vererek yapiyoruz. Çok küçük delikli, ince derili minik bir burunda da sorunlar olabilir. Çok büyük burun da sikinti olabilir. Ancak burada burnun küçük ya da büyük olmasi degil, kisiyi estetik olarak da fonksiyon olarak da rahat ettirecek islemin yapilabilmesidir.

Baharda vücut estetigi anlaminda en çok hangi ameliyatlar yapiliyor?

Vücut estetiginde, en sik istenilen meme protezleridir. Açik kiyafetleri daha güzel tasiyabilmek için kadinlarda meme estetigi büyük önem tasiyor. Bu nedenle meme küçültme, diklestirme, liposuction islemlerini sik yapiyoruz. Yaz döneminde mayo ve bikini giyecegi için kadinlar karin bölgesindeki estetik görünteye de çok önem veriyor. Karindaki sarkmalarin giderilmesi, bunun disinda kol germe, kalça, popo diklestirilmesi, bacak germe ameliyatlarini da yaza girmeden çok sik yapiyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası