Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


3D (ÜÇ BOYUTLU) FILMLERI veya TV DIZILERINI SEYRETMEK SIZLERI HASTA EDEBILIR MI?

Gözlerimizin alisik olmadigi sekilde saatlerce 3D filmleri seyretmek, sagligimiz açisindan ciddi sonuçlar dogurabilir. Yapilan arastirmalar, her gün saatlerce üç boyutlu görüntü seyretmeye alisik olmayan gözlerimiz için bazi tehlikelerin oldugunu bildirilmektedir. Bu tehlikelerin arasinda oryantasyon bozukluklari, gibi hafif semptomlar ve bazen de daha nadir durumlarda ise patolojik sayilabilecek nöbetler yer almaktadir...

Gözlerimiz 3D (Üç Boyutlu) Görüntüyü Nasil Algilar?

Bas parmaginizi kaldirin ve direkt önünüzde, suratinizdan uzak olacak sekilde tutun. Sol gözünüzü kapatin. Bir süre tuttuktan sonra gözünüzü açin, bu sefer de sag gözünüzü kapatin. Kolunuzu oynatmadiginiz halde parmaginiz hareket etmis gibi görünecektir. Iste 3. boyut teknolojisi de bu etki üzerinden çalismaktadir; beynin iki gözden gelen iki imaji bir imaj olarak birlestirme (Füzyon) yetenegini kullanir. Üç boyutlu bir seyi seyrederken takmaniz gereken o gözlükler de genel olarak beynimizin iki imaji, derinligi olan tek bir imaj olarak yorumlamasina yardim etmektedir.(Stereopsis)

AVATAR filminin basarisiyla bir grup üç boyutlu film; Alice Harikalar Diyari’nda, How to Train Your Dragon filmleri de dahil olmak üzere; Hollywood’da dikkatleri üzerine çekmeye baslamis durumda. Yayin aglari üzerinden gitgide daha çok üç boyutlu programlarin yayimlanmasi ile birçok elektronik sirketi, bu etkileyici görüntü sistemini evlere tasima imkani saglayan 3D televizyon modellerini üretmis durumdalar. Samsung 3D LED TV müsterisinin eline önemli bir saglik uyarisi ile gelmekte ve izleyeni, görüntüde bazi özel parlayan imajlarin veya isiklarin Epilepsi nöbeti veya Hemipleji ye sebep olabilecegi konusunda uyarmakta. Yazi da ayrica araba tutmasi belirtileri, algisal yan etkiler, oryantasyon bozukluklari ve göz yorulmasi gibi sonuçlar olabilecegi konusunda da izleyen uyarilmaktadir.

Son yapilan çalismalar bir Epilepsi (Sara) nöbetine maruz kalabilme olasiligi olan kisi yüzdesinin küçük bir miktar oldugunu belirtmektedir. Genel olarak; uzun bir filmde dahil olmak üzere üç boyutlu bir görüntü izleyen kisilerde, bas dönmesi veya baska bir takim rahatsizliklar görülebilir. New York Üniversitesi’nden Dr. Lisa Park, üç boyutun; gözün dogal olmayan bir sekilde hareket etmesine sebep olmasi nedeniyle izleyicide mide bulantisi, basagrisi ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çiktigini belirtmektedir. Iste bu durumun nasil meydana geldigi; 3D film ayni sahnenin biraz farkli açilardan görünümünü bir miktar ayri kalacak sekilde üst üste birlestirip sunuyor.

3D GÖZLÜK

Üç boyutlu gözlüklerde bu iki imaji ayiran polarize filtreler bulunmakta, bu filtreler ile görüntülerden biri, bir gözümüz digeri ise diger gözümüz tarafindan algilanmakta. Ancak bu durum o kadar çabuk oluyor ki biz degisimleri göremiyoruz. Beyinde bu iki imaj birlestirilip derinlik yanilgisi olusturmakta. Gerçek hayatta bize yaklasan bir sey gördügümüzde, gözlerimiz buruna dogru hafifçe içe kayarlar. Ayni zamanda Lenslerimiz (göz mercegi) de odaklanmak için de sekil degistirir. Fakat ekrandaki imajlari gördügümüz zaman, gözlerimiz iki imaji ortalamaya çalisir fakat lens degisimi olmaz; çünkü obje aslinda bize yaklasmamaktadir.Film hey sana dogru yaklasiyorum demekte fakat Vestibüler sistemimiz ise hiçbir yere kimildamiyorum demektedir. Böylece bu baglantisizlik bazi insanlarin kendini rahatsiz hissetmesine yol açmaktadir. Ayrica film sonrasinda bu gözlükler çikarildiginda çevreye uyumsuzluk yasanabilir.

Enfeksiyon riskini de göz ardi etmememiz gerekiyor. Özellikle sinema salonlarinda çok sayidaki seyircilerin kullandigi gözlüklerden de çesitli göz enfesiyonlari (Konjunktivit) bulasmasi mümkün olabilir.

Niçin 3D film izleyemiyorum?

Bazi özel durumlari olan kisilerde; özellikle heriki gözünü ortada hizalayamayan veya zayif göz kaslarina sahip kisler, üç boyutlu göremezler. Sasilik veya tembel göze (Ambliyopi) sahip olan kisiler de üç boyut gözlüklerini taktiklarinda derinlik hissini algilayamazlar. Uzun dönem üç boyutlu elevizyon seyreden çocuklarda ortaya çikabilecek sonuçlardan oldukça endiseliyiz çünkü uzun ve sürekli normal disi alinan sinyaller, büyük olasilikla henüz çalisilmamis ve bilinmeyen uzun dönemli etkilere sebep olacaktir.

Dr. Faik Bankeroglu
Göz Hastaliklari Uzmani
Amerikan Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası