Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Astim, bilinenin aksine, hekim-hasta isbirliginin iyi oldugu durumlarda tamamen kontrol edilebilir bir hastaliktir.”

Anadolu Saglik Merkezi Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç.Dr. A.Kemal Tahaoglu, 4 Mayis Dünya Astim Günü nedeni ile açiklamalarda bulundu:

Dünya Astim Günü nedeni ile açiklama yapan Anadolu Saglik Merkezi Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç.Dr. A.Kemal Tahaoglu, tüm dünyada yaklasik 300 milyon kisiyi etkiledigi tahmin edilen ve ülkemizde her 100 eriskinden 5-7’sinde ve her 100 çocuktan 13-15’inde görülen Astim Hastaliginin önemine dikkat çekti.

Astimin tekrarlayan öksürük, nefes darligi, hisirtili solunum, gögüste baski ve sikisma hissi gibi belirtiler ile görülen kronik bir akciger hastaligi oldugunu, çevresel alerjenlerin, bebeklik çagi enfeksiyonlarinin, sigara içiminin (pasif sigara içimi dahil) ve kalitimsal nedenlerin astima neden olabilecegini belirten Tahaoglu, anne - babadan birinin astimli olmasi durumunda, çocuklarda astim görülme riskinin %20-30’a yükseldigini, anne ve babanin her ikisinin de astimli olmasi durumunda da bu riskin % 60-70’e ulastigini ifade etti.

“Öksürükler üç haftadan daha uzun sürerse ve hasta “her soguk alginliginin gögsüne indigini” söylerse astimdan süphelenilmelidir.”

Diger yandan firincilar, kuaförler, marangozlar ve boyacilar gibi bazi meslek mensuplarinda “mesleki astim”in söz konusu olabilecegini söyleyen Tahaoglu, “Astim hastaliginin belirtileri tipiktir. Tekrarlayici karakterdedirler ve daha çok gece ve/veya sabaha karsi ortaya çikarlar. Hastalar hiriltili solunumu, hirilti, islik sesi olarak da ifade edilebilir. Aksi kanitlanincaya kadar her hiriltili solunum astim olarak kabul edilmelidir. Öksürük, genellikle balgamsizdir. Az miktarda güçlükle çikan yapiskan seffaf balgam olabilir. Hastalar balgam çikarinca rahatlar. Soguk alginligi nedeniyle ortaya çikan öksürükler üç haftadan daha uzun sürerse ve hasta “her soguk alginliginin gögsüne indigini” söylerse astimdan süphelenilmelidir. Astim bazen sadece öksürük ile kendini gösterebilir (“Öksürükle seyreden astim”). Öksürügün inatçi olmasi ve gece uykudan uyandirmasi tipiktir “ dedi.

“Uygun tedavinin yapilabilmesi için öncelikle dogru tani gerekir.”

Astim hastalarinin dogru tedavi ile sorunsuz bir hayat geçirebilecegine dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. A.Kemal Tahaoglu; “Her hastalikta oldugu gibi kisiyi hekime götüren belirtiler, tibbi öykü ve hekim muayenesi teshis için ilk basamaktir. Astimin kesin teshisi için herhangi bir kan tahlili yoktur. Röntgen bulgulari genellikle normaldir. Günümüzde astim tanisi için kullanilan en önemli tetkik solunum fonksiyon testleridir. Akciger fonksiyon testleri hastaligin teshisi kadar agirliginin belirlenmesi ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde çok önemlidir” dedi.

Astim tedavisinde kullanilan ilaçlara da deginen Doç.Dr. A.Kemal Tahaoglu, “Astim tedavisinde kullanilan ilaçlar iki grupta incelenir. Bunlar “kontrol edici ilaçlar” ve “semptomlari giderici ilaçlar”dir. Hastalarin akut atak dönemlerinde hemen rahatlamalari için kullanilan ilaçlar “kurtarici ilaçlar “ olarak bilinirler. Astim tedavisinde kullanilan ilaçlarin büyük bir bölümü nefes yolu ile uygulanmaktadir” dedi.

Tahaoglu sözlerine söyle devam etti; “Nefes yolu ile kullanilan ilaçlarin ektikleri yüksek, yan etkileri ise çok düsüktür. Bu durum astim tedavisi için büyük avantaj olusturmaktadir. Nefes yoluyla alinan hem kontrol edici, hem de rahatlatici ilaçlarin dogru uygulanmasi en önemli noktadir. Yanlis ve eksik kullanimlar tedavide basarisizliga yol açar. Astim ilaçlarina bagli yan etkiler genellikle kontrol edilebilir ve önemsizdir. Nefes yoluyla alinan ilaçlarin bazilarinda (inhaler steroid ilaçlar) ses kisikligi olabilir. Bunun için en iyi önlem ilaç kullandiktan sonra bogazin su ile gargara yapilmasidir. Kan potasyum düzeyinde düsme, bazen kaslarda kramp olmasi nadir görülen diger yan etkilerdir. Sonuç olarak hekim hasta isbirliginin iyi oldugu durumlarda “Astim” bilinenin aksine tamamen kontrol edilebilir bir hastaliktir.”

Anadolu Saglik Merkezi Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç.Dr. A.Kemal Tahaoglu ile Astimla ilgili 10 soru 10 cevap

Astim hastaliginin kesin tedavisi var midir?

Dogru tedavi ile hastalik tam olarak kontrol edilebilir. Hastalar sikayetleri olmaksizin, rahat bir sekilde yasamlarini sürdürebilirler. Ancak hastaligi tetikleyen etkenlerle maruz kalmak, tedaviyi aksatmak sikayetlerin yeniden ortaya çikmasina neden olabilir.

Astim ilaçlari bagimlilik yapar mi?

Hayir.

Hamilelikte astim ilaçlari kullanilir mi?

Evet. Ancak hekiminizin hamilelikten haberi olmalidir. Ilaçlarinizda yeni düzenlemeler gerekebilir.

Akupunkturun tedavide yeri var midir?

Bilimsel olarak yararli olduguna dair kanit yoktur.

Magara tedavisi yararlimidir?

Bilimsel olarak yararli olduguna dair kanit yoktur. Hatta bazi astimlilari krize sokabilir.

Bitkiler ve dogal ürünler astimi tedavi eder mi?

Bilimsel olarak yararli olduguna dair kanit yoktur.

Ülkemizde bulunmayan astim ilaci var midir?

Dünyada ki bütün ilaçlar ülkemizde de vardir.

Eve hava temizleme cihazi almali mi?

Bilimsel olarak yararli olduguna dair kanit yoktur.

Eve nemlendirici veya buhar aleti almali mi?

Hayir. Astiminiza bir faydasi yoktur. Tam tersine evde asiri nem küf gelisimine neden olarak size zarar verebilir.

Astim cinsel yasami etkiler mi?

Uygun tedavi altinda olan astimlilarin cinsel yasami etkilenmez.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası