Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugum bademcik ameliyati olmali mi?

Günümüzde saglik kosullarinin iyilesmesi, çocuklarin rutin saglik kontrollerinden geçirilmesi kronik bademcik sorunlari ile ameliyat olmak zorunda kalan çocuklarin sayisinda ciddi düsmelere yol açmistir. Yine de Istanbul gibi metropollerde yasayan çocuklarin erken yasda sosyalize olup anaokullarina baslamasi; henüz bagisiklik sisteminin tam da gelismedigi çagda çocugun enfeksiyon etkenleriyle karsi karsiya birakmaktadir. Çocuklar 3 ila 7 yaslari arasinda siklikla geniz eti ve bademcik enfeksiyonlariyla çocuk hastaliklari uzmanlari ve ya KBB uzmanlarina basvurmakta antibiyotik tedavileriyle hastalik tedavi edilmektedir.

Ilaç tedavisinin yetersiz kaldigi durumlarda zaman zaman hastaligin ameliyat ile sagaltilmasi gündeme gelebilmektedir. Bademciklerin ameliyat edilmesinin iki önemli sart bulunmaktadir:

Bademciklerin geçirilen enfeksiyonlar sonucunda asiri sekilde büyüyerek çocugun nefes almasini, yemek yemesini engelleyecek kadar büyümesidir. Hatta çocuklarin bir kismi gece uykularinda nefes almakta o kadar zorlanirlar ki apne nöbeti ismi verilen nefes düzensizlikleri ve kesilmeleri meydana gelebilir. Apne nöbetleri farkedilen bir çocugun vakit geçirilmeden ameliyat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kalp ritm bozukluklarindan uykuda ani ölüm’e kadar bir çok sevimsiz sorunla karsilasma riski ortaya çikmaktadir.

Bademciklerin sik enfeksiyona sebep olmasi ikinci bir ameliyat sebebidir. Bir sene içerisinde atesli ve antibiyotik ile tedavi edilmesi gereken 5 ve daha fazla sayida bademcik enfeksiyonu geçiriliyorsa veya ardisik birkaç yil boyunca senede 3-4 kez bademcik enfeksiyonu olunuyorsa ameliyat karari alinmalidir.

Her ne kadar genel sayi azalsada bademcik ameliyatlari (Tonsillektomi) çocukluk çaginin en sik yapilan ameliyatlari arasinda bulunmaktadir. Günümüzde artik ameliyatlar genel anestezi altinda gerçeklestirilmektedir. Yaklasik yarim saat kadar süren ameliyat sonrasinda çocuklarin çogu ayni gün içerisinde evlerine geri gönderilmekte çok az bir kismi çesitli nedenlerden dolayi bir gece hastanede tutulmaktadir. Eslik eden baska bir saglik sorununun bulunmasi, sehir disindan gelme gibi nedenler genellikle hastanede kalma sebebi olarak öne çikmaktadir.

Ameliyat tekniginde de yillar içerisinde gelisme ve degismeler olmustur; klasik teknigin yanisira lazer ve radyofrekans dalgalari ile cerrahi günümüzün ameliyat yöntemleri arasinda bulunmaktadir. Amerikan Hastanesi KBB bölümünde bir tür radyofrekans yöntemi olan Thermal Welding Yöntemi rutin olarak kullanilmaktadir. Bu yöntemin avantaji ameliyatin kansiz bir ortam içerisinde gerçeklestirilmesine olanak saglamasi ve ameliyat sonrasi kanama riskinin ve agri sorunun nispeten daha az olmasidir. Bademcik ameliyatlari sonrasinda agri kesiciler ile kontrol altina alinmaya çalisilan yutkunma ile tetiklenen agri en önemli sorun olarak karsimiza çikmaktadir. Ameliyat sonrasi yaklasik bir hafta kadar süren bu sorun nedeniyle çocuklarin bu süre boyunca beslenmelerinde kisitlanma meydana gelmektedir. Bu dönem boyunca soguk ve ilik olarak sivi ve yumusak gidalarin tüketilmesi önerilmektedir. Ameliyati takip eden dönem içerisinde çocugun yeterince sivi, özellikle su almasi önem tasir; yeterince sivi almayan çocuklarda hafif bir ates de ortaya çikabilir ki bu iyilesme dönemini uzatan bir etkendir.

Ameliyat sonrasi çocuklarin hayat kalitelerinde belirgin düzelme izlenir; daha iyi nefes almaya baslarlar ve daha ender hasta olurlar. Bu nedenle hem fiziksel olarak büyüme-gelismeleri daha iyi olmakta hemde okulda kavrama ve ögrenme gibi bilissel fonksiyonlari artmaktadir.

Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
Doç. Dr. Tan Ergin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası